Kiralık göz krizi: İspanya hükümeti harekete geçti!

Yeterli sayıda kiralık habbe bulunamadığı ve kâin kiralık evlerin çokça faziletli fiyatlarla müşteri bulduğu kentlere sülale sahipliği eden İspanya’bile Sosyalist Fırka’den ve Podemos’fecir oluşan hükümetin icar kontrollerini devreye sokacağı öğrenildi.

Sözcü’deki habere göre; Hükümetin bayağı ortağı Podemos’tan Reuters’a bilgi veren bir ana, bütçe görüşmelerinde kira kontrolleri üzere uzlaştıklarını belirtti.

GENÇLERE 250 EURO KİRA YARDIMI

Ayrıca İspanya Başbakanı Pedro Sanchez bugün Sevilla’daki bir etkinlikte yaptığı açıklamada, İspanya hükümetinin bağan gelirli gençlere kiralarını ödemelerine dayanaklık etmek için ayda 250 euro vermeyi planladığını söyledi.

Sanchez bu yardımın amacının 18 ila 35 yaş arasındaki gençlerin müstakil olmalarına ve ebeveynlerinin evlerinden çıkmalarına arkalamak olduğunu söyledi.

FAZLA EVİ OLANLARA ‘KİRAYI DÜŞÜRÜN’ DENİLECEK

Çıkması planlanan yasaya göre, kiralık bölük talebinin erdemli olduğu bölgelerde 10’dan henüz çok eve topluluk olan aile sahiplerinin kiraları düşürmesi kanuni zorunluluk olacak. 10 veya daha birkaç evi olan ocak sahiplerinin kiraları düşürmesi halinde ise ekstra alacak teşviklerinden yararlanması bekleniyor.

Bu sırada Toplumcu Öğür ve Unidas Podemos’dan oluşan sol koalisyon, haftalarca süren çekişmelerin peşi sıra Salı günü tıpkı bütçe taslağı üzerinde anlaştı. Bütçe görüşmelerinin sunma kesinleşmemiş konusu ise göz sorunu adına görülüyordu.

KATALONYA’DA DÜZENLEME YAPILMIŞTI

Geçtiğimiz sene, ülkedeki mahalle muhtarı bölge olan Katalonya’bile da kiralık basamak sorununa engelleme edilmişti. Ilkgüz 2020’bile Katalonya Parlamentosu kiralara düzenleme getirmişti.

Aranjman ile icar fiyatlarının ortalama basamak gelirlerini aştığı bölgelerde kira tavan fiyatı uygulanması kararlaştırıldı.

ALMANYA’ÜSTELIK DE GÜNDEMDE

Kiralık konut sorunu yalnızca İspanya’üstelik değil, Avrupa’nın mukavim haddinden fazla ülkesinde kendini gösteriyor. 2020 yılında Berlin’birlikte kiralık göz sorunu nedeniyle icar fiyatları eyalet meclisi eliyle 5 sene süresince dondurulmuş fakat bu yasal aranjman esas mahkemesi tarafından tahrip edilmişti

Geçtiğimiz günlerde ise şirketlerin elinde kâin kiralık konutların kamulaştırılmasına ilgili irade Berlin’üstelik referanduma sunulmuş ve yüzde 60’lık çoğunlukla kabul etmişti. Kararın bağlayıcılığı bulunmasa dahi bakir kurulacak hükümetin bu hayat dolu talep karşısında aşama atması bekleniyor.

TÜRKİYE BIRLIKTE KİRALIK KONUT KRİZİNİN PENÇESİNDE

Kiralık göz sorununun kiracıları sunma haddinden fazla etkilediği yerlerden birisi da Türkiye. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Içtimai Araştırmalar Merkezi vasıtasıyla hazırlanan rapora göre, ağustosta Türkiye genelindeki kiralık konutların fiyatları ise tıpkısı önceki yılın bire bir ayına bakarak 34,6 arttı. İstanbul’daki kiralık dairelerin almanak değer artışı ise yüzdelik 50,7 oldu.

Türkiye’üstelik okulların açılmasıyla alay malay icar fiyatları ciddi oranda arttı. Üniversite öğrencileri uygun pahalı tahaffuz imkanı bulamadığı amacıyla parklarda yatarak barınma sorunlarına dikkat çekti.

Bodrum’de kiralık eş tedarik etmek olmaz kuzuluk geldi!

 

ABD’üstelik icar ücretleri çökertme yakıyor

 

Icar artışları: Fiyat dengelenmesi 2023’ten sonradan olabilir

 

Share: