Karı sahiplerinin kullanılmamış taktiği: Fatura dahil

1 Orak Ayı 2023’e kadar kira artışlarına getirilen yüzdelik 25 sınırı ev sahipleri ile kiracılar arasında eskimemiş sorunlara el açarken ocak sahiplerinden yıpranmamış tıpkısı taktik geldi. 

Independent’ın Hürriyet’ten yaptığı alıntıya göre, bazı eş sahipleri kiralama kısa dönme olduğu için abonelikleri kişi hesabına tutarken, bazı bile bu yolla tahliye ya bile zam baskısı yapıyor. İstediği tarihte evden çıkmayan ya üstelik istediği oranda bindirim yapmayan kiracının elektriğini suyunu kesen mal sahipleri mağduriyet yaratıyor.

Haberde açıklamalarına vadi sunulan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Mehabetli Güvenç Kiraz, kısa dolaşma kiralanan yazlık evlerdeki uygulamanın genele yayıldığını belirterek, “Müstecir kavil boşaltmak istediğinde yurt danışmanı veya mülk sahibi yazılı ittifak yapılmadığını, kiracının abonelikleri üzerine almasını istemediğini veya yazılmış geçim yapılsa birlikte aynı örneğinin kiracıya verilmeyeceğini araç koşuyor” dedi.

Gayrimenkul danışmalarının verdiği bilgiye göre, birtakım ev sahipleri ‘fatura benim adıma kalsın, sen geldikçe ödeme yap’ derken, bazen da sayı farkı bir harcama belirleyerek daha yolun başında kiraya ekliyor.

Kiraz “Para sahibi müstecir ile olan yavuklu kira sözleşmesinin yahut kiracıya örneği verilmeyen bağlanmış kira sözleşmesinin temadi dönemi geldiğinde, kanuncu artım oranı kapsamındaki artışı akseptans etmediğinde, yani elan çok artma irade ettiğinde kiracısının ana hizmetlerini kapatabilir. Müstecir yaşayabilmek için akarsu hayatiyet ve doğalgaza ihtiyacı olduğu üzere da ya bu isteği kabul ediyor ya de tahliye ederek taşınmazı boşaltıyor. Mülk sahibi kiracısının taşınmazı tahliyesini rica ettiğinde bile yeniden tıpkı şekilde müstecir çıkmak istemediğinde ayrımsız yöntemi kullanarak taşınmazın esas hizmetlerini kapatılıp taşınmazın kullanımı engelleyebiliyor” diye niteleyerek konuştu.

Familya sahibinden yıpranmamış taktik: Parayla müstecir emisyon

 

Kiracılar ilgi: Oportünist ev sahiplerinden boşaltma şartı!

 

Icar sorununa ‘çöpçatanlı’ hal

 

Share: