İtalyan ressam cenk mağduru çocukları resmetti

İtalyan ressam kavga mağduru çocukları resmetti

Şanlıurfa’üstelik 9 ayrımlı ülkeden ressamlar mülteci çocuklara ilgi çekti

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’birlikte “Görüşme Bizi Birleştirir” projesiyle aynı araya mevrut 9 ayrımlı ülkeden ressamlar, mülteci çocukların dramlarını, püskürtme boya ile mukavva karton konusunda işledi. İtalyan Stencil sanatçısı Federico Luvol, Suriye’bile çarpışma mağduru çocukların ağlayan fotoğraflarını çektiğini, projeyle mülteci çocukların ağlayan değil da gülen yüzlerini göstererek dünyaya aynı mütalaa fırlatmak istediklerini söyledi.

Türkiye, İtalya, Almanya, Akdarı, Pakistan, Suriye, Tunus, Ukrayna ve Moldovalı ressamlar, “Musahabe Bizi Birleştirir” projesi çerçevesinde Şanlıurfa’dahi buluştu. Büyükşehir Belediyesi Konuşma Sokağında bir araya gelen 25 ressam, püskürtme boya ile mukavva karton konusunda koca portreleri, gabi inkılap malzemelerinden sanatsal figürler, kağıt kabartma ve lif kırma sanatından eserler yaptı. Dünyanın dört bir yanından tıpkı araya mevrut ressamlar, ayrımlı kültürleri tanışıklık fırsatı budu.

Sığınmacı çocukların dramına özen çekildi

Suriye’deki iç savaşın fotoğraflarını resmederek, fırlamış boya ile stencil sanatına muhavvil İtalyan Ressam Federico Luvol, cidal mağduru çocukların dramına ilgi çekti. Çalışmalarıyla Dünyaya bire bir kanaat kabartmak istediklerini tamlayan Luvol, ayrımsız araya geldikleri 9 ayrımlı ülkeden arkadaşlarıyla ağlayan değil, gülen çocuk güzlerini karton üzerine işledi. İtalyan ressam, çocukların dünyaya umutla bakması gerektiğini, gelişigüzel zaman yüzlerinin gülmesi gerektiğini rapor ederek, savaşa cebin barışı savunduklarını ve dünyaya benzeri sıkıntı göndermeye çalıştıklarını söyledi.

“Mülteci çocuklara özen buyurmak istiyoruz”

İtalya’dan Şanlıurfa’ya mevrut Federico Luvol, ” Şanlıurfa’ya 3’üncü hareket. Urfa’yı ve Urfa insanlarını haddinden fazla seviyorum. Burada arkadaşlarım var. Benim tıpkısı sanatım var ve şu anda onun çalışmalarını yapıyorum. Stencil sanatı diye niteleyerek biliniyor. Ego kağıtları kesiyorum, mum ve röfle ayarlamalarını yapıp tarz oluşturuyorum. Elan bilahare katmanları üst üste koyarak akıbet resmi elde ediyorum. Ego burada alelhusus Suriyeli göçmenlere özen başlamak istiyorum. Yaptığımız bu sanatla hele muhacir çocuklara de dikkat temizlemek istiyoruz. Çocuklar bu acı durumun, mecburi göç durumunun bildirme masum aktörleridir. Çocukları ağlarken resmetmiyoruz, onları gülerken resmediyoruz. ‘Çocuk gülerse acun güler’ mesajını dünyaya belirtmek istiyoruz. Misafirperverliğiniz için haddinden fazla çok teşekkür ederiz” dedi.

Projeye katılan Suriyeli Ressam Mays Alrim, “Bu tekellüm türü ile yeni tanıştım. Çok pir duygular hissettim. Hepimiz benzeri araya geldik. Birbirimize kültürlerimizi tanıtıyoruz. Mülteci çocukların fotoğraflarını çiziyoruz. İtalyan ressam Suriye’da mülteci çocukların fotoğraflarını henüz ilk çekmişti. Demincek burada farklı bire bir sanatla fotoğraflarını karton üstüne işliyoruz. Bu resimden ayrımlı farklı kopyalar var ve benim yaptığım resimdir. Bunu yaptığım amacıyla çokça evire çevire hislerim oldu. Haddinden Fazla teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Projeye İtalya’dan katılan Somaia Mohamed KÖLE Ahali Aal, “Ego bu projeye İtalya’dan katılıyorum. Burada olmaktan çok bahtiyarlık diyorum. Burada yaptığımız sanatlarla göç kavramını ve göçmenleri hatırlıyoruz. Bu projenin bana haddinden fazla madde katacağını düşünüyorum” dedi.

“Muhacir çocukların güzelliklerini gördük”

Projeye Moldova’dan katılan Anna Şarapova bile, “Benim aşama Esas ve projeye Moldova’dan katılıyorum. Buraya bireriz buz projesi çerçevesinde geldik. ‘Konferans Bizi Birleştirir’ projesi çerçevesinde geldik. Burada olmaktan dolayı çokça heyecanlıyım. Bu elimde gördüğünüz aynı muhacir çocuk resmidir. Ben bu muhacir çocuğa bakarak rastgele ant onu hatırlayacağım. Muhacir çocukların hep çocukların hangi kadar güzelce olduklarını bire bir daha görmüş olacağım. Daha önceki böyle tıpkısı organizasyona katılmamıştım, bu benim için haddinden fazla güzelce oldu” dedi.

Projeye Şanlıurfa’dan katılım sağlayan Fatma Alkış ise “Bu grupta sanatın birleştirici gücünden yararlandık. Ayrımlı ülkelerden gelip Şanlıurfa’nın tarihi alanlarını gördüler. Şanlıurfa hasis konferans yerine çokça varlıklı ayrımsız kültüre sahiptir. Tığ bunu hep dünyaya yansıtmak istiyoruz. Harran Üniversitesi gençleri namına biz burada farklı ülkelerden Almanya’dan, Moldova’dan, İtalya’dan ondan sonradan Tunus’tan, Pakistan’dan arkadaşlarla gelişigüzel farklı etkinlikler düzenleyerek ziyaretler düzenleyerek hakeza ayrımsız organizasyon yazmak istedik. Şu dakika Şanlıurfa Konuşma Sokağı’ndayız” ifadelerini kullandı.

Share: