İzmir’de 1. Millî Bala Çalıştayı Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk haklarının geliştirilip hayata geçirilmesi amacıyla ilkini düzenlediği Ulusal Çocuk Çalıştayı başladı. Üç dönme sürecek çalıştayın sonunda ‘Çocuk Politikası Izleme Planı’ oluşturulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı eliyle planlı 1. Ulusal Yavru Çalıştayı başladı. Karşıyaka Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi’nde düzenlenen ve üç dönüş sürecek çalıştaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Ertuğrul Liva, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, akademisyenler ve davetliler katıldı.

“ÇOCUĞUN YÜKSEK YARARINI GÖZETEN POLİTİKALAR YÜRÜTÜYORUZ”

Çalıştayın açış konuşmasını işleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Mustafa Özuslu, ayrımsız kentin, çocuklarına evire çevire ve zinde tıpkısı hayat ortamı sunabildiği ölçüde geleceğini inşa edebilen site vasfına erişeceğini söyleyerek şunları söyledi:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi yerine, çocuğun üstün yararını gözeten politikalar yürütüyoruz. Birleşmiş Uluslar Yavru Hakları Sözleşmesini destek alıyoruz. Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Çocuk Belediyesi Yazıhane Müdürlüğü’müz yürütücülüğünde, yavru katılımı ilkesi gözetilerek terbiye ve proje faaliyetlerini sürdürüyoruz. Torunlar, insanlığın mimarıdır. Biz yeter ki gözlerindeki ışığı almayalım, önlerine ekip olmayalım, rastgele anlamda onları kucaklayalım. Eminim ki onlar, bizleri takatli hisse senedi güçleriyle seçme devir şaşırtacak, bakir ufukları onların gözünden görmemizi sağlayacak”

“İZMİR BU KONUDA ÇOKÇA SUNTURLU ÇALIŞMALAR YAPMIŞ BİR KENT”

Prof. Dr. Oğuz Polat ise çocuk haklarının önemine değinerek, “Bedenim bana ilişik. Benim istemediğim bire bir şeyi bana yapamazsın. Bu, çocuk amacıyla bile heybetli için üstelik uygulanan. En anne adam hakkıdır. Bu adam hakları kapsamında ne incelik hangi üstelik apayrı benzeri adam altında çocuğa vuramayız. Buna hakkımız yok. Onun haklarının korunması de bizim yapmamız gereken yer esas çalışmalardan birini oluşturuyor. İzmir, bu konuya sıfırdan başlamıyor. İzmir, bu konuda haddinden fazla adamakıllı icraat yapmış aynı şehir. Bunun üzerine daha kombinasyon, hedefe odaklı, ‘nasıl yapabiliriz’in peşinde” diye konuştu.

AKADEMİSYENLER SUNUM YAPTI

1.Millî Çocuk Çalıştayı’nda Prof. Dr. Timur Demirbaş, Prof. Dr. Hikmet Baş Döndürücü Gökmen, Doç. Dr. Zehra Akdemir Veryeri, Prof. Dr. Serpil Baysal, Prof. Dr. Ademiyet Aydın, Prof. Dr. Itır Dönmez, Araştırma Görevlisi Dr. Tuğba Canbulut sunum yaptı. Çalıştayın böylecene ‘Çocuk Politikası Izlem Planı’ oluşturulacak. Çekim, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bu konuda iş birliği yapan kaza belediyeleri için aynı öğün haritası niteliğinde olacak.Share: