Köy Dirim Merkezi, çocuklara eğitim yuvası kadınlara üstelik gelir kapısı oldu

Karye Yaşam Merkezi, çocuklara yetişek yuvası kadınlara de dirimsel kapısı oldu

BİNGÖL – Bingöl’üstelik Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen proje çerçevesinde işsiz durumundaki ekol, Karye Hayat Merkezi’ne dönüştürülerek çocuklara eğitim bilimi yuvası olurken, kadınlara bile dirimsel kapısı oldu.

Mutluluk genelinde olduğu üzere Bingöl’da üstelik Milli Eğitim Bakanlığınca ölçülü proje çerçevesinde atıl durumundaki okullar, Karye Hayat Merkez’lerine dönüştürüldü.

Dönüştürülen okullardan biri olan ve merkeze 35 kilometre mesafedeki Kuruca köyünde mevcut Köy Dirim Merkezi’nde anne sınıfı ile 1. ve 4. sınıf öğrenciler terbiye görürken, Halk Terbiye Merkezi’nce düzenlenen el sanatları, giyim, terzilik, şaibe kursunda birlikte yöredeki vatandaşlar mesleksel terbiye alıyor. Karye Dirim Merkezi’ndeki öğrenciler öğüt aralarında tarımdan spora birçok alanda ilk kânun geçirirken, kadınlarda kurslarda öğrendiği el emeği ayn nuru ürünleri satarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

Karye Yaşam Merkezi’nin 6 kişiyi istihdam ettiğini dile getiren Başöğretmen Rezzan Hansu, “Milli Terbiye Bakanlığı’mızın yürütmüş olduğu proje çerçevesinde bakılmamış olan okulumuz, gine onarıldı ve çokça güzelce bir hayat alanına dönüştürüldü. Burada çocuklarımız bir taraftan eğitim bilimi görürken, kadınlarda ahali emekleriyle hem kendilerine hem çevrelerine çokça fena hâlde mahsulat çıkarıyor. Kursa gelen kadınlar, seçme şeyi öğrenebiliyor. El sanatları ve çul kursunda sıradan iyiler. Kendim de tanık oluyorum ve yakından izleme ediyorum. Burada 6 kişiye istihdam sağlanmış durumda. Bu dahi hem bizim üzere hem köy halkı üzere hem bile kadınlar açısından çok iyice bir molekül. Günlerimiz bile dolu komple geçiyor bizler ve füru üzere” dedi.

Öğrencilerin ders aralarında sportif aktiviteler yaptığını birlikte tamlayan Hansu, “Çocuklar burada bilcümle dersleri görüyor. Dershane öğretmeni olduğum için hep dersleri vermeye çalışıyorum. Onun dışında sosyal alanları haddinden fazla serbest. Spor alanından tarım alanına, survivor parkuru var ve füru oralarda oyunlarını da oynuyor” şeklinde konuştu.

Karye Hayat Merkezi’ndeki kursta kadınlara eğitim veren mahirane çalıştırıcı Zeynep Çağırman ise, “Burası yaşam merkezi olduktan sonradan iyicene aynı ortamımız oldu. Öğrenciler ve velilerimiz bir arada. Temas kursiyer öz ihtiyaçlarını gideriyor, nevresimlerini yapıyorlar, dışardan havale alıp getirip yapabiliyorlar, satabiliyorlar ve özlük ihtiyaçlarını gideriyorlar. Adamakıllı ve filinta tıpkısı ortamımız var, onları için birlikte uğraşı oluyor” dedi.

Share: