KIRKLARELİ – 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Il makamında düzenlenen tebrik programı kapsamında Vali Birol Ekici, tebrikleri akseptans etti.

Özgürlük ve Demokratlık Meydanı’nda süren kutlamalarda Ilbay Ekici, 55 Mekanize Yaya Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan ve Kırklareli Belediye Reisi Mehmet Siyam Kesimoğlu, askeri araçtan vatandaşları selamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Altını Bayramı mesajının okunmasının ardından Vali Ekici, yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Altını’in ilanının 99. sene dönümünü kutlamanın kasırga ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

Tüm vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik kartı fail Ekici, “Sabık yüzyılın başlarında aynı araya mevrut düşmanlarımız, bizi bu coğrafyadan silebileceğini zannetmiş fakat tarihte hiçbir antlaşma esareti akseptans etmeyen koca Türk milletince Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde geçmiş ilk Çanakkale’bile, sonradan bile ‘Ya bağımsızlık evet ölüm.’ diye Kurtuluş Savaşı’nda, balaban tıpkısı kısırlık süresince olunmasına rağmen aheste benzeri şekilde yenilgiye uğratılmıştır. İşte kazanılan bu galebe, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla taçlanmıştır.” diyerek konuştu.

Ilbay Ekici’nin konuşmasının ardından rahatsızlanan Kıbrıs gazisi Hasan Ula’evet (70) afiyet ekipleri müdahale etti. Vali Ekici de gazinin yanına her an sedyeyle ambulansa kadar taşıdı. Gazi, Kırklareli Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

Daha sonraları öğrenciler yoluyla şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu.

Tören, öğrenci ve askeri birliklerin geçişiyle sona erdi.

Törene, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Belediye Reisi Mehmet Siyam Kesimoğlu, tören düzeni üyeleri, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile siyasal parti temsilcileri katıldı.

Share: