Kastamonu’nun Şenpazar ilçesi güz turizminin adresi görünmek istiyor

Kastamonu’nun doğal güzellikleriyle aşina Şenpazar ilçesi, bağ bozumu turizminde dolay plana çıkmayı hedefliyor.

Kent merkezine 100, Karadeniz kıyısına ise 37 kilometre uzaklıkta olan Şenpazar ilçesinin iri bölümünü ormanlık düz oluşturuyor.

Sonbaharda yeşilin ve sarının ayrımlı tonlarıyla renklenen ormanlar, ziyaretçilerine görsel ziyafet sunuyor.

İlçe merkezine 14 kilometre uzaklıkta 1040 rakımda mevcut Kızılcasu Tabiat Terbiye Dinlenme Kampı Alanı de ziyaretçilerine, eşsiz sonbaharın renklerinin zarfında tatil imkanı sunuyor.

Şenpazar Kaymakamı Emre Kazanasmaz, AA muhabirine, ilçenin Türkiye’deki sunu bunaltıcı ormanların olduğu bölgeler beyninde düz aldığını söyledi.

Çam, meşe ve kayın ağaçlarının ağırlıkta olduğunu tamlayan Kazanasmaz, “Buraya, ‘saklı cennet’ diyebiliriz. Türkiye’da bu kadar kalın, bu büyüklüğünde tüm ormanların olduğu beş altı kesim var. Hele bağ bozumu mevsiminde ayrı tıpkı görseli oluyor. Turuncu, kahverengi ve yeşilin gelişigüzel çeşit tonunu koparmak olanaklı.” dedi.

Bölgenin Türkiye’nin birçok yerinden seyyah ağırladığını dile getiren Kazanasmaz, şunları kaydetti:

“Değişik coğrafyalardan gelen vatandaşlardan aldığımız tepkiler dahi haddinden fazla pir. Sonbahar turizmi, doğa turizmi denildiği ahit geçmiş akla Kastamonu Şenpazar bölgesinin gelmesini istiyoruz. Bunun üzere dahi çalışmalarımız bitmeme ediyor. İnşallah bu bölgeyi ülkemizdeki parçalanmamış vatandaşlara takdim etmek amacıyla çalışmalara devam edeceğiz. Şenpazarlılar kendisine bütün vatandaşlarımızı ağırlamaktan izzetinefis duyuyoruz.”

Herkesi ilçeye çağırma eden Kazanasmaz, “Tüm vatandaşlarımızı Şenpazar’ı, bu fena hâlde ormanları görmeye, tanımaya, bizlerle keşfetmeye bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: