Iz bıraktıran düşkünlük

Meslek bıraktıran merak

MALATYA – Malatya’de ateş parçası 66 yaşındaki Mübarek Varoğlu mufassal yıllar sürdürdüğü dikiş mesleğini plaklara olan merakı dolayısıyla bıraktı. Varoğlu şimdilerde dijital ortama aktardığı 70’li ila 80’li yıllara ilişkin eski plaka ve kasetlere ikinci baharını yaşatıyor.

Battalgazi ilçesinde hayatiyetli 66 yaşındaki Lahut Varoğlu askeriye terhisi sonrası başlayarak sekiz sene sürdüğü dikiş mesleğini müziğe olan ilgisi nedeniyle bırakıp açtı dükkanında sayısal ortama aktardığı 70’li ile 80’li yıllara ait eski plaka ve kasetlere ikinci baharını yaşatıyor. Ayrımsız döneme damgasını vurduktan bilahare gelişen uygulayım bilimi ile birlikte unutulmaya beniz tutmuş sakat plaka ve kasetlere son dönemlerde ilginin arttığını kaydeden Şerif Varoğlu müziği orijinal yapısıyla ileri kuşaklara aktarmanın kendine bahtiyarlık verdiğini söyledi. Terzilik yaptığı yıllarda üstelik müzikten hiç kopmadığını aktaran Varoğlu, “Plak ve kasetlere kıtipiyoz yaşlardan beri meraklıyım. 1969 yılında babam tıpkısı dikici ustasına teslim etti şakirt oldum kalfa oldum. Bu dönemde bile plaka ve kasetleri çok dinlerdim. Daha sonraları askere gittim ve terhis olduktan sonradan dikişçi dükkanı açtım. Kestirmece sekiz sene terzilik yaptıktan sonraları kasetçi dükkanı açtım” dedi. Eski benzeri plakanın yaklaşık tıpkısı saat süren aynı işlemin peşi sıra sayısal ortama aktarıldığını tabir fail Varoğlu, “Bu mesleği merakımdan yapıyorum. Ayrımsız mufassal nüans plağı 40 zaman dinledikten sonradan tıpkısı saat süren bire bir işlemin peşi sıra bilgisayara aktarıp mp3 çeviriyoruz” ifadelerini kullandı.

Sektörde şakirt yetiştirmenin zorluğunu birlikte değinen Varoğlu terzilik yılları karışma ancak iki çıkarak yetiştirebildiğini söyledi.

Share: