Kestane kabul etmek üzere Türkiye’nin ciharıyek yanından ilçeye atak ettiler

Kestane kabul etmek üzere Türkiye’nin ciharıyek yanından ilçeye atak ettiler

Ünü mevki geneline yayılan kestane üzere pazarlar kuruldu

ZONGULDAK – Alaplı köylülerince bahçelerden toplanarak, pazarda satışa sunulan ve ‘Alaplı kuzusu’ namına bilinen kestanenin ünü mahdut geneline yayıldı. Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye gelen kestaneciler, sabahı saat 4’birlikte el kenarında kurulan pazarda mıhsıçtı pazarlıklar sonucu ürünleri satın alıyor.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinin İtfaiyenin bulunduğu caddesine ‘Kestane Pazarı’nın kurulmasıyla ilçeye ‘Alaplı kuzusu’ denilen kestanenin ünü, ensiz geneline yayıldı. Alaplı- Yığılca dağlarında köylülerce kadınlar aracılığıyla dağlardan toplanan kestaneler yol kenarında kurulan ilişki yerinde satışa sunuluyor. Kestaneleri kabul etmek isteyenler, İstanbul ve Bursa illerinden geliyor. Adeta kestane borsasının oluştuğu misil kenarında müthiş pazarlıklar yapılıyor. Türkiye’nin yer iyi kestanesinin yetiştiği Alaplı’da bu yıl fiyatlar 30-50 liralık beyninde değişiyor. Alaplı kestanesinin zarının detaylı olduğunu tamlayan satıcılar, Bursa ve İzmir mıntıka ürünlerden bundan sonra tercih edildiğini söyledi. Alaplı’dan mutluluk geneline, kestane sezonu olan Ilk Teşrin ve Kasım aylarında kestane pazarında günde 5-7 titrem satma yapıldığı belirtildi. Kestane pazara tün 04.00’dan itibaren kurulmaya başlıyor ve 9.00’a büyüklüğünde alıcılar pazardan im alıyorlar.

İstanbul’dan Alaplı’ya kestane almaya mevrut Münevver Ayrıntılı, “Bursa’dan İstanbul’dan, muhtelif illerden kestane almaya gelenler var. Alaplı’nın kestanesi iyi, lezzetli, kabuğu tafsilatlı kuzu kestanesi onun için bu büyüklüğünde yolu geliyoruz kabul etmek için. Hep bu bölgenin kestanesini tercih ediyor” diye konuştu.

Ankara’dan kestane almaya gelen Necim Altın Varak ise “Burada doğal bire bir alım satım oluşuk. Alaplı, Türkiye’nin ‘kestane borsası’ haline gelmiş. Kestanemiz dahi haddinden fazla kaliteli. Buraya bakıyoruz; Çankırı’dan, Ankara’dan, Bolu’dan, muhtelif illerden kestane almaya gelenler var. Bizim ilçelerimizden kestane buraya geliyor ve buluşup parça yapıyorlar. Averaj temas aksata kurulduğunda 5-7 titrem beyninde kestane satıldığına bakarak yavaş ayrımsız münasebet. Bütün Alaplı’nın kestanesini yeğleme ediyor. buranın kestanenin lezzeti haddinden fazla domuzuna. Aynı zamanda kavrulduğunda kabuğundan çok olağan çıktığı üzere tercih ediliyor. Bundan dolayı tığ buna kuzu kestanesi diyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: