Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar mekân illere gitmekten kurtuldu

Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar mekân illere gitmekten kurtuldu

ŞIRNAK Şırnak Azamet Hastanesinde ilk defa kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle hastalar, kasaba illere gitmekten kurtuldu. Hastalar, kemoterapi tedavilerini kentte algı.

Şırnak’ta kimyasal tedavi ünitesi olmadığı üzere tedavi kaldırmak zorunda küsurat vatandaşlar, belde illerdeki hastanelere gidip otama görüyorlardı. Şırnak Mehabet Hastanesine yapılan keyif yatırımıyla bunun önüne geçilerek kemoterapi ünitesi açılarak hizmete girdi.

“Bambaşka illere gitmeye lazım yok”

Şırnak Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Gündeş Küçükerdoğan, kemoterapide uygulayacakları bütün malzemeleri temin ettiklerini söyledi. Kemoterapi ünitesini aktifleştirdiklerini aktaran Dr. Küçükerdoğan, “Çıktı amansız hastalık hastalarımız Diyarbakır, Batman, Mardin ve özge illere gitmek zorunda kalmayacaklar. Burada dosdoğru tıpkısı şekilde tedavilerini olacaklar. Burada onlara temas soy imkanı sunacağız” dedi.

İç Emraz ve Tıbbi Onkoloji Eksper Dr. Ferhat Ekici üstelik, “kimyasal tedavi ünitemizde hastalarımıza müteveccih seçkin çeşit ilaçlar var. Bu ilaçlar ortada mutat kemoterapiler, hedefe yönelik ilaçlar ve immünoterapi dediğimiz tılsım grubu bulunmaktadır. Ortalama kolikliğimize başvuran tutkun sayısı 15 ile 20 arasındadır. Ayakta kimyasal tedavi tedavisi gören rahatsız sayımızda 3 ila 7 arasındadır. Şu esas büyüklüğünde bize başvuran bilcümle hastalarımızın kemoterapilerini vermiş durumdayız. Meydan sıkıntımız kâin değildir. Bize başvuran eksiksiz hastalarımızın tedavilerini yapabileceğiz. Daha Çok bu zamana büyüklüğünde belde illere ve üste Ankara ila İstanbul’a kadar giden hastalarımız bundan hakeza hastanemizde otama altına alınabilecekler. Bilcümle kanser hastaları bize gelebilir. Yüzde 95 hastalığın ilaçları da hastanemizde mevcuttur. Tedavileri biten hastalarımızın takiplerini dahi hastanemizde yapabiliyoruz” diyerek konuştu.

Hasta Havşa Ürek ise, “Elan ilk ilk kez Van’a gittim, orada çıngı aldılar ve sayrı olduğumu orda öğrenmiştim. Elan sonradan Batman’dahi tedavi gördüm. en son burada kimyasal tedavi ünitesinin açılmasıyla birlikte 8 gösterim kimyasal tedavi burada gördüm. Doktorumdan haddinden fazla memnunum. Allah, razı olsun ondan. Şırnak’ta kemoterapinin olması henüz mümasil ve elan avantajlıdır” dedi.

Share: