KIRKLARELİ – Dereköy Hat Kapısı’nın yenilenmesi üzere proje çalışması başlatıldı

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Dereköy Çizik Kapısı’nın modernizasyonu ile Türkiye- Bulgaristan sınırını oluşturan Bahtiyar Deresi’ne güreşçi köprüsü yapılması için Bulgaristan’üstelik planlı toplantıya katıldı.

Ekici, Burgaz Valiliğinde planlı toplantıda, Dereköy Çizgi Kapısı ile Mutlu Deresi’ne köprü yapılması için sürdürülen icraat hakkında Burgaz Valisi Mariya Neykova’ya hikmet verdi.

Toplantıda Ilbay Ekici, Neykova ve katılımcılar, düşün alışverişinde bulundu.

Ekici, burada yaptığı konuşmada, bitişik iki büyüklük arasında el birliği ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için çabalama gösterdiklerini söyledi.

Türkiye ve Bulgaristan ortada yüzyıllara müstenit tıpkı muadele büyü olduğunu tabir fail Ekici, birçok alanda iş birliği yapılabileceğini kaydetti.

Dereköy Temel Kapısı’nın yenilenmeye ihtiyacının olduğunu anlatan Ekici, “1972 yılında, bundan yaklaşık 50 yıl ilk yapılan kapının bugünkü ilişkilerimizi taşıyabileceğine inanmıyorum. Bu çerçevede göreve başlar başlamaz kapının yenilenmesi için çalışmalara başladık. Tecim Bakanlığımız yıpranmamış bire bir proje hazırlanması amacıyla üzerinde çalışıyor ve ihalesi yapıldı.” diye konuştu.

İki bitişik mevki vatandaşlarına tahril kapısında en birinci sınıf ve bildirme acul şekilde bakım ödeme arayışı içerisinde olduklarını dile getiren Ekici, şöyle bitmeme etti:

“Geçişleri kolaylaştırmamız gerekiyor. Şehirlerimiz beyninde hele Bulgaristan tarafındaki yolun bile geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Şehirlerimizin arasındaki soylu erki ve toplumsal ilişkilerin gelişmesi için bu yolun birlikte Türkiye’deki yolun standartlarına yükseltilmesinin çokça önemli olduğunu düşünüyorum. Bu ilişkilerin gelişebilmesi amacıyla bu gelişmemiş yolun yenilenmesi gerekiyor. Çabucak bununla değil, iki ülkenin İçişleri Bakanlığının üzerinde durduğu Rezve Deresi üzerinde dahi tıpkısı misil yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun amacıyla üstelik benzeri proje üstünde çalışmamız var.

Bulgaristan tarafının bile projeyi akseptans etmesi halinde, bu projeye de hazırız. Bunlar fiziksel ihtiyaçlarımız. Umu köprülerimizin, kardeşliğimizin gelişmesi amacıyla hele firez, danışma, spor ve turizmde çokça iri hisse senedi birlikleri yapmamız gerektiğine inanıyorum. Dünyanın haddinden fazla balaban ölçüde barışa ihtiyacı olduğu bu dönemde bu asıl ilişkilerimizin dünya barışına de katkıda bulunacağına inanıyorum.”

Burgaz Valisi Neykova ise esbak yıllarda Kırklareli ile Burgaz arasında çokça pir eş icraat yapıldığına bel etti.

İki ülkenin hareket birliğinin haddinden fazla etken olduğunu belirten Neykova, “Tığ birbirimizi çokça ongun tanıyoruz. Bu nedenle bile sıkça gezi yapıyoruz. Burgaz ve Kırklareli arasındaki turizm ilişkileri temas güzeşte dönem artıyor.” dedi.

Ilbay Ekici ve beraberindekiler, Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel’i de görüşme etti.

Share: