Kaynak ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Parlamentolararası Kontak (PAB) Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Öğür İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı, hesaplı krizin, bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi üstelik etkilediğini belirterek, “Bir Nice ülkede esas azık ürünlerine, bebek maması dahil, İngiltere’den vekil arkadaşların ifadesini burada tekrarlıyorum, ulaşmakta takı yaşandığını üstelik biliyoruz. Allah’a şükür ülkemizde hakeza bire bir nitelik namevcut.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Konya Saylav Abdüllatif Şener, iktidarın, iktisat politikalarına “Çin modeli” adına, “domestik ve milli” yerine nitelendirdiği “Türkiye Iktisat Modeli” adını vermesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

İhracatta ati yıl 10 bilyon dolarlık artım öngörüldüğünü tamlayan Şener, bu tutarla ihracatta kabile yazılamayacağını söyledi.

Şener, aut ticaret ve akan işler açığı verilerine meni ederek, şöyle konuştu:

“Cari açığı kapatacağız derken patlatmışsınız. Tarihi rekor. O ahit iddialarınız tutmamış, tüm tersine huruç. Bu modeli niçin devam ettirmeye çalışıyorsunuz? Faiz diyorsunuz, tefeci faizi ile dışardan borçlanıyorsunuz. Türkiye, Cumhuriyet tarihi süresince faizlerin asıl parayı geçtiği tek dönemi yaşıyor. Türk tarihinin arz tefeci hükümeti, repo düşürdüğünü iddia ediyor. Tutturabildikleri hiçbir özdek yok. ‘Dünyada şişkinlik var.’ diyorsunuz amma bize mail ülkelerde para şişkinliği ortalama yüzde 10. Bizde 8 katı; yüzde 86.”

“Kötüysek, bu kavim 20 yıldır hastalık seçiyor?”

SELIM Parti Aydınlık Saylav Bekir Güç Andırma, partisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde değiş ve ıslahat başarılarını 20 yıldır sürdürdüğünü belirtti.

Kamu açıklarının azaltılması ve mali disiplinin sürdürülmesine yönelik politikalara sadık olan iktidarın, dirimsel politikalarını bütün kesimlerin ihtiyaçlarını gözeterek hayata geçirdiğini anlatan Tekebbür, Türkiye ekonomisinin, DÜRÜST Tümen’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana çok makro açıklık kat ettiğini söyledi.

Küresel ekonominin içinden geçtiği bu tahakküm dönemde de Türkiye’nin pozitif ayrıştığını, ülkedeki hiçbir kesimin serbest bırakılmadığını rapor eden Şataf, daha etkili, adaletli ve kompetitif bir rüşvet politikasının sürdürüldüğünü üstelik kaydetti.

CHP Adana Saylav Orhan Sümer, elindeki madeni paraları göstererek, “Bu poşetteki 2 kilogram madeni paranın değeri 85 teklik, hurdacıda 242 teklik ediyor. Bu poşet ekonomiyi hurdaya çevirdiğinizin resmidir. Tutum batmış siz bibi ışıltı peşindesiniz.” ifadelerini kullandı.

DÜRÜST Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, bugüne kadar Bakan Nebati büyüklüğünde beden dilini gür kullanan bire bir vekil görmediğini söyledi. Bitkisel’nin seçkin ortamda artı enerji verdiğini dile getiren Çelebi, Nazır Bitkisel üzere “Halkın adamı, gönül adamı.” diye konuştu.

Muhalefetin kendilerini eleştirmesinin alışılagelen olduğunu belirten Çelebi, “Biz acı değiliz. Kötüysek, bu millet 20 yıldır Cumhurbaşkanı Erdoğan ve SELIM Öğür’yi illet seçiyor?” dedi.

Muhalefetin ekonomi verilerine yönelik eleştirilerini yanıtlayan Çelebi, ihracat, turizm ve istihdam verilerini sıralayarak, Türkiye’deki pozitif ayrışmanın görüldüğüne bel etti.

İYİ Tümen Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, SELIM Fırka’li Çelebi’nin kazançlı verilere ait sözlerinin ardından müşavere hakkından feragat ettiğini belirterek, konuşmasını yapmadı.

“Bu krizden inşallah çıkılacak”

TBMM PAB Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Tümen İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı, Yarkurul Başkanı namına katıldığı arsıulusal toplantılarda benzeri araya geldiği parlamenterlerle ortak konunun iktisadi kriz olduğuna dikkati çekti.

Kavakcı, “Hesaplı krizin bütün dünyayı etkilediğini biliyoruz. Bizi dahi benzeri oranda etkiledi. Bir Nice ülkede esas azık ürünlerine, bebek maması dahil, İngiltere’den parlamenter arkadaşların ifadesini burada tekrarlıyorum, ulaşmakta rehavet yaşandığını birlikte biliyoruz. Allah’a şükür ülkemizde böyle bire bir kapsam yok. Bu krizden inşallah çıkılacak. Hepimizi etkiledi, yeryüzü çok birlikte dar gelirli vatandaşlarımızı etkiledi amma bununla beraber sunulan iri destekler var.” değerlendirmesini yaptı.

Esnafa, sanatkara, çiftçiye bindi verildiğini, minimum ücrete heybetli oranda zam yapıldığını dile getiren Kavakcı, bunların haddinden fazla eşsiz olduğunu rapor etti. Yatırımların bitmeme ettiğini, üreticinin desteklendiğini bile kaydeden Kavakcı, “Eskiden, benim gençliğimde ya dahi çocukluğumda belli krizler yaşandığında, memurlarımızın maaşlarını vermekte zorlandığımız zamanlar üstelik görmüştük. Şu anda böyle tıpkı husus söz konusu değil. İhtiyaç sahibi ve toplumsal destek düzlük vatandaşlarımızın aldıkları desteklerin krize rağmen on paralık akıcı bitmeme etmesi çokça eşsiz.” diye konuştu.

Öte yandan Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, komisyona sunulan arada milletvekillerinin, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye “Şanlıurfalısınız ama jale köfte dağıttırmadınız.” sözlerini gider ettiğini, bunun üstüne Bitkisel’nin jale köfte dağıttırmaya karar verdiğini aktardı. Komisyonda milletvekillerine çiğ köfte ikram edildi.

Share: