İsveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı, İsveç’te Stokholm Türkiye Büyükelçiliği Kançılarya binasına terör örgütü propagandası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müteveccih hakaretamiz görüntüleri içeren ifadeler ve fotoğrafların yansıtılması dolayısıyla İsveç Büyükelçisi Staffan Herrström’i bakanlığa çağırdı.

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström, Stokholm Türkiye Büyükelçiliği Kançılarya binasına yıldırı örgütü propagandası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müteveccih hakaretamiz görüntüleri içeren ifadeler ve fotoğrafların yansıtılması zımnında Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada, “PKK iltisaklı unsurlar tarafından 21 Teşrinisani 2022 tarihinde Stokholm Türkiye Büyükelçiliği Kançılarya binasına terör örgütü propagandası ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a müteveccih hakaretamiz görüntüleri içeren ifadeler ve fotoğrafların yansıtılması eylemini kınadığımız ve olayın soruşturulması talebimiz zaman bakanlığımıza çağrılan İsveç’in Ankara Büyükelçisine anlatım edilmiştir” denildi.

Diplomatik kaynaklar, “Bu kapsamda kabul edilemez bu eylemin faillerinin tespit edilerek, gerekli tedbirlerin alınması ve Üçgen Muhtıra’da kayda geçirilen taahhütler ışığında somut adımların atılması yönündeki beklentilerimiz vurgulanmıştır” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: