“Koşan Kartal” lakaplı 68 yaşındaki Fikri baba yarısı, sağlığını harekete verecekli

Düzce’da 30 yıldır günlük hayatında eksiksiz işlerini koşarak halleden işçi emeklisi 68 yaşındaki Fikri Bezekçi, spor sayesinde sağlığını koruyor.

Beşiktaş taraftarı olduğu amacıyla siyah-parafin format veya kıyafetlerle koşan “Koşan Kartal” lakaplı 2 yavru ve 3 torun sahibi Nakkaş, mütekait olmadan önceki işe koşarak gidip gelmeye başladı.

Hayatında on paralık sigara içmeyen Nakkaş, zahmetli olduktan sonradan koşuya vakar vererek Türkiye’de katıldığı resmi ve özel yarışmalarda özlük gözyaşı kategorisindeki madalyalar kazandı.

Güne sabahın erken saatlerinde koşuyla başlayan Nakkaş, günlük hayatında cümle işlerini koşarak hallediyor.

Pazara, markete ve camiye koşarak revan günde averaj 25-30 kilometre öğün hatim fail Nakkaş, karşılaştığı gençlere spora yönelmeleri konusunda önerilerde bulunuyor.

Eşinin “imdi koşuk” demesine aldırış etmeden alışkanlığını sürdüren Bezekçi, zinde yaşamının sırrını sonsuz debi etmesine borçlu olduğunu belirtiyor.

“Cenabıhak mevcudiyet verirse ince yıllar elan koşmayı düşünüyorum”

Fikri Nakkaş, AA muhabirine, spora küçüklüğünden bu yana ilgili duyduğunu belirterek, 30 yıldır üstelik eğlenceli benzeri şekilde koştuğunu söyledi.

Çevresinde koşanlardan etkilenerek bu spora yöneldiğini anlatan Nakkaş, “İlk zamanlar koşarken belimde ağrı yapıyordu ama koştukça belimdeki dert dahi gitti. Haftada üç periyot Güzeldere Şelalesi’ne makul rampa çalışması yapıyoruz. Üç bölüm de jogging (bağan tempolu koşu) çalışması yapıyoruz. Yemeden Içmeden cumartesi haset tatil.” dedi.

Bezekçi, Türkiye’birlikte yarışmalara katıldığını aktararak, “Bu yaşıma büyüklüğünde 30 madalya ve iki yürek topladım. İnşallah daha birlikte devam edecek. Kupalarımı eşimize, dostumuza gösteriyoruz, bizi tebrik kartı ediyorlar ama tekrar üstelik çevremizde koşmaya başlayan kimesne bulunmayan. Kamçılamak için tehlikeli çaba veriyorum.” diyerek konuştu.

Eşinin, yaşı ilerlediği için daha çok koşmayı bırakmasını istediğini dile getiren Bezekçi, şöyle devam etti:

“Hanım benim koşmama alışamadı, halen ‘Neden koşuyorsun?’ diyor ama bilmiyor ki ben afiyet amacıyla koşuyorum. 30 yıldır bu sürece alışmakta biraz zorlandı. Spor afiyet üzere çok cesim. Herkese referans ediyorum. Başlasalar bırakamazlar bu sporu. Şeker veya gerilim kabilinden esenlik problemlerim bulunmayan Allah’a şükür. Bu durumu bile koşmaya bağlıyorum. Cenabıhak para verirse uzun yıllar henüz koşmayı düşünüyorum, gittiği yere kadar. Şu anda Düzce’nin ‘en yaşlı’ koşucusuyum. Türkiye’nin da ‘en yaşlı’ koşucusu olma hedefim var.”

Bezekçi, koyu tıpkı Beşiktaş taraftarı olduğunu ancak takımının kullanılmamış standında tek karşılaşma izleyemediğini belirterek, “Hep kıyafetlerim siyah beyaz, kanımıza işlemiş. Yeryüzü büyük hayalim kullanılmamış statta bir derbi maçı büyütmek.” ifadesini kullandı.

“Gençlerimizin benzer alması müstelzim ayrımsız idol”

Türkiye Velespit Federasyonu İl Temsilcisi Yakın Cicu birlikte koşularına bazen bisikletiyle zevcelik ettiği Nakkaş’ın sevinç kaynağı olduğunu dile getirdi.

Cicu, “Gençlerimizin örnek alması gereken ayrımsız idol. Dimdik hayat ve Avrupa Zindelik Haftası’na makul tıpkısı dirim biçimine çokça sunturlu yaşıt olduğunu düşünüyorum. Bizim da denk aldığımız benzeri adam. Tığ bile bisikletle ilişkin Düzce’üstelik elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fikri abi tıpkı zamanda çiftteker kullanıcısıdır. Koşmanın birlikte yersiz kaldığı zamanlarda bizimle derrace sürüyor.” açıklamasında bulundu.Share: