KKTC’DEN TRABZON’A DİREKT UÇUŞ BAŞLADI

YILDIZ Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Trabzon beyninde karşılıklı aracısız uçuşlar başladı. Çocuk vatandan mevrut yolcuları havalimanında karşılayan KKTC Trabzon Konsolosu Tasavvur Çağatay, ‘Uzun zamandır beklenen ayrımsız uçuştu. Türkiye ve Kıbrıs ekonomisine ulama sağlayacaktır’ dedi.

KKTC ile Trabzon beyninde 2018 yılından beri yapılmayan doğrudan uçuşlar zaman başladı. Ercan Havalimanı’ndan saat 12.15’te havalanan Türk Gelgel Yolları (THY) zir markası AnadoluJet’in 4372 kere sınırlanmış uçağı, saat 13.50’da Trabzon Havalimanı’na baş aşağı yaptı. Çocuk vatandan kente direkt gelen geçmiş uçak, itfaiye araçlarının ‘su takı’ töreniyle karşılanıp, aprona yanaştı. Aralarında matbuat mensuplarının dahi kayran aldığı 57 muvakkat, KKTC Trabzon Konsolosu Hedef Çağatay, Oran Hava Meydanları Saksı Müdürü Sezgin Değirmenci ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerince karşılandı.

‘CUMA VE PAZARTESİ GÜNLERİ EL OLACAK’

Dün başlaması müstelzim KKTC uçuşlarının çekicilik muhalefeti zımnında zaman gerçekleştiğini söyleyen KKTC Trabzon Konsolosu Murat Çağatay, ‘Uzun zamandır beklenen tıpkı uçuştu. Türkiye ve Kıbrıs ekonomisine ulama sağlayacaktır. İnsanlarımızı bire bir araya getirecektir. Direkt uçuşları 2018’den itibaren gerçekleştiremiyorduk. Emeği sabık yetkililere teşekkürname ediyoruz. Ant adına de yardım sağlayacaktır. Karadenizli hemşehrilerimize bu isteklerini sonsuz dile getirdikleri ve sıcak tuttukları üzere teşekkürname ediyoruz. Bu bire bir başlangıçtır. Bununla bu arada bizim görevimiz turizmle ilgilenen umum tarafları tıpkısı araya ifade etmek. KKTC için buradan Ercan’a destinasyonu kamçılamak. Daraç dışından mevrut çokça sayda turisti buradan Ercan’a yönlendirmek büyük. Bunun üzere başkonsolosluk adına gereğini yapacağız. Cuma ve pazartesi günleri olarak haftada 2 yol olacak. Kâm arttıkça pervaz seferleri birlikte artacaktır’ dedi.

‘6 SAATİ BULAN RÖTARLAR OLUYORDU’

Doğrudan pervaz olmasının kendileri amacıyla zahmetsiz olacağını belirten yolculardan Mehmet Sevin, ‘Uçuş çok pir geçti. Tığ elhak geliyorduk. Doğrudan uçuşlar olmadığı üzere çok yoruluyor, gelemiyorduk. daha çok çıktı geleceğiz. Aktarmalı geldiğimizde 6 saati bulan teehhür, koşuşturma oluyordu. Arada Sırada rahatsız olan yolcular oluyordu. Uçuşların direkt olması o kapıdan çıkıp bu kapıya temizlemek üzere oldu. Bizim amacıyla haddinden fazla güzel oldu’ ifadelerini kullandı.

‘SİZ SICAĞA HASRETSİNİZ, BİZ YEŞİLE’

KKTC’den yapılan ilk seferde gelen matbuat mensuplarından Aydan Arslan, ‘İlk nöbet Trabzon’a geliyoruz. Çok heyecanlıyım. KKTC’bile haddinden fazla sayıda Karadeniz asıllı vatandaşlar yaşıyor. Hemşehrilerimiz için hem turizm hem birlikte iktisat için çokça heybetli tıpkısı adım. KKTC’dahi 12 ay denize girilebiliyor. Siz sıcağa hasretsinizdir, biz dahi yeşilin rastgele tonunu Karadeniz’da görmeyi imge ediyoruz’ diye niteleyerek konuştu.

‘UMARIM UÇUŞLAR ANTALYA, İZMİR, ADANA GİBİ SIKLAŞIR’

Turgut Ergel de, ‘Benim üzere trajikomik tıpkı bahis. Annemin ailesi Trabzon ve Samsun kökenli bir familya. Ben üstelik ilk kez şu n bu ortamı solumaktayım. Umutluyum. Beş Altı noktayı merak ediyorum. KKTC’nin resmi adına tanınmasa üstelik Türkiye Cumhuriyeti’nin kanatları altında yetişmeye müteharrik aynı kerem yapısı var. KKTC’nin mütenevvi yerlerinde durma fail Trabzon kökenli vatandaşların zarfında bizlerin de aileleri var. Bunları görüyor ve seviniyoruz. Gelecek olan gezmen misafir öğrencinin üstelik direkt yerine memleketine uçması güzelce şeylerdir. Umarım bu proses Antalya, İzmir, Adana kabilinden elan üstelik sıklaşır’ ifadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı’ndan uçuşlara ilişik kayıtlı izah yapıldı. Açıklamada, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temasları sırasında Trabzon- Ercan uçak seferlerinin başlayacağının müjdesini verdiği anımsatıldı. Gelen alçak rica üstüne Trabzon-Ercan uçak seferinin bugünden itibaren başlayacağı kaydedilen açıklamada, ‘Bugün önce kat istisnai adına Türkiye saati ile 12,15’te Lefkoşa’dan gerçekleşti. Seferler sonrasında; pazartesi ve cuma kalkışmak için haftada 2 zaman aykırı yerine gerçekleştirilecek. Haftada iki çevrim gerçekleştirilecek olan seferler, Trabzon’dan saat 18,45’te, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden saat 20.15’te gerçekleştirilecek. Biletler, tümce üzerinden satışa sunulmuştur’ denildi.

Share: