KOCASINA YARDIM ALMAK İÇİN GİTTİĞİ TAMİRHANEDE DIRAYETLI OLDU

SURİYE’deki aksiyon savaştan kontekst ailesi ile alay malay Türkiye’ye mevrut Mırvat Asaad (31), vasıta farı tamirhanesinde çalışarak ocak ekonomine ulama sağlıyor. Kocasına yardım etmek amacıyla başladığı aha ustalaşan 4 bala annesi Asaad, Mevzun parlatma, kırık farı tamirat ika, söküp yenisini eğreti üzere kül işlemleri yapıyorum. Beni görenler şaşırıyor, bunun ayvaz işi olduğunu söylüyorlar dedi.

Suriye’deki çöz savaştan muhit 2013 yılında Türkiye’ye mevrut ve Hatay’ın Antakya ilçesine yerleşen Ömer ve Mırvat Asaad çifti, açacak farı tamirhanesinde alay malay vererek çalışıyor. 5 sene geçmiş Antakya Yeni Uran Sitesi’nde farı lambası tamirhanesi açan Ömer Asaad (42), güdük sürede belde edinmeye başladı. İşlerinin yoğunluğu zımnında rastgele dönem eve apışık giden kocasının bu durumuna üzülen Mırvat Asaad, bu işi öğrenmeye değişmeyen verdi.

‘TAM ANLAMIYLA TEMAS ŞEYE HAKİM OLDUM’

Ev işinin yanı sıra sanayide kocasının yanında çalışmaya başlayan Asaad, ‘Kocama arkalamak için bende bu işi öğrenmeye değişmeyen verdim. Önceden gelip burada geçenek geçirdim, havari oldum ve baktım kim işi sevmeye başladım. İki yıldır bu işi yapıyorum. Artık cümle anlamıyla her şeye bilgili oldum. Bu işle ait, bana pres gelen tıpkı özdek bulunmayan. Müşterileri karşılıyorum, ne istediğini anlıyorum ve gerek mevzun parlatma gerek fay farı tamirat etme gerekse bile yeni insicamlı söküp yenisini takma kadar mecmu işlemleri yapıyorum. Biçimli ile ilgilendiren değme şeyi öğrendim ve yapıyorum. Ola ki, kocamın bire bir işi imdi. Ego tamlık işi yönetim edecek seviyeye geldim. Sanayide bütün bizi tanıyor, komşularımızla daim bağlanak halindeyiz, Türk arkadaşlarımız dahi azrail olunca bize yönlendiriyorlar. Pir tıpkı birlikteliğimiz var’ dedi.

‘KADINLAR KAFASINA KOYDUĞU TEMAS İŞİ ÖĞRENİR VE YAPAR’

Kadınlar için hiçbir şeyin print olmadığını dile getiren Asaad, şunları söyledi ‘Beni görenler şaşırıyor, bunun eş işi olduğunu söylüyorlar. Ama ego diyorum ki, kadınlar kafasına koyduğu seçme işi öğrenir ve yapar, onun için print bir husus yoktur. Ben buradaki mesaiden sonraları da evime gidiyorum, aile işimi yapıyor ve 4 çocuğuma bakıyorum.’

‘AYNI İŞİ ORADA BIRLIKTE BOŞALTMAK İSTİYORUZ’

2013 yılında Türkiye’ye geldiklerinde ticaret ile uğraştığını henüz sonra bu işletmeyi açtığını tamlayan Ömer Asaad, 5 yıldır burada çalışıyorum. Eşim da henüz bilahare bana yardımcı olmak için geldi ve tamlık işi öğrendi. Daha Çok o da bu aha idareci oldu. Burada işini bitirdikten sonra bile eve gidiyor, oradaki işlerini dahi yapıyor. Ihtimal yoruluyoruz amma çokça şükür memnunuz. Suriye’deki savaşın bitmesini ve ortamın düzelmesini bekliyoruz. Ülkemize dönüp, eşimle beraber tıpkı işi orada dahi fethetmek istiyoruz? dedi.

İş yeri açım ve çalıştırma ruhsatı konusunda kendilerine imkan sunan Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür eden Asaad, öte yandan Türk vatandaşlarına de desteklerinden etraf de minnet borçlu olduklarını ifade etti. Aracının farlarını temizletmek üzere geldiğini belirten Cüneyt Akoğlu, ‘Erkek beklerken, bizi kadı karşıladı. Kendisi yaptı düzgün işlemini maşallahı var. Bu kadar ferah aksiyon çıkaracağını düşünmemiştim’ diye konuştu.

Share: