Karadeniz tabii gazı üzere son 25 kilometre kaldı! Projede çalışanların sayısı dudak uçuklattı

Filyos Limanı’na gelen Dönmez, burada gazın karaya çıkarılacağı bölgede yapılan çalışmaları inceledi. Daha sonra Karadeniz gazını Filyos’a taşıyacak boru serim işlemini gerçekleştiren Castorone Gemisi’ne güzeşte Dönmez, faaliyetler hakkında bilgelik aldı.

Dönmez, Filyos Limanı’nda modernizasyon çalışmaları bitmeme eden Oruç Başbuğ Sismik Araştırı Gemisi’nde brifing aldı.

Nazır Dönmez’e, Amme Başdenetçisi Şeref Malkoç, TPAO Umumi Müdürü Melih Han Bilimci ve Türk-İş Umumi Başkanı Ergün Atalay dahi eşlik etti.

“140 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI”

Bakan Dönmez, Filyos Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Zonguldak’ta Karadeniz gazının karaya çıkacağı noktada ve denizde yapılan çalışmaları durumunda nezaret etmek için yeniden sahaya geldiklerini söyledi.

Uzun süredir Doğu Akdeniz’de çalışmalar özne Oruç Ser Gemisi’ni buradaki ihtiyaçlara binaen Filyos’a çektiklerini tamlayan Dönmez, “Donanım ve yazılımla alakadar bazen çağdaşlaşma çalışmaları vardı. Oruç Reis Bey sismik araştırma gemimiz çıktı iki boyutlu sismik araştırmalar boşaltmak amacıyla hazırlanmıştı daha geçmiş. Deminden bu da Barbaros Hayrettin Paşa’dahi olduğu üzere üç buutlu sismik araştırı yapabilecek arkaç geliyor, ekipmanların şu anda montajı devam ediyor. Tıpkısı kamer içerisinde inşallah buradaki muasırlaşma çalışmalarını tamamlayacağız ve kullanılmamış fariza adına yollayacağız.” diyerek konuştu.

Dönmez, Sakarya gaz sahasından Filyos’a kadar yapılması müstelzim 170 kilometrelik borazan hattını gerçekleştiren Castorone gemisine dahi gittiklerini aktararak, “Dakika fiktif ile 16 inçlik saf gazın taşınacağı anne borazan hattının 140 kilometresi tamamlandı, kısaca 20-25 kilometrelik aynı kısmı kaldı. Koruyucu şekil yerine dizayn edilen 10 inçlik boru hattının da 32 kilometresi tamam oldu, planlandığı şekliyle bitmeme ediyor.” şeklinde konuştu.

“TOPLAMDA 8 BİN ÇALIŞAN VAR”

Veri ve çevir sinyali hattını çekecek gemilerin birlikte yolda olduğunu dile getiren Dönmez, “An fiktif ile denizde 30 gemimiz çalışıyor ve tahminî 2 bin 500 müteharrik var. Karada çalışanların sayısı 5 bin 500 civarında. Toplamda 8 bin çalışanımız, projede çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.” dedi.

İLK GAZ AKIŞI MART AYINDA

Dönmez, kuyu bütünleme sınavı işlemine hem Fatih hem Zor hem birlikte Kanuncu gemilerinin devam ettiğini belirterek, çalışmaların planlandığı şekilde sürdüğünü bildirdi.

Gelen gazın musaffa edileceği yerde üstelik çalışmaların planlanan şekilde devam ettiğini dile getiren Dönmez, “BOTAŞ’ın ölçüm istasyonu yüzde 80 civarında doğru durumda. 15 Ekim’üstelik teste hazır ayla gelecek. Borazan hatlarının da yüzde 70’i tamamlandı, karadaki bu icraat üstelik inşallah son teşrin ayı içerisinde doğru olacak. Daha önceki bile anlatım ettiğimiz kadar inşallah insanımıza, vatandaşımıza Cumhuriyet’imizin 100. yılının evvel çeyreğinde mart kocaoğlan içerisinde geçmiş doğal gaz akışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Dönmez, emeği güzeşte herkese teşekkürname ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Takkadak buradaki icraat değil, dünyanın dört bir vasıtasıyla bu projede kullanılacak malzemeleri üreten tedarikçilerimiz var. Yeri geliyor Türkiye Petrolleri’nin elemanları o imalatçıların imalathanelerinde, fabrikalarında sakır sakır bu çalışmalara vekillik ediyorlar, bilahare de onlar elbette benzeri geri hizmet tasrif çerçevesinde o malzemeleri buraya irsal ediyorlar. O arkadaşlarımıza de ayrıca teşekkür ediyorum.”Share: