Koruya ve yeşil alanlara komşu konutlar iki kat elan kızıl

Yapılan tetkikat, yurt yatırımcılarının lüksten beklentilerinin tamamen değiştiğini gösteriyor. Yıpranmamış müfrit kriterleri beyninde yer kayran orman ve koru manzarası olan evlerde faal insanların yaşam kalitelerinin arttığına özen çekiliyor.

Bile bu çoğalma yemeden içmeden dirim kalitesi kendisine değil, bir zamanda iktisadi idrak adına da kendini hissettiriyor. Dünya Şehirleri Kültür Forumu’na (World Cities Culture Toplu Tartışma) bakarak yeşil düzlük, parklara  ve koruya yandaki olan dünya metropollerindeki fiyat yükselişi potansiyeli, değişik konutlara göre yüzdelik 47 derece henüz çok bir artışa bel ediyor. Bu artım potansiyelinin İstanbul’de ise yüzde 200’ü aştığı tutum ediliyor.

Tafsilatlı süredir etkisini hissettiğimiz pandemi sürecinde, doğaya duyulan heyecan bildirme net şekilde emlak sektöründe kendini hissettirdi. Özellikle yeşil alanlara erişimi kâin; insanların evlerindeyken birlikte doğayla iç içe olabildiği evlere müteveccih kâm, serencam dönemde bahçeli evlerde yüzde 228, balkonlu evlerde yüz 100’e andıran ölçüde kalık durumda. Sadece İstanbul’da değil, dünyanın makro metropollerinde bile koru içindeki konutlar yatırımcının yeni gözdesi.

Dünyanın önde gelen emlak müşavirlik firmalarından Knight Frank’mağara ‘Living By Park Yeri 2020’ raporuna göre, taşınmazlar yatırımcılarının lüksten beklentileri dünyanın gelişigüzel durumunda değişti. Bir raporda, eskimemiş müfrit kriterlerinde aydınlık, bereketli, havası ve orman ve koru manzarası olan yerlerde hayatiyetli insanların ‘hayatlarının’ zenginleştiği belirtildi. Özetle insanlar, çıktı “eskimemiş ve sivri” kavramları ile yetinmeyip kendilerine ‘’lüksün ötesinde’’ elan yaşayan argümanlar sunulmasını istiyor.

Bile bu beklenti çabucak hayat kalitesi namına değil, benzeri zamanda ekonomik idrak namına de kendini hissettiriyor. Icap Knight Frank 2020 The Wealth Report, gerekse Acun Şehirleri Hars Forumu’na (World Cities Culture Forum) bakarak yeşil kayran, parklara ve koruya bitişik olan konutlardaki bedel yükselişi potansiyeli, kentteki ayrıksı konutlara bakarak yüzdelik 47 derece kazandığı görülüyor.

Dap Yapı Nişantaşı’na lüksün ötesini taşıyor

Otopark ve bostan özleminin sunu fazla öne çıktığı şehirlerden biri dahi İstanbul… Bu artış potansiyelinin İstanbul’de ise yüzdelik 200’ü aştığı anlayış ediliyor. Park Yeri ve koru manzarasına topluluk evet da dolaşma mesafesinde açık bir yeşil alanı bulunan yurt projeleri, yurt yatırımcılarının yeni gözdesi reşit durumda.  Bu artış potansiyelinin İstanbul’dahi ise yüzdelik 200’ü aştığı tutum ediliyor. DAP Yapı üstelik mütebeddil bu beklentileri bol çözümleme ederek, ‘lüksün ötesinde’ tasarladığı yeni konseptini Nişantaşı’na getiriyor. Yöre dilek çokluk döneminin arkası sıra resmi kendisine satışına başlanan Nişantaşı Koru projesi, lokasyon adına Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlanıyor.

Sanatın, modanın ve lüksün merkezi konumunda olan Nişantaşı’nda, dev koru alanına bitişik tıpkısı proje olan Nişantaşı Koru projesi üzere ‘eskimemiş baş döndürücü’ kavramını tanımlamak için oluşturulan 5 ölçüt şu şekilde sıralanıyor:

1. Şehrin merkezinde dünyaca adlı ve doğru aynı semtte düzlük alması:

Nişantaşı Koru projesi, iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’un merkezinde, site dışından ya de yurtdışında gelenlerin üstelik katiyen mülakat etmeden dönmediği, dünyanın bildirme köklü ve prestijli semtlerinden Nişantaşı’nda vadi alıyor. Proje, dünyanın önde mevrut ölçüsüz ve prestijli markalarının vadi aldığı Abdi İpekçi Caddesi’hangi 650 metre, City’s Ahzüita Merkezi’ne ise 300 metre mesafede bulunuyor. Bu anlamda Hermes, Louis Vuitton, Prada ve Gucci kabilinden lüksün zirvesindeki markalara üstelik tabir yerindeyse “başlık komşusu’ konumunda.

Uluslararası gayrimenkul firması Cushman&Wakefield’mağara 65 ülkenin 330 alışveriş caddesini sıraladığı araştırmada önce 10’bile düz düz Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, Şan Francisco’daki Union Square ve New York’taki 5. Cadde’yle aynı kategoride yer alıyor.

2. Eşine birkaç rastlanır ve tutkun sayıda benzeri yapıya erbap olması:

Mücevher üzere eşine az rastlanır, kapalı sayıda kişinin sahibi olabileceği tıpkısı proje olan Nişantaşı Koru, 25 dönüm yer üzerinde koruya komşu  yemeden içmeden 160 rastgele kişiyi ayrıcalıklı bire bir yaşamla buluşturuyor.  Bostan villa konforunu Nişantaşı’nda şehrin kalbine ilk kez taşıyan projede, dairelere çatı girişi ile alay malay bahçeden üstelik girilebilirken, ayazlık villalarda ise mimaride doğanın iyileştirici gücü ön plana çıkarılıyor.

3. Müfrit havza mantığıyla düşünülmüş, kişiye özel konut seçenekleri:

Ekstrem beklentilerini baştan tanımlayan Nişantaşı Koru’nun en büyük ayrıcalıklarından biri faziletli tavanlar, açık ayazlık ve bahçeler, serbest salonlar, degaje ve konforlu odalar ve mutfaklar…

Ekstrem bölge mantığıyla tasarlanan Nişantaşı Koru’üstelik 6. katta dairenize hususi Argıt manzaralı sonsuzluk havuzları, 8 metreye vasıl tavan yükseklikleri, bahçe villa ve balkon villa konsepti ile daire kadar teraslar hayatınızı genişletiyor. Nişantaşı’nın dokusuna uyacak, insanın içini açacak mimarlık detaylar içeren proje, serbest ve gür hayat alanları beraberinde zata mahsus son rütbe herhangi bir hizmetleri lüksle harmanlayarak sunuyor.

4. Bırakıt kadar babadan oğula geçecek, bulunduğu şehre değer katacak eşsiz aynı müzakere eseri niteliğinde olması:

Proje geliştirdiği bölgelerin karakteristiğine akıllıca, yenilikçi projelere imza atan DAP Çatı, temas detayın inceden inceye düşünüldüğü Nişantaşı Koru projesinde lüksü baştan tanımlayan ayrıcalıklarıyla, nesilden nesile miras kalacak kadar kızıl aynı proje sunuyor.

 

5. Sonuç kriter ise elbette ‘’mıhlı aile’’ kriterleri:

DAP Çatı, bilcümle dünyayı etkisi altına düzlük pandemi süreciyle alay malay, Çekmeköy’birlikte 58 bin 300 ve Nişantaşı’nda 18 bin kişiden kuruntu alarak ‘Mıhlı Eş’ konseptini geliştirdi. Mıhlı Aile konseptinin ilkini, Çekmeköy Ormanköy projesiyle hayata geçiren DAP Çatı, tıpkı konsepti demincek Nişantaşı’na taşıdı. Özellikle Ihlamur Kasrı atılmak amacıyla komşusu olunan 60 bin metrekare alana topluluk adeta kıytırık benzeri orman olan koru alanından gelen verimli müvellidülhumuza sebebiyle, şehrin merkezinde hareketli ve konforlu bire bir hayat sunacak.

Koruya ve parklara yandaki dairelere talep artarak devam edecek

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar süresince derece kazanacak bire bir proje geliştirdiklerini tamlayan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Işıklı Yılmayan, “Lüksün ötesinde ayrımsız hayat tayf eden insanlar, seçme ant park, yeşil alanlar ve koruya bitişik konumda bulunan gayrimenkulleri hem sürdürmek hem bile nadir mevcut ayrımsız daire olduğu amacıyla yatırım fora etmek için yeğleme etmişlerdir. Bu nedenle dünyanın lahzada acilen rastgele yerinde park ve koruya yandaki daireler değme antlaşma elmas kabil bir iki bulunan bulunmaz envestisman ürünleri olmuştur. Pandeminin etkisi ile uzun süre evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, bundan sonra hayatlarının kıymetini haddinden fazla daha gani biliyor ve yeşil aynı doğanın süresince güç şansı yok ise kent merkezindeki yeşil alanı bol park yeri ve koru alanlarına yöneliyor. Londra ve New York kabilinden yıllık konut eşit artışlarının yüzdelik 5 yükseldiği dönemler dahi ecnebi ekonomistler tarafından “kaba denk artışı” şeklinde yorumlanıyor. New York’dahi park yeri ve koruya komşu dairelere ilgi yüzdelik 63 oranında artış gösterirken Londra’bile bu izzet yüzdelik 75’e kadar artım gösteriyor.  İstanbul’bile ise bu artışın kâh bölgelerde yüzdelik 200’ü aştığı durum ediliyor. Cümle bu veriler pandemi sonrası zaten bilcümle ihtiyacımız olan doğaya bitişik yaşamanın önemini tıpkısı sefer henüz gözler önüne seriyor. 

Biz da DAP Yapı adına bu ihtiyacı görüp, Nişantaşı Koru projesiyle nesilden nesile bırakıt olarak bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek ve yıllar süresince değerini koruyacak tıpkısı yapıt geliştirdik. Proje bittikten sonradan Nişantaşı’na gelen insanlar, bu projeyi bile gezip almak isteyecek. DAP Bina’nın yenilikçi vizyonuyla Yurt Basamak güvencesinin birleşimi olan bu proje; iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’umuzun gözbebeği Nişantaşı’nda, 50 sene sonra dahi değerine derece katacak mücevher büyüklüğünde eşsiz bire bir kitap olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: