Kamu müteahhitlerinin ‘tasfiye’ planı

İnşaat maliyetlerinin müfrit pahalanması dolayısıyla zora giren kamu müteahhitlerine sunulan melfuf denk farkının sıkı bulunması, ilkin TOKİ projeleri almak üzere bitmeme fail amme inşaatlarını eğlenme noktasına getirdi. Erdoğan Süzer’in Sözcü’deki haberine göre özel davetle tenkis alan müteahhitlerin inşaatı tasfiye yazar bir işi 3 ikmal bedelle kalın kafalı ahiz planları yaptığı öğrenildi. Ilişik bedel farkı adına işin tasfiyeye gitmesi halinde hususi davetle aksiyon yapan müteahhitlerin bire bir işten şişman idrak elde edeceği, kamunun ise gösterişli aynı zarar yüküyle karşılaşacağı tabir edildi. Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum’un önümüzdeki Çarşamba haset İzmir’da müteahhitlerle arıtma üstüne kritik bir konuşma yapacağı öğrenildi.

SIRAYA GİRDİLER

Sözcü’deki habere göre, kalan maliyetlerle başa çıkamayan müteahhitler projelerin tasfiyesi için sıraya girdi. Yeni düzenleme gereği gerçekleşme oranı yüzdelik 15 ve altında olan amal müteahhidin başvurusu konusunda feshedilip tasfiye ediliyor. Arıtma halinde yüklenici teminatını ve o güne kadar yaptığı işlerin parasını ekleme denk farkıyla birlikte idraksiz aldığı kabilinden aynı hisse senedi amacıyla açılacak ihaleye iltihak hakkı elde ediyor. Şantiyeye ekipmanlarıyla kurulu olan müteahhidin bu avantajı yardımıyla ihaleyi yeniden kazanacağı, fakat bu defa fiyatın arz az 3 katına yükseleceği bildirildi. TOKİ’nin bir nice projesinin hususi davetle hisse senedi fail müteahhitlere verildiğini belirten kaynaklar, başta İstanbul’daki TOKİ projeleri kalkmak amacıyla bir nice özel davetli müteahhidin idareleri tasfiyeye zorladığı sav ediliyor.

Icra Vekili Gurur müteahhitlerle görüşecek

Mekân Bakanı Misyon Çalım’un hafta içinde deprem konutlarını seyretmek amacıyla İzmir’e gideceği, incelemelerin peşi sıra aralarında İstanbul Gaziosmanpaşa’daki TOKİ’nin kentsel inkılap projelerinin da olduğu inşaatları örümcek müteahhitlerle görüşeceği ifade edildi. Çalım’un tasfiyeye sevimsiz baktığı, ek ödemelerle işlerin tamamlanmasını istediği, müteahhitlerin ise tasfiyeye gidip bir işleri 3 katına tekrar almayı planladığı encam sürüldü.

Mahalledeki kalıpçı da yapar

TOKİ’nin kentsel transformasyon projelerini daima tıpkı yapım firmalarının kazandığını tamlayan kaynaklar, “TOKİ’nin çoğu ihalesine yemeden içmeden davet edilen müteahhitler girebiliyor. Öyle olunca davetliler zat aralarında anlaşıp nazik kârlarla gelişim alıyor. İhaleler herkese ayan olsa kamuya maliyeti haddinden fazla düşerdi. TOKİ’nin basamak işleri nida şartı gerektirmeyecek büyüklüğünde cılız. Mahalleden kalıpçı çağrılsa yapıp teslim edebilir” dediler.

Share: