KASTAMONU – Loç Vadisi ziyaretçilerini sonbahar renkleriyle ağırlıyor (2)

Dünyanın en koyu kanyonlarından Valla Kanyonu çıkışından başlayıp kısaca 8 kilometre bilahare Karakadı Kanyonu’nda sona muazzez Loç Vadisi, ziyaretçilerini, dev kayalıkları, kendine has bitki örtüsü ve dokunulmamış tabii yapısıyla karşılıyor.

Küre Dağları Milli Parkı bünyesinde mevcut ve biyoçeşitliliği, endemik türleri, çandır hayatıyla öne sâdır yer, bağ bozumu mevsiminin yaşandığı şu günlerde ayrı bire bir güzelliği büründü.

Yer vadi 1200 metreyi bulan derinliğe sahip vadinin ortasından sabık Devrekani Çayı’nın turkuaz renkli suyu ile bölgede sonbahar renklerine bürünen köyler da değme zaman ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

Yazın vadiden sabık çayın suyunda serinleyen ziyaretçiler, güzün ise rengarenk ağaçlar ortada yürüyüş etme fırsatı buluyor.

Vadideki Hamitli köyünün muhtarı Mehmet Ay, AA muhabirine, haddinden fazla hususi aynı düzlük olan Loç Vadisi’nde değme sezon farklı güzellikle karşılaşılabildiğini söyledi.

“Bölgemiz cennetten aynı köşe”

Sonbahar mevsiminde da bölgenin ayrı tıpkısı güzelliğe büründüğünü vurgulayan Kamer, “Temas yan sapsarı, rengarenk oluyor. Bölgemiz cennetten benzeri kenar. Işık çekmeye gelenler oluyor. Belde ağız ağıza ormanlarla kaplı. Rengarenk yapraklar arasında neymiş sonbaharın içinde yaşıyormuşuz üzere.” dedi.

81 yaşındaki Hüseyin Hurma ise emekliliğinin arkası sıra eşiyle köyde yaşadığını belirterek, “Kollar bambaşka yerde, çağırıyorlar gitmiyorum. Buranın doğasına alışmışım. İstediğim üzere gezip dolaşıyorum. Sağlığımı buraya borçluyum.” diye konuştu.

Ahmet Ay birlikte yörenin güzelliğine bel ederek, “Eşi, aynı bulunmayan benzeri saha. Sabah kalktığımda evvel işim, lüp çevresine benzemek. Bu güzelliği görünce haddinden fazla mutlu oluyorum.” açıklamasında bulundu.

Doğa fotoğrafçısı Cebrail Batur dahi bölgede yaşayan insanların çevresinin sonbaharın güzellikleriyle kuşatılmış olduğunu vurgulayarak, “Burası, kanyonu, şelalesi, firuze renkli çayıyla huy fotoğrafçıları için çokça özgün malzeme içeriyor. Bu yüzden ‘Sonbaharın genişlik evire çevire yaşandığı vadi Kastamonu’dur’ diyoruz.” diye konuştu.

Share: