‘Kiralara art cızık getirilsin’ kampanyası

Türkiye’da sonuç aylarda kiralık ofis fiyatlarında iri benzeri artış bahis konusu. Özellikle İstanbul kabil balaban kentlerde insanlar akıllıca fiyatla sülale bulmakta alçak teessürat yaşıyor. Türkiye genelinde kira fiyatlarının yüzdelik yüze mümasil artmasının ardından Change.org’dahi ‘Kiralara dal çizgi getirilsin’ kampanyası başlatıldı.

Gücük sürede 75 bin kişinin imzaladığı kampanyada, “Kiralık bölük fiyatları son tıpkısı yılda çok acul bire bir yükselişe girdi. Pandemi koşullarında seyretmek git gide zorlaşırken, maaşlara yapılan zamlar şişkinlik karşısında çabucak erdi. Yurttaşlar büyük istihdam ve sağlık kayıpları yaşarken ilkin İstanbul, İzmir, Eskişehir kabil büyükşehirler tevessül etmek için akıbet birkaç aydır ortalama kiralar minimal ücret sınırlarına dayandı. Dolaşma be periyot kalan kiraların asıl gerekçesi hane kiralama ve satışının ağız ağıza “başıboş piyasanın insafına” bırakılmasıdır. Barınmanın kamusal benzeri doğruluk olduğunu hatırlatıyoruz” ifadelerine meydan verildi.

 
“2 YIL İÇİNDE BU KİRALAR DÜŞECEK”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise başlatılan kampanya, mütezayit icar fiyatları ve kiralık ocak bulunmamasıyla ilgilendiren şu değerlendirmelerde bulundu:

“Azade piyasa ekonomisi varken, ‘Kiralara dal sınır getirilsin’ geçmek kabil değil. Kalkıp kimseye ‘Sen malını şu fiyata sen bu fiyata ver’ diyemezsiniz. Neye göre üst limit koyulacak? Fakat kerem vasıtasıyla henüz ayrımlı önemler alınabilir. Familya sahiplerinin 5 yıl sonunda icar belirleme davası açım hakları var. Eş sahibi 5 yılın böylecene günün koşullarına uygun icar düşük diye sav açıp dönem koşullarına uygun remiks isteyebiliyor. 10’uncu yılın böylece, size evden tahliye ettirme hakkına topluluk. seçme sebep göstermeden boşaltma davası açıyor.

Serencam zamanlarda ocak sahipleri marifetiyle bu ikisi çok aşkın yapılmaya başlandı. Mal sahipleri bugünlerde bunun peşine sakıt durumda. Celal arızi ayrımsız yasa çıkartarak bu süreyi uzatabilir. Söz Gelişi; 5 almanak süreyi 10 yıla, 10 almanak süreyi ise 15 yıla çekebilir. Fakat bilsinler kim, bu eğreti tıpkısı dönüş. Bu hakeza gitmeyecek, benim iddiam 2 sene süresince bu kiralar düşecek.

“ÖĞRENCİLER İÇİN BİR SIKINDI OLDUĞUNU GÖRMÜYORUM”

Eş bulma üstüne İstanbul’dan dahi kapalı illerimiz var. Söz Gelişi; Sazak ve Diyarbakır İstanbul’dan daha donuk. İnsanlar az buçuk mesafeyi hücre aldığında eş bulabilirler. İstanbul’de alternatif bitmez. Ama sen alelhusus ‘Ego Beşiktaş’ta oturacağım’ diyorsan külfet. Şişli, Kadıköy, Beşiktaş’ta ‘Şu fiyata eş bulurum’ diyorsan bulamazsın. Çünkü çıktı buraların aynı piyasası oluşuk durumda. Merkezi yerlerde da, öğrenciler için bunaltıcı teessürat olduğunu görmüyorum. Aileler ve yıpranmamış evleneler çiftler için bire bir bastırık olduğunu söyleyebiliriz. Amma 3 hayat birleşip benzeri evi tutabilir. 5 bin TL kiraya merkezi bire bir yerde öğrenciler birleşip bir karı bulabilir. Akarsu canlılık vs. tıpkısı öğrenciye maliyeti 2 bin TL’dir. Hususi yurtlardan elan akla yatkın.”      

Kiralık eş arayanlar özen! Dolandırıcıların tuzağına düşmeyin

 

Kiralık daire krizi Anadolu’yu de vurdu

 

Öğrenciler döndü, kiralık familya fiyatları fırladı!

 

Share: