Kova Veysel’in memleketinde öğretmenler ve öğrencilerin oluşturduğu koro dinleti verdi

Araklama Veysel’in vefatının 50. yılı olan 2023’ün UNESCO yoluyla yâd ve kutlama sene dönümleri arasına alınması nedeniyle ünlü ozanın memleketi Sivas’ın Şarkışla ilçesinde öğretmenler ve öğrencilerin oluşturduğu koro dinleti verdi.

Umum ozanının adını taşıdığı Aşık Veysel Cahillik ve Hars Merkezi’nde, Milli Eğitim Bölüm Müdürü, müzik öğretmenleri ve öğrencilerin bulunduğu çalgı aleti korosu “Şarkılar bizi söyler, biz üstelik nağme söyleriz” adlı izlence düzenledi.

Koro Şefi İhtibar Yiğitlik eşliğinde Aşırma Veysel’in eserlerinin de vadi aldığı türküler seslendirildi.

Şarkışla Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ekrem Sıkıntılı, yaptığı konuşmada, tor müzikseverlerden oluşan koroya atılganlık gösterip ortaklık sağlayan ve ekim ayından beri çalışmalara katılan kursiyerleri ve öğretmenleri tebrik kartı etti.

Koroda fariza düzlük Şarkışla Milli Eğitim Şube Müdürü Osman Öztürk ise Şarkışla El Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Türk müziği korosu oluşturduklarını söyledi.

Koronun Türk müziğine bağlam duyan insanlardan oluştuğunu belirten Öztürk, “2 ay süresince çalışmalarını gerçekleştiren koromuz zaman konserini icra etti. 2023 yılı Intihal Veysel yılı namına zar edildi. Biz bile bu kapsamda korumuzda Araklama Veysel türkülerine, ezgilerine yer verdik. Kova Veysel’in memleketinde çalışıyor olmaktan antrparantez mutluyum.” dedi.

Koro şefi İhtibar Yiğitlik üstelik güzelce bire bir izlence yürütme ettiklerini dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa Şarkışla Kaymakamı Gökhan Dolaş, Uray Başkanvekili Amaç Kuşçuoğlu, İlçe Bitirmiş Komutanı Üsteğmen Özgür Cengiz, Umum Terbiye Müdürü Ertan Aydemir ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Share: