Kobani davasında 2 sanık boşaltma edildi

Kobani bahanesiyle 6-8 Teşrinievvel 2014’te planlı eylemlere ilgilendiren, aralarında PKK’nın sanki eğin düzem yöneticilerinin yanında çarkıt HDP Âdem Umumi Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın dahi bulunduğu 108 sanığın yargılandığı davada tutuklu 2 maznun tahliye edildi.

Ankara 22. Tehlikeli Ceza Mahkemesince Sincan Ukubet İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda tanıdık davada duruluk değişmeyen kuran duruşma, sanıkların tutukluluk durumlarını üstelik değerlendirdi.

Heyet, vakfedilmiş sanıklar Bircan Yorulmaz ve Sevinçli Bağcık’ın adli taharri şartıyla tahliyelerine karar verdi.

Demirtaş ve Yüksekdağ’ın bile aralarında bulunduğu 18 sanığın mevkufiyet halinin ise devamına karar verildi.

Davanın sonraki celsesi 21 Teşrinisani-2 Antrakt tarihlerinde görülecek.

İddianameden

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianameye göre, Suriye’deki iç savaş nedeniyle terör örgütü DEAŞ’ın Kobani’ye (Aynularab) saldırması üstüne Teşrinievvel 2014’te HDP yönetimi ile yıldırı örgütü PKK elebaşları, sokağa hayat çağrısında bulundu.

Yapılan çağrılarla aralarında İstanbul, Ankara, Bursa ve Diyarbakır’ın dahi olduğu 35 ülke ve 96 ilçede gayrikanuni gösteriler başlatıldı, manşet güçlerinin birlikte siviller da tasavvur alındı.

Olaylarda 37 güç hayatını kaybetti, 761 birey yaralandı, 197 meslek yakıldı, 269 kamu binası tağyir edildi, 1731 ocak ve iş yeri yağmalandı, 1230 komütatör kullanılamaz hale getirildi.

Aralarında çarkıt HDP Kayırıcı Umumi Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile PKK’nın sanki peş düzem yöneticilerinin de olduğu 75’i firari 108 sanığın ülke genelindeki hep eylemlerden mesul tutulduğu iddianamede, sanıkların tamamının 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet kodes ve mütemadi kodes cezasına çarptırılması isteniyor.

Share: