“Köyümde Sürmek İçin Ayrımsız Derinti Nedenim Var Projesi”nin 2. girişim protokolü imzalandı

Aksaray Valiliğince 2 yıl geçmiş başlatılan “Köyümde Daim Olmak İçin Aynı Derinti Nedenim Var Projesi”nin 2. hamle tören düzeni imza töreni gerçekleştirildi.

Vali Hamza Aydoğdu, şehir merkezinde tıpkı otelde planlı toplantıda, projenin ilk aşamasında Türkiye birincisi olduklarını söyledi.

Proje kapsamında küçükbaş hayvancılık çalışmalarında geçmiş sonuçların alındığını dile getiren Aydoğdu, “Köylerimiz da boşalmıyor. Biz bilcümle Avrupa ile Türkiye’yi kıyaslıyoruz. Bizim gene köylerde bir dirim düşünmek amacıyla köyleri ayrımsız dirim merkezine dönüştürmemiz lazım. Orada insanların yaşaması amacıyla frapan kuzuluk getirmemiz geçişsiz. Pandemi sürecinden sonradan gıdaya hakim olanın dünyaya bilge olacağını gördük. artık gitmek ve imdi üretmemiz geçişsiz. Aksaray arazi bütünlüğü ile Türkiye’bile konumlandığı meydan ile ülkemizin gözbebeği olacak tıpkısı site.” diye niteleyerek konuştu.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise projeyle 7 sene vadeli 200 bin liraya kadar sıfır faizle üreticilere bindi verildiğini rapor etti.

Amaçlarının köylüleri küçükbaş hayvan sahibi yapıp onları üretime karışma geçmek olduğunu vurgulayan Saklav, “Böylelikle kırsaldan kente göçü önleyeceğiz. Proje böylelikle ise kentteki küçükbaş efsanevi sayısını 1,5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Projenin önceki etabından 603 sevimli yararlandı. Kısaca 49 bin efsanevi alınarak üreticilerimize teyit edildi. Proje sebebiyle hayvan sayımızı yüzdelik 12 artarak 1 milyon 100 bine çıkardık.” dedi.

Koyun Aksi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk de projenin ilk kısmından yetiştiricilerin haddinden fazla mutlu olduğunu ikinci kısım içre muktezi başvuruları yapacaklarını kaydetti.

Konuşmaların arkası sıra Ilbay Aydoğdu, beraberindekiler ile protokolü imzaladı.

Share: