Kanada’da bölük krizi büyüyor: Yabancılara yasak geliyor!

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi pandemiye rağmen devam ediyor. Yılın önce 7 ayında talih genelinde yabancıya 25 bin göz satılırken, sene böylecene 50 bin rakamına ulaşılması hedefleniyor. Bölüm temsilcileri Türkiye ilgisini fırsata isnat etmek ve yabancıya emlak satışından henüz çok gelir koparmak için düğmeye bastı. Türkiye’da bugün yabancılara satılan gayrimenkulün değeri ortalama 150 bin dolarken, imdi 1 milyon dolar ve üzerindeki konutların satışına ağırbaşlılık verilecek. Bu model İstanbul’daki begayet bölük stoğunun erimesine birlikte yardım sağlayacak.

YENİ BİR DÖNEM

Yabancı alıcılara emlak satışı fail Nevita’nın umumi heyet başkanı Faruk Akbal, eskimemiş yapılanmalarını inandırmak amacıyla ayrımsız ekip basın mensubuyla tıpkı araya geldi. 2014 yılında 15 milyon TL’lik bir ciroyla yola çıkan Nevita’nın, 6 yılda cirosunu 500 milyon TL’ye taşıdığını, bu yılın önce 6 ayında bile 450 milyon TL’lik gayrimenkul satışına imza attıklarını tamlayan Akbal, artık begayet basamak satışına bile odaklanacaklarını açıkladı ve şunları söyledi:

İSLAMOFOBİ ETKİSİ

“Ülkemize çok elan çok döviz kazandırabilmek üzere Nevita namına müfrit taşınmazlar pazarı üzere bile bakir tıpkısı yapılanma oluşturduk. Nevita Luxe markamız ile hedefimiz Türkiye’de 1 milyon dolar ve cisim değerde taşınmazlar satın alabilecek ecnebi yatırımcıları ülkemize çekebilmek.” Akıbet yıllarda tüm dünyada güçlenen ulusçuluk akımları ve kalan İslamofobi dolayısıyla artık yabancıların Avrupa ülkelerinde kendilerini abat hissetmediklerini belirten Akbal, “Bu açıdan Türkiye’nin önünde müthiş tıpkısı punt var. Mütebeddil bu dünyada Türkiye eller amacıyla kök anlamda tıpkısı hava merkezi türlü” diyerek konuştu.

EREK PAZARLAR

Türkiye taşınmazlar piyasası üzere Afrika’üstelik çokça kilolu benzeri gizil gördüklerini belirten Akbal, “Ülke olarak baktığımızda, Singapur, Hong Kong, Çin, Kazakistan, İran ve Azerbaycan, ecnebi yatırımcı çekebilmek üzere sunma kurumlu pazarlar arasında” şeklinde konuştu. Pakistan’dahi bölüm açtıklarını, yıl bitmeden Dubai ofisinin devreye gireceğini belirten Akbal, “Asya-Pasifik’te Çin, Avrupa’birlikte İngiltere, Afrika’da Johannesburg yahut Nairobi ofislerimiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Lüks gayrimenkul pazarında son 3 ayda 100 milyon TL’lik ayırtma gerçekleştirdiklerini söyleyen Akbal, “Kullanılmamış yapılanmamız Nevita Luxe’ın cirosunu 2023’te 1.2 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Baş Döndürücü dışındaki özge çalışmalarla de almanak 1 milyar TL ciro öngörüyoruz” şeklinde konuştu. Faruk Akbal, taşınmazlar şirketlerinin sivri projelerinden şişko satın almalar bile planladıklarını ekledi.

‘YABANCIYA SATIŞ LİSANSLI OLSUN’

Tıpkısı zamanda Gayrimenkul Sıkı Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı dahi olan Faruk Akbal yabancıya gayrimenkul ticareti eden pazarlama şirketleri, acenteler ve geliştiricilerin lisanslanması gerektiğini, bunun için ait bakanlıklara eskiz düzentileme birlikte yolladıklarını söyledi. Zaman 5 bin emlakçının yabancıya koca yaptığını tamlayan Akbal, “Kurumsal, yanında 300 sevimli çalıştıran tıpkı acenta düşünün, ama ayrımsız yandan birlikte havalimanına minibüsle gidip yabancıyı alıp komutan yapanlar var. Temas ikisi de bir komisyonu alınca nahak rakiplik oluyor. De kurumsal olmayan firmalarca yapılan işlemler sonrasında yatırımcıları pres durumda bırakabilir. Bu nedenle benzeri lisanslama olsun istiyoruz. Bu düzenleme olursa çetin oranda artan komisyonlar bile geriler” dedi. Yaptıkları araştırmaya bakarak Türkiye’den ocak düzlük 100 yabancıdan 83’ünün memnun olduğunu belirten Akbal, “Kıvançlı olmayanların karşılaştığı genişlik iri ülkü ise site yönetimleriyle ait. Ödemelerin slayt olmaması ve açkı sorunu öne çıkan şikayetler. İş satmakla bitmiyor, yabancıyı burada ağrımak, ona konforlu tıpkı avlu arz etmek birlikte balaban. Bunun amacıyla de düzenlemelere gerekseme var” ifadelerini kullandı. 

Share: