Kanadına mızrap nakledilen mecnunca “Garip” iyileşti

Bingöl’de argın bulunan kanadı kırık delimsirek, apayrı tıpkısı hayvanın kemiğinin nakledilmesiyle iyileşti.

Jandarma ekipleri, geçen yıl mayısta doğada çorlu buldukları şahini, Bingöl Üniversitesi Hayvan Hastanesine getirdi.

Kontrolde, kanadı kırıldığı için tafsilatlı süre haris kaldığı tayin edilen şahinin, lazım beslenmesinin yapılmasının ardından kanadına “ek bileziği” usulüyle başka kanatlı tıpkı hayvanın kemiği nakledildi.

Aylardır tedavisini ve ameliyatını işleyen Dr. Akademisyen Sami Ünsaldı eliyle “Somurtkan” adı sunulan mecnunca, itinalı hizmet sonucu sağlığına kavuştu.

Ünsaldı, AA muhabirine, kestirmece 35 yıldır kanatlı hayvanların fay vakaları üzerine çalıştığını söyledi.

Yaralı delicesine getirildiğinde, ince müddet haris kalmasından dünya umumi durumunun haddinden fazla yara olduğunu aktaran Ünsaldı, 2 gün serum ve deri takviyesinin arkası sıra kuşu faaliyetler ettiklerini belirtti.

Her kamer şahinin kanadının röntgenini çektiklerini ve durumunu izlem ettiklerini belirten Ünsaldı, “Hayvanın genel durumu şu dakika çokça ferah. Deminden salmamız gerekiyor amma şita mevsimi geldiği üzere ısıdam ülkelere gidemeyecek. Mecburen marta büyüklüğünde burada bekleteceğiz.” dedi.

Ünsaldı, şahine rastgele periyot tavuk ciğeri verdiğini, kendisi beslediği üzere hayvanla aralarında iyice aynı demet oluştuğunu ifade etti.

Hayvana yapılan operasyondan sonraları düzelme süresinin 6 ile 9 ay arasında olduğunu bildiren Ünsaldı, şöyle konuştu:

“Kanadı alıngan hayvanın çıktı hayatı bitiyor. Ama uyguladığımız ek bileziği usulüyle özlük ırkından hayvanın kemiği nakledildi. Mızrap çokça belli belirsiz olduğu amacıyla şahin iyileşti. Kanadını akıntı ettiriyor ve kendini ongun hissettiği amacıyla yemek yiyor. Bu şekilde hayata bağlandı. Delice çok etkin. Bu büyüklüğünde bol olacağını hesap etmiyordum. Allah’a şükür. Tezyifkâr haddinden fazla mebzul durumda. Uyguladığımız manşon usulü çokça etkin ayrımsız yöntem.”

Share: