Kiralık karı amacıyla kura çekilişi başladı

Kiralardaki fahiş artışa rağmen vatandaşın talebi azalmayınca, emlakçılarda aile sırası oluştu.

Hele öğrencilerin alçak olduğu bölgelerde evet üstelik şehrin merkezi noktalarında ev isticar etmek isteyenler ihtiyaçlarını söyleyip, isimlerini onlarca kişinin bulunduğu listelere yazdırmaya başladı.

Ayrıntılı listelerin oluştuğu taşınmazlar ofislerinde kura ile çekilişler üstelik yapılıyor.

İki yıldır ülkü var

Sabahleyin gazetesinden Betül Alakent’mağara haberine bakarak, karşılık artışını bir nice etkenin tetiklediğini belirten uzmanlar, bu sürecin başlangıcının ise iki yıl öncesine dayandığını belirtiyor.

Uzmanlar, alelhusus sonuç bir yılda icar artışının hissedilir boyuta ulaştığını belirterek, “Azalan yeni ev arzına bedel artan hane talebi, müstevli nedeniyle ertelenen evlilikler, yüz yüze eğitimin yeninden başlayacak olması, kentsel dönüşümün oluşturduğu kiralık bölük talebi kabilinden sebepler icar fiyatlarını aheste oranlarda yükseltti” diyor.

Sarıyer’birlikte çoğalma yüzdelik 290

Benzeri taşınmazlar sitesinin Orak Ayı 2021 araştırmasına göre, serencam 1 yılda kiralık bölük kategorisinde ortalama metrekare fiyatındaki arz faziletli çoğalma yüzdelik 290 ile Sarıyer’mağara Rumeli Hisarı semtinde gözlemlendi. Bunu yüzdelik 238 ile Beşiktaş Vişnezad, yüzde 218 ile Sarıyer Reşitpaşa, yüzdelik 171 ile Beşiktaş Gayrettepe ve yüzdelik 150 ile Kadıköy Fikirtepe strateji etti. İstanbul’un genişlik merkezi semtlerinden biri olan Beşiktaş Yıldız’de kiralık fiyatları yüzde 108 arttı.

Denk artışının nedenleri

– Stoklar basamak kredi kampanyaları ile eridi. Pandemi zımnında eskimemiş bölük üretimi yavaşlayıp, konut talebi artınca bu kiralarda değer artışını tetikledi.

– Kentsel dönüşüm kira fiyatlarını zait benzeri sair etkin oldu. Tahminî 80 bin mal sahibi evini boşalttı ve kiralık sülale arayışına girdi.

– karşı karşıya eğitimin yine başlayacak olmasıyla alay malay öğrencilerin ev ihtiyacı talebi artırdı.

– Pandemi dolayısıyla bir nice mikro kapandı. Elverişsiz kapasiteleri azaldığı ve eskimemiş mikro yapılmadığı için evlere irade arttı.

– Müstevli nedeniyle ertelenen evliliklerde bu yaz patlama yaşanması hem bölük fiyatlarında hem birlikte kiralarda majör artışlara etmen oldu.

– Pandemi sürecinde kimimiz kent değiştirdi, kimimiz cihet… Piyasadaki hareketlenme bile kiralık fiyatlarda efdal artışlara bozukluk oldu.

– Cesaret faizlerindeki çoğalma hane fiyatlarının yükselmesini tetikledi. Efdal fiyatlardan ev kayran para sahipleri de evlerini daha faziletli fiyattan kiralamaya başladı.

– Göz kredilerinin artması sülale kabul etmek hesabına kiralamaya talebi artırdı.

– Aile sahiplerinin kiracılara şişkinlik oranlarının üstünde remiks yapma yarışına girmesi evet üstelik muhtelif bahaneler ile kâin kiracıya ‘şu büyüklüğünde remiks yapmazsan, seni çıkarırım’ baskısı fiyatları artırdı.

– Gâh sitelerde site yönetiminin yegâne çıkışlı emlak bürosu ile anlaşma koşulunu getirmesi da kira fiyatını artıran unsurlardan oldu.

“Dolandırıcılar günce 50 bin TL zayıf yapıyor”

Yekpare Müteşebbis Gayrimenkul Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Kağan Aksungur, faziletkâr talebin kaparo dolandırıcılığını dahi yanı sıra getirdiğini belirtti.

Akdoğan, “Eş bulmakta yaşanan güçlük bazı fırsatçıların bile sahneye çıkmasına sebep oldu. İnternetten buldukları fotoğrafları alıp yayımlayan dolandırıcılar arayanlara dahi ‘Şu dakika içre müstecir var, sülale sahibi yurtdışında yaşıyor’ gibi yalanlarla evi göstermiyorlar. Ardından üstelik ‘Bu eve çokça arzu var, şayet istiyorsanız kaparo gönderin size opsiyonlayalım’ diyerek kaparo alıyorlar” dedi.

Ortalama tıpkı dairenin kaparosunun 2 bin ila 5 bin TL ortada değiştiğini anlatan Akdoğan, “Bu kâh şiddetli konutlarda 15 bin TL’yi üstelik buluyor. Günde 10 kişiye bu şekilde eş verseler 40-50 bin TL hastalıklı yaparlar” diyerek konuştu.

Etraf dolandırıcılarına karşı uyarılarda kâin Aksungur, vatandaşların özen etmesi müstelzim hususları şöyle sıraladı:

Yalnız internet üzerinden kiralama yapmayın, kesinkes evi görün. Karşınızdaki gönül ev sahibi olduğunu argüman ediyorsa tapuyu kullanmak istediğinizi belirtin. Arada emlak bürosu varsa yetki belgesine bakın. Arkası Sıra ofis sahibi emlakçıyı yetkilendirmiş mi bunu isteyin. ‘Hemen kaparo yatır’ diyen birine evi gıyaben kaparo yatırmayın

“Kullanılmamış istihsal ve düşük repo şart”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, yapım sektörünün 2019’a kadar kalan maliyetler, satma fiyatlarındaki eşdeğer hareketler ve erdemli taleple dengelediğini söyledi. Durbakayım, “Ancak 2019’de talepte yaşanan daralma, komutan fiyatlarının artısını sınırlarken akabinde 2020’mağara evvel çeyreğinde başlayan Kovid-19 salgını ciro artışlarının maliyet artışlarının altında kalmasına faktör oldu” ifadelerini kullandı.

emlak kredisi ürem oranlarının tarihin genişlik bağan seviyeye çekilmesiyle birlikte, bölük satışlarının önünün bir nebze açıldığını anlatan Durbakayım, bunun güdük devamlı olduğuna ilgi çekti. Icar fiyatlarındaki artışın önüne bozmak üzere eskimemiş hane üretiminin artması gerektiğine özen çekici Durbakayım, şöyle bitmeme etti:

Minval Bankası’nın yeni ürem politikası, konut emniyet faizlerinin yüzdelik 0.65-70 seviyelerinde olmayacağını belen ediyor. Göz üzere ülkü Faiz oranları ise yüzde 0.50 ve elan zir seviyesidir

Yükselen basamak kiraları ‘kapora dolandırıcılığını’ artırdı

karşı karşıya yetişek kararı kiraları 2’ye katladı

İstanbul’bile kira artışının genişlik erdemli olduğu mahalle mahsus oldu

Çin’bile yükselen kiralara çözüm!

 

Share: