Kiralama formülüne ‘yeşil ışık’

‘Kiralık ocak sorunu’ çıktı hükümetin üstelik gündeminde. Basamak arzının azalması ve kiralardaki fahiş artışa cebin eskimemiş bir yöntem üzerinde duruluyor. Hazne ve Maliye Bakanlığı yoluyla çalışılan bakir modelle yurt geliştiren firmaların basamak üretip kiralaması, isticar amaçlı istihsal yapanlara bile kazanç avantajları sağlanması planlanıyor. Tamam konut üreticileri bu formüle ne diyor?

‘ÖLÜ DOĞMASIN’

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün derlediği bakarak; Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, ihtişam desteği olursa kısım temsilcilerinin kiralama modeline yunak bakacağını söyledi. Firmalara rüşvet avantajı sağlanmasının biricik başına faal olmayacağına ilgi çekici Mücevher, “Bu modelin ölü doğmaması için devletin akıllıca saygınlık finansman gerçekleştirme etmesi lüzum. Faizlerin yüzdelik 19-20’lere geldiği bire bir noktada geliştirici göz üretip kiralayamaz. Heveslendirme mekanizması olması makul ama dirimsel vergisi, kurumlar vergisi üzere kalemlerde değil, daha işe önceden finansman sağlanması yönünde olmalı” dedi. Piyasaya kullanılmamış basamak arzının eklenmesinin da antlaşma alacağını belirten Cevahir şöyle devam etti: “ Bu süreci çurlatmak için mevcutta bitmeme fail projelere KGF desteği verilebilir. Bu durumda 1 yılda tamamlanacak yapım 6 ayda biter. Piyasaya yeni arz elan çabuk girer.”

HİBRİT BENZERI

Göz edinimini kolaylaştıracak adımların üstelik eleştiri öneme cemaat olduğuna vurgu eden Elmas, “Mutedil gelirli yurttaş konuta ulaşamıyor. Şayet çalışanların kullandığı basamak kredi faizi sağlık vergisinden mahsup edilebilirse vatandaş amacıyla kebir tıpkısı aşama atılan olur” dedi. Kiralamada melez modelin üstelik cins olduğuna değinen Elmas, “Benzeri projede konutların yüzdelik 25-30’u kiralamaya ayrılıp diğerleri satılabilir” diye konuştu.

FONLAR DEVREYE GİRMELİ

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise “Istihsal düşüyor diye niteleyerek çan çaldık ama aldırış edilmedi. Akıbet ortada” dedi. Basamak üreticilerinin kirama boşaltmak yerine işin üretim tarafında kalması gerektiğini tamlayan Durbakayım, “Devletin isticar yapacaklara algı avantajı sunması iyi ayrımsız aşama. Amma bu modelde fonlar devreye girmeli. Geliştirici üretimini yapar, kirama işi yapacak kaynak bile gurur yapar ve piyasaya sunar. Bu koca üzere bile vergisel avantajlar uygulanabilir. Ya da ululuk ‘şartlı’ yer tahsis ölçü, firmalar inşaatı yapar. Bu konutları alacak yatırımcıya dahi kiraya ita şartı getirilir” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’DE BILE ÖRNEKLERİ VAR

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Işıklı Yılmayan, isticar formülünü desteklediklerini söyledi. Yılmayan, “Avrupa’üstelik bankalar 30 yıla kadar makul maliyetli finansman sağlıyor. Araziler akıllıcasına fiyatta tutuluyor. Firma hane üretip kiralıyor. Bizde de analog avantajlar sağlanırsa cümle işler” dedi.

VATANDAŞA TEŞVİK GELSİN

SİNPAŞ GYO Umumi Heyet Başkanvekili Ahmet Çelik ise göz matlup vatandaşın heveslendirme edilmesi gerektiğini söyledi. Çelik, “Güven faizi düşer, tapu harcında iskonto olursa hane satışı hızlanır. Sonunda kiracı olan yurttaş bölük edinir ve dava hal yoluna girer” şeklinde konuştu.

KİRALAR BOZUKLUK ARTTI?

ÜLKE genelinde yüzde 50’yi aşan, İstanbul’da birtakım ilçelerde yüzdelik 300’ü bulan icar artışında asıl illet bildirme sorunu. Taşınmazlar geliştiren firmaların geçtiğimiz yıllarda frene basması nedeniyle gerekseme büyüklüğünde istihsal yapılamadı. Üretim yokken rica durmadı, bilakis yoğun geldi. Salgında düğünlerini öteleyenler bu yaz evlendi, darülfünun öğrencileri karşı karşıya eğitime geçişle değişik illerde kiralık ev aradı. Bazı ilçelerdeki kentsel inkılap projeleri nedeniyle küsurat kiralık ev ihtiyacı, göçmenlerden gelen kâm ve bazı fırsatçı familya sahipleri fiyatlarda etkili oldu.

Efdal kiraya formül! Avrupa’üstelik üstelik uygulanıyor

 

Hollanda’birlikte kalan kiralar ihtarname edildi

 

Kiralık daire krizi Anadolu’yu birlikte vurdu

 

Share: