Komutan Çıpa: “14 büyükşehrin su fiyatı Samsun’dan efdal”

Komutan Çipo: “14 büyükşehrin akarsu fiyatı Samsun’dan erdemli”

SAMSUN – Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Demir, “14 sunum büyükşehrin su fiyatları bizden elan yüksektir. Şu anda satış fiyatı adına tahsil ettiğimiz 7,86 liranın bize olan maliyeti 11,18 liradır” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Lağım Döşemi İdaresi 2022 Yılı Kasım Kocaoğlan Gösterişsiz Divan Toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa başkanlığında gerçekleşen toplantıda evvel olarak gündemde olan 13 yön fikir çokluğuyla ilgilendiren komisyonlara havale edildi. Akabinde Büyükşehir Şehremini Çipo, CHP grubu SASKİ Genel Kurulu üyeleri vasıtasıyla meclise sunulan su faturalarında tenzilat ve faturalarda TEFE-TÜFE uygulamasının kaldırılması, belediye vasıtasıyla çakılı kâin TEFE-TÜFE uygulamasına geçiş önergesine yönelik açıklama yaptı.

“14 pare büyükşehirde su fiyatları bizden henüz yüksektir”

Başbuğ Çıpa, “Şu anda satış fiyatı namına öğrenim ettiğimiz 7,86 liranın bize olan maliyeti 11 lira 18 kuruştur. SASKİ’nin şu anda ödediği ruh parası 400 milyona yaklaştı. Katlanılamaz yatırımlar yapıyoruz. Allah’ın izniyle 2023 yılı de çok gani geçecek diyerek düşünüyoruz. Tığ TEFE-TÜFE’ye bakarak buradayız. Yani enflasyonun efdal olduğundan TEFE-TÜFE’den faturalara birkaç bile olsa tıpkısı tutar arttırma ediliyor. Edildiği halde dolgunca durumdayız. Yoktan var almak Allah’a mahsustur. Kurumların tıpkısı gelir-gider dengesi vardır. Gerçekte siyasal adına özen edilmesi gereken sunma büyük bap bütçenin bittabi kullanıldığıdır. TEFE-TÜFE’ye bakarak olmasa seçme umumi kurulda tıpkı karşılık tartışması yaşanmasını uymazlık isteyebilir. Skalanın dal kısımlarına çıkıldığında orada indirimler yapılır. Biz bunu elan ilk yüzdelik 5 ve yüzdelik 10 almak üzere iki kez yaptık. Yapmış olmamıza karşın şu anda bu performansı gösteriyoruz. 24 sayı büyükşehir TEFE-TÜFE uygulamasını uygulamaktadır. Bire Bir değişik laf ise tığ SASKİ’de özellikle ifa gücü sıfır içtimai anlamda aynı anlaşma insanlarımızın parasını belediyeden yatırıyoruz. Yani ifa gücü olmadığı üzere kimsenin suyunu kesmiyoruz. Hoşur ödeme imkanı olmayanlara bunu yapıyoruz. Bunun isteyerek kullanılmasına vesile vermiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

SASKİ’nin 3 yılı

SASKİ Umumi Müdürü Dr. Bahattin Yanık ise SASKİ’nin akıbet 3 yılda yaptığı cerrahi müdahale ve bitmeme eden projeleri hakkında ayrımsız lokma tatlısı yaptı. Izdıraplı şu bilgileri verdi:

“Serencam 3 yılda soylu erki ömrünü tamamlamış mekanik ve elektronik ekipmanların iri aynı kısmını yeniledik. Açar ve makinelerimizi ağır sıklet manada güçlendirdik. Ekiplerimizi vasıflı elamanlarla alay malay tahkim ettik. Bugün itibarıyla ekiplerimiz içmece suyu kendisine günde bin metre uzunluğunda gestalt yapabilir kuzuluk geldi. Kanalizasyon ve baran suyu kendisine günce 200 metre imalat yapabilir durumdayız. Mekanik ve elektronik arızalar çok kilolu manada kurumumuzun başını ağrıtırken bu 3 yıl öncesine bakarak yüzdelik 50 mertebesinde azaltılmıştır. Bu nitelik maliyetlerin düşmesini sağlamaktadır. İşletme giderlerinde artım neticesinde 2022 yılında katma bütçe ihtiyacı zahirî oldu. 2022 yılında dirimlik bütçemiz 1 milyar 36 bin TL kendisine öngörüldü. 1 bilyon 155 milyon TL olarak dolay tanıdık masraf bütçemizde ise 90 milyon TL’lik artış meydana gelmiştir. Bu 90 milyon TL’lik artışın 40 milyon TL’si komütatör ve hisse senedi makinesi alımlarına idraksiz mütezayit 50 milyon TL ise yatırım ve işletme giderlerinin finansmanında kullanılmak amacıyla genel kurumumuza sunulmuştur. Zaman itibarıyla 2022 yılında İller Bankası’nda 143 milyon TL’lik cesaret kullandık. Ticari bankadan 10 milyon TL’lik tıpkısı yüreklilik kullanımımız gerçekleşti. Toplamda 153 milyon TL’lik yüreklilik kullandık. Buna kıymet 2022 yılının bugün itibarıyla 160 milyon TL’lik İller Bankası’na ve ticari bankalara devirdeyim yaptık. Müfrit aynı istikraz içre değiliz. 2023 yılında dirimlik bütçemiz 1 milyar 800 milyon TL olarak hesaplandı. Bunun 1,5 milyon TL’si atılmış akarsu gelirlerimizde oluşuyor. 300 milyon TL’lik kısmı İller Bankası gelirlerinden karşılanarak dirimlik bütçemizin 1 milyar 800 milyon TL ulaşmasını öngörüyoruz. Doğruluk gelirimizin 1 milyon 910 milyon TL olmasını dolay görüyoruz. Değişik taraftan gider bütçemize baktığımızda masraf bütçemiz 2,1 milyar TL namına durum edilmektedir. Gelirimizin 2022 yılına bakarak artışının ana unsurlarından bir tanesi dahi sonuç 2,5 yılda eskimemiş 64 bin içme suyu abonesini sisteme kazandırdık. Sinsice oranlarında korkulu anlamada düşüş sağladık. 2019 yılında yüzdelik 37 olan kayıp sinsice oranı 2022 yılında yüzde 29’a indirildi. Tekkeköy, Canik, İlkadım ve Atakum’üstelik nüfusun iri tıpkı bölümün yaşadığı bölgede zayi uğrun oranı korkulu anlamda düşüş eğilimindedir. Ciddi manada araba satın aldık. 18 lime hareket makinesi, 16 sunum akarsu tankeri, 6 pasaj boşaltıcı, 18 sunum pikap satın aldık.”

Share: