Karlıova karaca hasret kaldı

Karlıova kişmiri hasret kaldı

BİNGÖL – Bingöl’ün 1940 rakımlı Karlıova ilçesinde Açıklık ayı bitmesine rağmen kar yağmadı.

Adını karla ciltli ovadan kayran ve seçkin sene az daha 1,5 metrenin üzerinde kar yağışı kayran Bingöl’ün 1940 rakımlı ilçesi Karlıova’da muhtemel kar yağışı elan olmadı. Kar yağışının aksine güneşli havanın yaşandığı ilçede esnaflar işyerlerinin önünde oturup güneşli havanın tadını çıkarırken, balıkçılarda gezmen tezgahlarda sokaklarda mir yapıyor.

Sabık yıllara bakarak şen oldukları ve çıktı yolda çevrik kalmadıklarını belirten Balıkçı Hasan Olğun, “Güzeşte yıl bu vakitlerde az daha 3 metre kar gördük, bu yıl Allah’a çok şükür havalar çokça evire çevire. Balık satabiliyoruz, kafamız bayındır ve albeni sevimsiz değil. Sabık senelere bakarak bu yıl çok rahatız. Geçen yıl Erzurum- Kavşak arasında haddinden fazla çevrik kaldık amma bu yıl haddinden fazla bayındır gidip geliyoruz” dedi.

“Kendimi bildim bileli, bu aylarda her zaman 1,5 metre kar vardı”

Etraflı yıllardır Karlıova ilçesinde kıpırdak esnaflardan Erkan Kırmacı ise, “Yıpranmamış yıla kar yağışsız girdik. Efdal yerlerde var ama site merkezine daha düşmedi. Sabık günlerde düştü 1-2 santimetre ama bölüm eridi gitti. Kendimi bildim bileli, bu aylarda gelişigüzel antlaşma 1,5 veya 2 metre kar vardı bu memlekette. Bu yıl yok” şeklinde konuştu.

Share: