Kışın şehre dönenlerin geride bıraktığı kedilere muhtar cemaat çıkıyor

Elazığ’ın Ağın ilçesine ilişkin Bademli köyü muhtarı Mustafa Özdem, kış aylarında şehre dönen karye sakinlerinin geride bıraktığı kedilere gönüllü olarak bakıyor.

Bademli köyünde yaz aylarında 25’e ulaşan evre sayısı, şita aylarında, kavi abuhava koşullarından yağlık 4’e kadar düşüyor.

Kışı geçirmek için kent merkezine revan karye sakinlerinin geride bıraktığı pisik sayısı doğumlarla yıldan yıla artış göstererek 50’ye ulaştı.

Köyde 5 yıldır muhtarlık özne 70 yaşındaki Özdem, eşiyle, kışın açlıktan ve soğuktan ölmemeleri için kedilerin bakımını fahri olarak üstlendi.

Özden, mamalar ya de günlük hazırladığı yiyeceklerle beslediği kedilerle kış aylarını bağırsak içe geçiriyor.

“Kedileri esermek amacıyla elimden gelen çabayı gösteriyorum”

3 çocuğu, 5 torunu mevcut Özdem, AA muhabirine, yaz aylarında tatilcilerle 100’e ulaşan nüfusun kışın 10 kişiyi geçmediğini söyledi.

Köyde kalanların dahi alelumum yaşlı olduğunu belirten Özdem, şehre dönen köy sakinlerinin güç ettiği kedilerin kışın evinin önünü ev tuttuğunu belirtti.

Özdem, evinin önüne gelerek kayıt muntazır kedilere duyarsız kalamadığını dile getirerek, “Sabık yıl 14 pisik vardı. 10’u yavruladı. Bu sene köydeki kedi sayısı 50’yi buldu. Kedileri nezaret etmek için elimden gelen çabayı gösteriyorum.” dedi.

“Kedilere torunlarım kabilinden bakıyorum”

Kediler soğuktan ya da açlıktan ölmesin diye köyden ayrılıp şehirde etkili çocuklarının yanına gidemediğini anlatım fail Özdem, “Kedilere torunlarım gibi bakıyorum. Torunlarımın yokluğunda onları seviyorum. Bunlara bakacak kadar efsanevi sevgisi var içimizde.” dedi.

Kedilerin yanında köydeki 3 köpekle de ilgilendiğini, rastgele çağ onlar amacıyla kayıt hazırladığını anlatan Özdem, sahipsiz hayvanların yaşam alanlarına boyut kattığını, insanlara bahtiyarlık verdiğini dile getirdi.

Hayvanlara her koşulda erbap çıkılması gerektiğine meni eden Özdem, “Sayıları herhangi bir güzeşte çağ mütezayit kedilerin kontrolsüz çoğalmamaları üzere evet vasektomi ya birlikte sahiplendirme için gidilmesi gerekir. 50 kediye andırmak maddi ve manevi olarak beni yorsa üstelik onları kış aylarında iyesiz bırakmayacağım.” diye niteleyerek konuştu.

Share: