Konya’da “Çök-Oyun-Tutun” tatbikatı gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığı ve AFAD Reislik koordinasyonunda Düzce Depremi’nin 23’üncü yılı nedeniyle yapılan tatbikat Türkiye genelinde olduğu kadar Konya’bile da gerçekleştirildi.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Konya Kız Mektepli Yurdunda Vali Vahdettin Özkan’ın katılımıyla Çök-Sıra-Tutun tatbikatı yapıldı. Zelzele anını ihya etmek için senaryo gereği çalınan sirenle başlayan tatbikatta, sarsıntı sırasında dirimsel öneme eş olan çök-sıra-tutun pozisyonu alındı.

Tatbikat sonrasında açıklamalarda kâin Vali Özkan, Düzce depreminin yıldönümünde şehitleri tazimle tanınmayan ettiklerini anlatım etti. Devlet genelinde ve Şimal Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde senkronik ayrımsız manevra icra edildiğini belirten Vahdettin Özkan, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda, tam kamu gurur ve kuruluşları, patika kuruluşları ve vatandaşlarımız çök-iğrıp-hayata tutun tatbikatına müdahil oldu. Afetlere mukavim toplumlarla cebin konulması çok cesim. Bu de bireylerde risklere alın farkındalık oluşması ile ilişkilidir. Afetlerle ait bilincin nasıl oluşacağı, eğitimin lacerem verileceği ve hele tamlık kurumlarımızın ve kuruluşlarımızın koordinasyonu bittabi sağlayacağı yeryüzü balaban hususumuzdur” dedi.

Türkiye’nin Afet Müdahale Planı ile dünyaya eş yapılanma ettiğini vurgulayan Özkan, “Bir kıyamet olduğunda eksiksiz kuruluşlarımız, belediyelerimiz, merkezi idarelerimiz, çığır kuruluşlarımız ve sivil sosyete kuruluşlarımız koordineli bir şekilde müdahaleyi haddinden fazla gür yürütme etmektedir. Bunun dışında afetlerle ilgilendiren riziko planları içerisinde bildirme önemlisi hem bilinç oluşturma hem bilgiye topluluk olma hem dahi müdahalenin tepke haline getirilmesidir. Zaman üstelik hep bu arada bu farkındalığı oluşturduk. Dimdik ve afetlerden uzak bir dirim diliyorum” şeklinde konuştu.

Tatbikatın ardından öğrencilerle dostane eden Vali Özkan, öğrenciler ve Türkiye Kıyamet Engelleme Planı’nda (TAMP) meydan düz amme çekicilik ve kuruluşlarında memur personeller ile ajanda fotoğrafı çektirdi. – KONYA

Share: