Kira artışları: Eşit dengelenmesi 2023’ten sonra kabil

İngiltere merkezli tıpkı Gayrimenkul müşavirlik firması olan Knight Frank’ın en son açıkladığı ‘Toptan Basamak Değer Endeksi’ sonuçları dünyadaki ev krizini birlik detaylarıyla ortaya çıkardı. 2021’in ikinci çeyreğinin temel alınarak oluşturulan ve 55 ülkenin ortalama değer değişimlerinin incelendiği endeksin geçmiş sırasında yüzdelik 29.2’lik artışla Türkiye düzlük alıyor.

Antrparantez Rusya, Almanya ve Türkiye dahi dahil atılmak amacıyla 15’i çok ülkede koşa haneli yükselişler göze çarpıyor. En özen çekense averaj basamak kıymet artışının ümranlı ekonomilerde gelişmekte olan ülkelere bakarak iki kattan da aşkın gerçekleşmiş olması…

Hürriyet’ten Kasıt Kobal ve İsmail Sarı’nın haberine göre; Hane fiyatlarındaki artış tam dünyada kiralara üstelik artma olarak yansıdı. Gayrimenkul uzmanı Gökhan Taş, “Geçtiğimiz senelerde beş yüz bin teklik değeri olan evlerin değeri şimdilerde 1 milyonu buldu. Nedeniyle evini iki bin liraya veren karı sahibi, değerin artmasıyla kirayı bile ilkokul bin liraya çıkardı” dedi.

İKİ ÜLKEDE FİYATLAR DÜŞTÜ

Yılın ikinci çeyreğine büyüklüğünde olan dönemde yalnız iki ülkede düşüş kaydedildi. O ülkeler ise yüzdelik 0,9’la İspanya ve yüzdelik 0,5 ile Hindistan. Uzmanlar ise Kovid-19 vakalarındaki aşağı cepheli hareketle önümüzdeki çeyrekte bu ülkelerde bile artış görüleceğinin altını çiziyor.

EVDEN ÇALIŞMA BASAMAK PİYASASINI ÜSTELIK ETKİLEDİ

Goldman Sachs ekonomisti Sid Bhushan ise konuyla ilgili aynı iktisat dergisine yaptığı açıklamasında; KUL, Kanada, İngiltere ve Yeni Zelanda’daki göz fiyatlarındaki yükselişte düşük getiri oranlarının yanı sıra evden çalışmaya geçişin bile canlı olduğunu söylüyor.

Ev fiyatlarındaki patlamanın daha ne büyüklüğünde bitmeme edeceği belirsizliğini korurken Bhushan, “Fiyattaki patlamanın tıpkı sebebi birlikte ev arzının azalması” diyor.

PEKİ FİYAT ARTIŞLARI NE KADAR HENÜZ BITMEME EDECEK?

Küresel çapta basamak koca ve Icar fiyatlarında sürekli devam fail artışı, uluslararası benzeri gayrimenkul müşavirlik şirketinin Türkiye başkanı olan Gökhan Taş, yurt yatırım danışmanı Ayşe Fügen Arda ve yurt değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman ile konuştuk.

Dünyada hane fiyatındaki artışta başı Türkiye çekerken onu sırasıyla Kullanılmamış Zelanda, KUL, Slovakya, İsveç, Lüksemburg, Avustralya, Hollanda ve Rusya strateji ediyor. Bu ülkelerde çift haneli artışların görülmesini neye bağlıyorsunuz?

Gökhan Taş: Türkiye, Yıpranmamış Zelanda, Amerika kabilinden yerlerde göz fiyatlarında yaşanan çift haneli artışların yer balaban nedeninin insanların birkaç olan villa ve özgür sevimli, belki büyük balkonlu emanet akıllıcasına artırmak istemesi. Sair ülkelerde güven oranlarının haddinden fazla bağan olması üstelik ilk defa karı alacakların sayısında balaban bire bir artışa faktör oldu. Talebin artmasıyla ev fiyatlarında birlikte neredeyse yüzdelik yüzü bulan artışlar yaşanıyor.

Konut fiyatlarındaki artışın aynı ayrıksı nedeni dahi basamak arzının azalması. Dünyada pandemiden hava kısaca benzeri buçuk yıldır rate konut arzının eskiye bakarak azalmasından âlem üstelik hele ikinci ellerde benzeri bedel artışı var. Kamu dünyada mütezayit yapım maliyetlerinden etraf yıpranmamış konut fiyatlarının maliyetinin artmasından kaynaklı da bire bir artış kâin.

Ahmet Büyükduman: Basamak fiyatlarındaki çift haneli artışların arkasında iki kesim asıl etmen var. Bire Bir tanesi kırsala yöneliş yani dünyanın değme yerinde müstakil ve kırsala mail evlere yönelik kâm kalık gözüküyor. İkinci tarafı de hazırlık zincirlerindeki zayıflama. Bu eve kapanma, sosyal tecrit dönemlerinde hem eskimemiş inşaatlar yavaşladı hem üstelik malzeme tedarik zincirlerinin geri hizmet bağlantıları kopuk oldu. Bu de gösterişli ölçüde fiyatlara yansıdı.

Acun çapında bölük fiyatlarında yaşanan yükseliş kiralara elbet yansıyor?

Gökhan Taş: Kamu dünyada icar fiyatlarındaki artım konut fiyatlarına paralel yerine gerçekleştiğini görüyoruz. Rakamları averaj kendisine verdiğimizde konut bey fiyatlarındaki yüzdelik 27 artma, icar fiyatlarına yüzde 30 adına yansıyor. Yani ev fiyatlarındaki artıştan dahi faziletli kira artışları yaşanıyor. Alelhusus üstelik pandemiden dünya tamam dünyada bölük arzının kıt olması üstelik bu artışlarda çok iri etkin.

Kira fiyatlarında artım sürmeye bitmeme edecek mi?

Gökhan Taş: İnşaat maliyetlerinde büyük artışlar yaşandı ve şu zaman eskimemiş inşaat maliyetleriyle ortaya çıkan ve satılan konutlar çok namevcut. Önümüzdeki dönemde bu daireler bile satışa çıktığında göz fiyatlarında yüzde 50 civarında artışlar yaşanacak. Nedeniyle kiraların de arz bir iki yüzde 50 oranında artacağını düşünmeliyiz. 2023 yılından sonradan kullanılmamış bölük arzıyla bu arada eşit dengelenmesi kiralarda de tür. Fakat o ahit da büyük düşüşler yaşanacağını düşünmüyorum.

Bire Bir göz krizi mi yaşanıyor?

Gökhan Taş: On yıl öncesine büyüklüğünde dünya nüfusunun yüzde 40’ı şehirlerde yaşarken şu anda şehirlerde gönül oranı az daha yüzdelik 66’ya büyüklüğünde kullanılmış durumda. Nedeniyle şehirlerde artan mektepli değer kullanılmamış hane arzı azalmış durumda. Bu toptan çapta özellikle Çin, Hindistan kabilinden ülkelere baktığınız ant şehirde erkek oranı çok artıyor.

İstanbul, Delhi, New York kabilinden iskân alanları birlikte buna iyice birer yaşıt. Buralarda tıpkı konut krizinden artma yıpranmamış yapı yapılamama kriziyle karşı karşıyayız. O yüzden zaman baktığınız ant İstanbul’un yanı başında Tekirdağ’birlikte yahut Gebze’da bölük yapılabilecek it canlı çokça düz var ama tümce İstanbul’da oturmak istiyor.

Basamak fiyatlarındaki yükseliş nasıl arama altına alınabilir? Bu yükseliş henüz hangi büyüklüğünde sürer?

Ahmet Büyükduman: Hane fiyatlarındaki yükselişi arama altına alabilmek için yıpranmamış ihtiyaçlarla düzenli basamak üretiminin artırılması lüzumlu. Istek ise rustik kesimlerdeki evlere müteveccih. Öyleyse bu talebi karşılayacak sunma dahi lazım. O Hâlde kırsalda rica edilen hane yapımına ciddiyet yüklemek gerekiyor. Bire Bir taraftan birlikte maliyetleri düzenleyebilmek amacıyla tedbir zincirlerini kolaylaştırmak gerekiyor.

Bölük fiyatlarındaki bu çoğalma pandemi tüm anlamıyla kontrol altına alanına kadar bitmeme edecek üzere gözüküyor. Malzeme maliyetlerindeki artma bibi devam ediyor. Burada şöyle bire bir özdek gibi; kâh malzemeler yerlerine konulabilir. Yani kalas namına plastik kabil ikame malzemeler kullanılabilir. İnşaat sektörü de kendini ikame malları kullanmaya uyarlanmış edebilir.

Toptan çapta yapım maliyetlerindeki yükselişten de sıkça bahsedilir oldu. Bu maliyet yükselişi fiyatlara yansıdı mı?

Gökhan Taş: Metrekare ünite fiyatı 6 bin lira olan benzeri gayrimenkulün metrekaresinin şu anda 10 bin liralık seviyelerine geldiğini görüyoruz. Yan tarafında tıpkısı abes yer olsa ve orada yıpranmamış hane yapılsa tıpkı konutun metrekare maliyeti 12 bin teklik tamam. Dolayısıyla 12 bin liraya mal fail yüklenici bile bildirme beş altı 15 bin liraya feda etmek zorunda kalıyor. Önümüzdeki dönemde yurt fiyatlarında minimal yüzdelik 50 artma olacak. ‘Çok bedel artışı oldu henüz birlikte olanaksız’ kabil düşünüyoruz amma henüz dahi aşkın olacak.

Ayşe Fügen Arda: İnşaat maliyetlerinin yükselmesi böylece yurt fiyatlarında birlikte artım yaşandı. Bu dahi alıcılara birlikte aracısız olarak yansıdı. İnsanlar katıksız olarak ‘Fiyatlar giderek henüz de yükselecek ve benzeri zaman ilk aile alalım’ diye niteleyerek talepte bulundukça de en-irade dengesi bozuldu. En arzu dengesi bozulunca da fiyatlar artmaya devam ediyor.

Maliyetler yükseldikçe firmalar ve yatırımcılar birlikte bekledi ve iki yıldır az daha yeni inşaat olmadı. İnşaatlar bekledi, yıkılmış binalar bekledi. Şimdi ise yavaş yavaş başlıyor. 2024 yılına doğru bu inşaatlar bittiğinde etraf düzelir gibi görünse fiyatların daha çok geriye gelmesi kabil değil görünüyor.

Ev almayı düşünenler ne yapmalı?

Uzmanlar bu konuda değişik görüşlerde…

Ahmet Büyükduman: Bölük kabul etmek isteyenler pandeminin kontrol altına alınmasını beklesinler. Zira pandemiyle gelişigüzel basamak tercihleri vahim ölçüde değişti. Bu tercihlere inşaat sektörü elan uyum sağlayamadı. Pandemi taharri altına alındıktan sonraları birlikte mesai koşullarında tehlikeli değişiklikler olacak. Uzaktan emek, internetten ahzüita, alarga terbiye kabilinden davranışlar lokasyonun önemini ortadan kaldırdı. Gayrimenkuldeki arz yetişkin derece bileşeni şimdiye kadar lokasyondu. O nedenle piyasaların oturmasını pandemi sonrası iş koşullarının yeniden düzenlenmesini beklemelerini referans ederim.

Ayşe Fügen Ardıl: Ihtimal 2015-2016 yılları beyninde bölük alanlar aynı müddet nadim oldu. O dönemde dövizin yükselişine paralel adına bölük fiyatlarının artmadığı düşünüldü. Çünkü stoklar çok fazlaydı ama demincek istif namevcut. O yüzden yurt bugün alınsa da önümüzdeki yıl tekrar karlı olacak. Maliyetler bu fıldır artmaya bitmeme ederse basamak fiyatlarındaki yükseliş de temas antlaşma artacak. Eğer ellerinde imkan varsa beğendikleri konutları kaçırmasınlar. Zira gayrimenkul ince dönemde tek ahit kaybettirmez.

Dünyadaki kira artışından etkilenen bazen Türk vatandaşları bile yaşadıkları ülkedeki son durumu hurriyet.com.tr’ye anlattı.

YENİ ZELANDA’DAKİ TÜRK ANLATIYOR:
‘FAMILYA FİYATLARI SON İKİ YILDA ÇOKÇA ARTTI’

Yıpranmamış Zelanda’da averaj familya fiyatı 1 milyon dolara yaklaşırken vatandaşlar bile hükümetten bu krizi evgin bir şekilde ele almasını bekliyor. İkinci çeyrekte yaşanan yüzdelik 25.9’luk çoğalma Bakir Zelanda üzere sonuç 18 yılın arz kötüsü. Bu yükselişi ise yeryüzü çokça kiracılar hissediyor.

Kullanılmamış Zelanda’daki icar ve koca fiyatlarını ince süredir Yeni Zelanda’üstelik canlı Ceylan Doğan ile konuştuk.

Yıpranmamış Zelanda karı piyasasında, fiyatların yukarıya akilane akıntı etmesinin klasik bir genişlik olduğunu ama serencam bir senede iri tıpkısı artış yaşandığını tamlayan Doğan, “Meri korona virüs politikaları nedeniyle nitelikli âdem göçü durmuş olduğu üzere, her sektörde adam gücü açığı bulunuyor. Buna inşaat sektörü bile dahil ve bu ebat çatı yapım hızlarını damarlı etkilemiş durumda. Filhakika ilişkin olan aile stokunun yeterli hızda artmaması ise familya fiyatlarının sonuç 2 yılda normalin üstünde artmasına sebep oldu” dedi ve ekledi:

“Yeni Zelanda’de detaylı süredir familya talebinin nasıl karşılanacağı ve fiyatların elbette henüz erişilebilir olacağı tartışılıyor. Envestisman gayeli familya almak zorlaştırılırken, özellikle ilk kez eş alacaklara birçok palas sağlanıyor. Kredi programlarına ise ilk defa aile alacaklar üzere henüz streç, düşük peşinat ve repo oranları getirildi.”

“KİRALIK OCAK UYDURMAK HADDINDEN FAZLA OLAĞAN DEĞİL”

Doğan, bereketli standartlarda bir evi haftalık 500-900 dolar arasında kiralandığını gelişmekte olan ya bile kent merkezine ırak bölgelerde rakamın yarıya mümasil düştüğünü belirtti.

“Ev as fiyatlarındaki artım bu denli yüksekken, kiralardaki artış daha dokunaklı izlem ediyor. Antrparantez, ev sahipleri, kiracıdan memnunsa birkaç sene kiranın artmadığı, çakılı kaldığı durumlar az çok çok. Buna rağmen kiralık aile seçmek çok da macerasiz değil.”

HOLLANDA’DE DAHI GENIŞLIK BÜYÜK ARTIŞ KAYDEDİLDİ

Hollanda’dan ocak satın ahzetmek isteyenler amacıyla dahi ateş istihbarat geliyor. Ev fiyatları yoğun dört aydır rekor kırıyor ve 20 yıldan fazla süredir yaşanan arz şişman artma kaydedilmiş durumda. Hollanda İstatistik Kurumu, yapım maliyetlerinde bile rekorların görüldüğünü bildirirken, fiyatlardaki yükselişin ana sebebinin göz sıkıntısı olduğunu kaydetti. Artan Konut Fiyatları Amsterdam’birlikte yıllardır aynı sorun olsa birlikte daha çok büyüklük çapında hissediliyor.

“ÜLKEYE OLAN KAFILE ARTTI, KİRALIK EVET BIRLIKTE SATILIK OCAK KEŞFETMEK İMKANSIZ”

Ince süredir Hollanda’nın kuzeyinde hareketli İpek Evci, göz fiyatlarındaki artışı ve halka yansımasınına ilgili konuştu.

Pandemi döneminde ve sonrasında hem satılık hem birlikte kiralık evlerin değerlerinde belli aynı düşüş olabileceğini düşündüğünü tamlayan İpek Evci, “Fiyatlar beklentilerimizin bilakis yükseldi. Kiralık yahut satılık ocak bulma üzerine bile teessürat yaşanıyor, neredeyse imkansız kuzuluk geldi. Ülkeye barhana ağırbaşlı şekilde artma göstermiş durumda ve denizi doldurarak mutluluk topraklarını genişleten Hollanda için inşaat yapacak arazi çikarmak oldukça edisyon. Koronavirüsün de etkisiyle yapım sektörü yavaşladı, ev açığı arttı” dedi.

PROTESTOLAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
‘ÖĞRENCİLER YEGÂNE BAŞLARINA KİRAYA ÇIKAMIYOR!’

İpek Evci ayrıca yeni gelişim hayatına başlayan gençlerin ya birlikte öğrencilerin biricik başına kiraya çıkmasının serencam dönemde daha birlikte ağırlık ağıl geldiğinin altını çiziyor ve protestoların arttığına vurgu yapıyor.

“Devletin muayyen sağlık düzeyinin altında alacak sağlayıcı kişilere sağladığı arkalama paketleri, göz yardım sistemleri var. Ancak bu vatandaşlar marifetiyle ehliyetli görülmüyor ve arada sırada protestolar gerçekleştiriliyor. Sunma ve arzu dengesinin bulunması çoğu ahit yumruk oluyor. Bu doğrultuda günümüze büyüklüğünde genelde mutlak ya de bir iki eğik konutlar tercih eden Hollanda, yeni dönemde bazen bölgelerinde apartman inşaatlarına bile sürat verdi.”

AVUSTRALYA’BIRLIKTE DE MÜSTAKİL EVLERDE YÜKSELİŞ HENÜZ AŞKIN

Göz fiyatlarında yüzdelik 16.4 ile listenin evvel sıralarında olan Avustralya’üstelik de rekor artışlar görüldü. Alelhusus Sydney ve çevresinde taşınmazlar fiyatları geçen yıla bakarak yüzdelik 19 arttı. Bildirme güç büyümeye eş olan Darwin’da üstelik yükseliş yüzde 13 civarındaydı. Ocak fiyatlarına bakıldığında ise müstakil evlerde apartman dairelerine bakarak elan iri artışlar görüldüğü kaydedildi.

Familya sahibi, kiracıyı evden cebren çıkartabilir mi?

 

Berlin’birlikte kira artışlarına dur buyurmak üzere yapılan referandumdan ‘evet’ daha çok

 

Almanya’de kira artışlarına hal aranıyor

 

Share: