Konutta nahak denk artışlarına cebin iş birliği

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla ev sektörüne müteveccih açıklanan bakir paketlerin peşi sıra kâh oportünist karı sahibi ve müteahhitlerin fiyatlarını artırdığı görülmüş ve kamuoyuna yansımıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ev sektöründe devreye aldıkları çalışmalar üzerinden oportünizm yapmaya ve vatandaşları kıygın etmeye kalkışanlar için ilgili seçkin adımı atacaklarını duyurmasının peşi sıra, ilişik çekicilik ve kuruluşlar bile harekete geçti.

Hazne ve Maliye Bakanlığına sınırlı İstanbul Kazanç Dairesi Başkanlığı, artışların önüne geçebilmek amacıyla İstanbul Emlakçılar Odası ve İTO Emlak Hizmetleri Iz Komitesi ile iş birliği yapacak.

“Nahak Yere değer artışlarının pekâlâ önlenebileceği ele makbuz”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İstanbul Rüşvet Dairesi Başkanı Sayın Murat Bilgiç’in davetlisi olarak İTO Taşınmazlar Hizmetleri Patika Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ile birlikte benzeri araya geldiklerini ve sürece ilişkin bilgelik alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Bedel artışlarının sebeplerini ve bunun kuşkusuz önüne geçebileceğini ele aldıklarını dile getiren Aşa, STK’lar ile amme kurumlarının sahada faal tıpkı iş birliği yapması üzere düşünüm birliğine vardıklarını bildirdi.

Aşa, bedel artışlarında emlakçıların rastgele dahli olmadığını kaydederek, “Günlerce uğraştığımız işlemler tapuda satıcıların eşit artışı zımnında iptal olabiliyor. Söz Gelişi bire bir arkadaşımızın bakir bindi paketlerin açıklanmasının arkası sıra Başakşehir’bile benzeri günde 5 satışı halel olmuş. Fiyatı 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon liraya çıkartanlar var.” diye niteleyerek konuştu.

“Artışların önüne salmak amacıyla gerekirse emlakçılık hizmeti vermeyeceğiz”

Nizameddin Aşa, bu değer artışlarının önüne geçebilmek amacıyla çeşitli icraat yapacaklarını rapor ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Emlakçılar yerine değer artışlarının önünde duracak, fiyatlarında nahak çoğalma yapılan gayrimenkullerin satışına delalet yapmayacak ve bu evleri portföyümüze almayacağız. Bu konuda kamu üyelerimize ve yurt danışmanı arkadaşlara çağrı yapıyoruz. Bu konuda toplantılar yapacağız ve istişareler gerçekleştireceğiz. İş birliği içerisinde bu makule artışlara cevaz etmemek amacıyla elimizden geleni yapacağız. Burada taşınmazlar sahiplerini yönlendireceğiz, icabında ilanlarını kabul etmeyeceğiz. Servet sahiplerini üstelik sonsuz uyaracağız.”

Sülale sahiplerine uyartı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, dolgun car sitelerinin Mesleki Ustalık Belgesi sahibi olmayanların ilanlarını kabul etmemesi gerektiğini ve bu konuda yasal düzenlemelerin bulunduğunu belirterek, ancak buna özen edilmediğini söyledi.

Aşa, “İlan sitelerinin ilgi etmemesi dolayısıyla buralarda yazılan rakamlar diğer servet sahipleri için üstelik benzeşim teşkil edebiliyor. Esasta cezası olmasına karşın tam denetim bulunmadığı amacıyla olumsuzluklar yaşanabiliyor. Burada ilan sitelerine üstelik resmi olmayan ve Mesleksel Uzluk Belgesi yoksuz kişilerin duyurularını akseptans etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu bahis filhakika haram.” diyerek konuştu.

Bitirme belgesi olmayan emlakçılarla çalışmamaları üzerine karı sahiplerini bile uyaran Aşa, nahak kazançların bütün taraflara kötülük vereceğini bildirdi.

Aşa, bitiren kanunlarında tıpkısı mübayenet olması gerektiğini toplantıda gündeme getirdiğini kaydederek, “Tüketici kanunlarında gayrimenkul tıpkı emtia kabul edilirse fahiş kıymet uygulamalarına engelleme edilebilir. Mütemmim kanunlarında pahal cezalar var. Bunun tüketiciye uyarlanmasını talep ettik. Emlakçılar ve maliye gelişim birliğinde bu artışların uğrunda durmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Değerleme şartı getirebilir”

İTO Emlak Hizmetleri Patika Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ise derinti sonrası sayıları 13 bin 500’ü bulan üyeleri ile görüşmelere başladıklarını belirterek, “Bu fahiş ve haksız bedel artışlarına maşa olmamaları amacıyla çağrıda bulunduk.” dedi.

Bozan, kıymet artışları karşısında tapuda valüasyon şartı getirilmesi önerisinde bulunarak, “Bu sayede erdemli rakamları satışlar noktasında banal birlikte olsa tıpkı caydırıcılık tür. Ayrıca tapu harçlarında kolayca sağlanması dahi tüketicilere yardım sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte mağduriyetlerin yaşanmaması amacıyla STK’lar namına heybet ile henüz fazla iş birliği yapacağız.” diyerek konuştu.

TOKİ’nin İstanbul’üstelik çıktı konut üretmesi gerektiğine değinen Bozan, vatandaşların bu sayede kâin piyasaya bakarak elan makul fiyatlarla konuta ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Turizm, ev ve imalat sektörlerinde kazanç muafiyeti kararı!

 

emlak kredisi ayrıntıları galiba oldu

 

Bağan faizli hane kredilerinin detayları

 

Share: