Kars’tan Kırklareli’ne kaşar peyniri göndermesi

Kars’tan Kırklareli’ne kaşar peyniri göndermesi

Başkan Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars Kaşarı’nın 100 yılı çok benzeri geçmişi, değişik aynı ekin altyapısı var”

KARS – Kırklareli Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık’ın “Kars kaşarının adı, Trakya kaşarının tadı var” açıklamasına Kars’tan tepki geldi. Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars kaşarının 100 yılı aşkın bir geçmişi, değişik ayrımsız ekin altyapısı, bir nice medeniyetin, birçok etnik yapının, bir nice emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin ortamında bulunduğu bire bir yayın olduğunu belirtti.

Kars Tecim ve Uran Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada tıpkı ürünü feda etmek için farklı tıpkısı bölgenin ürününü karalayarak yahut kötüleyerek pazarlama tekniği kullanmanın iri tıpkı günah olduğunu söyledi. Kırklareli Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Soner Ilık’ın açıklamasının kabul edilemez olduğunu anlatım eden Alibeyoğlu, “Elbette ki Kırklareli’nin kendi yöresel bire bir ürünü, ayraç aynı yapıt benzer. Amma ayraç ürünün tanıtımı yapılırken ayrımlı tıpkısı bölgenin emeğine, markasına, ticari faiz sağlayacak alanını baltalama ederek, karalayarak veya de çamurlamak suretiyle lansman yapılmasını doğru bulmuyoruz. Zira 81 ilin hepsinin namına göre aynı markası, namına bakarak tıpkısı lokal değeri, benzeri ürünü bulunmakta, bunun süresince de balaban tıpkı himmet yatmaktadır. Bu emeği yok addetmek veya bu emeği hiçe saymak, bu emeğe zarar verici açıklamalarda bulunmak akıllıca tıpkı buut değil” dedi.

“Kars kaşarının 100 yılı fazla bire bir geçmişi, farklı bir hars altyapısı var”

Kars kaşarının 100 almanak benzeri geçmişi olduğuna özen calip Alibeyoğlu, “Yapılan açıklamada Kırklarelili ustaların Kars kaşarını ürettiğini, Kars’a kaşar peyniri yapımını öğrettiğinden bahsedilmiş. Kars kaşarı 100 yılı fazla tıpkısı geçmişi, ayrımlı bire bir hars altyapısı, birçok medeniyetin, bir nice etnik yapının, bir nice emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin içinde bulunduğu bir üründür. Yani eksantrik tıpkısı ille kıyaslanması akla yatkın imkânsız tıpkı, ikincisi birlikte tıpkı ürünü feda etmek amacıyla değişik tıpkı bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniğini gidermek bu daha dahi büyük benzeri hatadır. Tığ ürünümüzü satarken 81 ilin tek ürünüyle kıyaslamayız. 81 ilin bütün ürününe, emeğine, markasına, değerine erbap çıkarız. Hepsine ayrımsız saygıyı gösteririz. Takkadak kendi ürünümüzü harcamak üzere elimizde mevcut doneleri, elimizde kâin değerleri pazarlayarak ürünümüzü satmaya çalışırız. Apayrı tıpkı içtima emeğine, ticaretine engel verecek, kötüleyecek, damarı bozuk etkileyecek benzeri format üzerine izah yaparak pazarlamaya çalışarak hakeza bir işe başvurmayız. Kırklareli Tecim Odası’nın yapmış olduğu bu açıklamayı kınıyoruz. Çünkü bizim ayraç değerimiz olan ürünün Türkiye’nin çöz piyasasında ağır aynı akseptans görmüşlüğü var. İhracata çevrik bir üretime geçiş yapacağız. İhracata para çıkarmayı planlarken bu tür haberlerle ürünümüzü itibarsızlaştırmanın hiçbir anlamı yok” diye konuştu.

Kars kaşarı ile ilgilendiren açıklamalara Karslı üreticiler birlikte aksülamel gösterdi. kaşar peyniri üretimi ve pazarlamasını eden Selami Çapan, “Hakeza tıpkısı açıklama yapılması etik bilimi değildir. Kars kaşarının dönüp tarihine baktıklarında 100 yılı çok aynı tarihi vardır. Bunun kökeninin nereden geldiğini çok bereketli biliyorlar. Trakya de haddinden fazla dolgunca biliyor, Türkiye bile çokça gür biliyor. Kars ile mukayese etmeleri bire bir defa falsolu. Kars’ın tarihi, Kars’ın dokusu, Kars’ın bitki çeşidi, kaşara aromayı veren, lezzeti veren ayrımsız tabii iklimleme cihazı var. Benzeri Trakya ile Kars’ın kaşarı kıyas edilmesi evet bir hikmet kirliliğidir evet üstelik tıpkı farkındalık için yapılan aynı açıklamadır. Böyle bir husus olanaksız” şeklinde konuştu.

Share: