Kışlık bakımların başladığı oto sanayide ustalardan açkı sahiplerine ihtar

– Kışlık bakımların başladığı oto sanayide ustalardan vasıta sahiplerine uyarı

AKSARAY – Kış mevsiminin gelmesiyle alay malay araçlarının kışlık ve süreli bakımlarını yaptırmak talip vatandaşlar sanayinin yolunu tuttu. Geçtiğimiz sene genişlik kilolu şita mevsimini canlı Aksaray’birlikte ustalar sürücüleri uyararak araçlarının bakımlarının şimdiden yaptırmaları gerektiği üstüne tavsiyelerde bulundu.

Aksaray’birlikte ve İç Rum Bölgesi genelinde ansız sakıt albeni sıcaklıklarının arkası sıra vatandaşlar araçlarının mevkut ve kışlık bakımları amacıyla sanayinin yolunu tuttu. Geçtiğimiz yıl sunu ciddi kış mevsimini dinç Aksaray’üstelik bu kış mevsiminin bile berenarı gösterişli geçeceği öngörülürken, sürücüler kış öncesi araçlarında oluşabilecek sorunların önüne bozmak için sanayideki ustalarından destek alıyor. Bilinçsiz bakım açmak hesabına ustaların fikir ve bakımını yeğleme eden sürücüler motosiklet bakımları özellikle kalkmak amacıyla yağ ve akarsu bakımlarını yaptırıyor. Ustalar kış öncesi sürücülere muhtelif sorunlarla ait öneride bulunurken, mevkut bakımların sık yapılması ve araçların şita şartlarına akla yatkın bakımdan geçmesini referans ediyor. Ustalar, süreli bakımlar ve motosiklet bakımlarının yapılmadığı takdirde şita aylarında maliyetlerin artacağını belirtiyor.

“Şita mevsiminde mevkut bakım çok koskocaman”

Şita öncesi müşterilerinin araçlarında mevkut bakımlar ve motosiklet bakımlarını yapan Ataklar Ford Servis Ustası Muammer Akın, sürücülere şita öncesi tavsiyelerde bulunarak, “Kışa, yani 11. taban girdiğimiz antlaşma İç Küçük Asya’da biliyorsunuz donların başlayacağı zaman, mevkut bakımların yapılması gerektiği ant, antifrizlerin hazırlık edilip kışa hazırlanması geçişsiz. Bu bakımlar yapılmadıktan bilahare bunların maliyetlerinin açacak sahiplerine çok pahalıya mal oluyor” dedi. Şita mevsiminde araçlarda bir nice konuda maslahat yaşanabildiğini ifade eden Yaşamış Akın, “Isıtma problemleri olur, himmet problemleri tamam. Çevirici motorlarının 11. taban girerken bakımdan geçmesi, bu işlerin çözümlenmesi ve yapılması lazım. Mevkut bakımların yapılması lazım, yağ değişiminin yapılıp motorun elan olağan çalışmasını, marşın henüz süssüz çevrim yapıp şen bir çalışım sağlaması gerekir. Bunlar tıpkı anahtar sahibinin yaptırması gereken işlerdir. Öncelikle banko antifriz değişimi yapılması geçişsiz. Motosiklet yağlarının değişmesi geçişsiz. Şanzıman yağlarının araca akıllıca yağların koyulması geçişsiz, zira şuursuz bakımlar aracın kışın geç çalışmasına amil oluyor. Makul olan yağlar kullanılırsa henüz çarpık çurpuk olur motorun çalışması, anlattığım kadar evvel önce süreli hizmet önemlidir. Sonra antifrizlerin hazırlık edilmesi lazım, kış lastiklerinin takılması gerekir. Içki sularının ilaçlanmış su kullanılıp kışın donmaması üzere haddinden fazla önemlidir. Çünkü araçtaki genişlik oylumlu noktalardan birisi birlikte içki sularıdır. Onların kalitelisini kullanmazsanız tuman yapar ve yöre camlarınızı kullanamazsınız” dedi.

Aracını şita öncesi mevkut bakıma getirerek radyatör değişimi yaptıran Fevzi Kamer (78), “Araçlarımıza havaların soğuması dolayısıyla antifriz, yağ değişimleri, fren balataları, lastikler kış olduğu üzere bunlar haddinden fazla önemlidir. Aracın sağlıklı olması itibarıyla şuan ben meşbu radyatörümü değiştiriyorum. Antifrizimi mahmul yenileyeceğim. Radyatörde hafif ayrımsız gizliden gizliye var, benim aracımın şuan için sıkıntısı odur” dedi.

Bir eksantrik güdücü Zorlu Gösteriş ise “Tamamını işte sorumluluk balata, kışlık lastikler, antifriz bakımları, motosiklet antagonist bakımları ve buna analog ne gerekiyorsa o nev bakımları yaptık. Zira o mukteza şita üzere, düzenlilik amacıyla gerekiyor. İklim değişikliği arabadaki bütün ulaşımda, aha karayolları ile ilişik ulaşımda, doluda, yağmurda, karda örnek veriyorum korse olayında bilfarz, şimdi kışlık lastiği takmazsan imkanı bulunmayan trafikte kazaya bile sebebiyet veriyorsun. Başkalarının canına birlikte mal oluyorsun. Ondan periferi kışlık lastik mehabetli, antifriz doğrusu biliyorsunuz dona karşıdır. Ego bilcümle bunları planlayarak, fikren geldim. Kış amacıyla trafiğe güvenli bir şekilde aracıma istinaden çıkacağım” diyerek konuştu.

Share: