Konya’da 7 kişinin öldüğü saldırıdan eski kavgaya ilgili maksut cezalar belli oldu

Konya’da ayrımsız aileden 7 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırış öncesi aileler ortada yaşanan kavgaya ilgilendiren yargılanan 9 maznun için 13 yıldan 49 yıl 6 aya kadar mahpushane cezası istendi.

8. Dokunaklı Ukubet Mahkemesince Adliye Konferans Salonu’nda tanıdık duruşmaya, mevkuf sanıklar Lütfi Keleş, Ulu Keleş (Iye Bahadır’in oğlu), tutuksuz sanıklar Ayşe Batur, Veli Batur, Yahya Çalgın, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Söz verilen sanıklardan vakfedilmiş Iye Batur, görüngü günü kavgayı Dedeoğulları ailesinin başlattığını, kavganın “ırkçılık” ile bir alakasının bulunmadığını tez etti.

Savcılık mütalaasında tayin edilen konkre delillerle, sanık Ali Bahadır’in (Ege Keleş’in oğlu) “Öldürmeye adım”, “Silahla yaralama”, “Bedaheten çok hayat ile basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 31 yıla kadar, maznun Mehabetli Bahadır’in (Lütfi Keleş’in oğlu) “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla cerh”, “Silahla gözdağı”, “Ani fazla güç ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 34 yıl 6 ayak tabanı kadar, sanık İbrahim Bahadır’in “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla cerh”, “Silahla yıldırma”, “Vehleten fazla emanet ile göz dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Lütfi Keleş’in “Silahla kalifiye cerh”, “Silahla yıldırma”, “Apansız fazla can ile ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 33 yıla büyüklüğünde, Iye Keleş’in “Öldürmeye girişim”, “Silahla yaralama”, “Ansız fazla hayat ile basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 43 yıla kadar, sanık Ayşe Batur’in “Silahla yaralama” ve “Ani fazla can ile konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 13 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları kâm edildi.

Sanık Yahya Inmeli’ın “Öldürmeye adım”, “Silahla cerh”, “Şakkadak aşkın kişi ile basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 43 yıla kadar, sanık Ramazan Kötürüm’ın “Öldürmeye girişim”, “Silahla yaralama”, “Silahla gözdağı”, “Larp çok güç ile ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 25 yıla kadar, Ali Sakat’ın “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla cerh”, “Silahla zılgıt”, “Apansızın fazla yaşama ile bölük dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 49 yıl 6 taban kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Sanık Yahya Sakat mütalaaya karşı defans yaptığı tam Dedeoğulları ailesinin yakınları sanıklara tepki gösterdi. Salonda sâdır patırtı, polis güçleri ekiplerinin müdahalesiyle güdük sürede sonlandırıldı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevkufiyet halinin devamına değişmeyen vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

Dedeoğuları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü olaydan tahminî 2,5 kamer önce Dedeoğulları ve Bahadır ailesi ortada sâdır kavgada 13 emanet yaralanmış, 9 birey için mütenevvi suçlamalarla sevgili açılmıştı.

Share: