İstanbul’da kiralar yüzdelik 66 arttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Planlama Ajansı’nın “Hane Sorunu Araştırması: İstanbul’üstelik Kâin Genişlik ve Öneriler raporu” güzeşte yayımlandı.

Ifade İstanbul’dahi yaşanan kiralık göz krizinin can alıcı boyutlarını rakamlarla ortaya koydu. 1-7 Ilkgüz 2021 tarihleri arasında elektronik beyin destekli telefon görüşmesi yöntemi kullanılarak 647 İstanbullu ile yapılan araştırmaya bakarak İstanbulluların yüzdelik 95’i İstanbul’de kiraların faziletli olduğunu düşünüyor.

Araştırmalara bakarak, son 1 sene içerisinde evini değiştirenler dışarıda tutulduğunda İstanbul’de ortalama kira 1541 TL iken, son tıpkısı yıl içerisinde kiralık aile markajcı katılımcıların sayı farkı kirasının 2561 TL olduğu ortaya imdi.

Buna göre, 2021’da yıpranmamış kiraya çıkanlar amacıyla kiralar güzeşte seneye bakarak yüzde 66 zamlandı.

Araştırı kapsamında görüşülen kiracıların yüzdelik 41’i ise pandemi döneminde kiralarını ödeyemediğini veya aksattığını belirtti.

ABES BASAMAK VAR AMMA ERİŞİLEMİYOR
İBB verilerine göre Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Başakşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar ile Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Tuzla’de gereksiz hane stokunun erdemli olduğu görüldü. İstanbul’daki boş konut sayısı Avrupa’daki gayrı kentlerle kıyaslandığında ise ortalamanın üstünde. Bu da esasta İstanbul’bile gereksiz basamak olduğunu, ancak herkes üzere erişilebilir olmadığını gösteriyor.

Raporda antrparantez, 2020 yılı sonu itibariyle işlevlerinden bağımsız kendisine İstanbul’üstelik tahminî 6 milyon 400 bin mukayyet ev bulunduğu ve bunların tahminî 4 milyon 400 bininde ikamet edildiği belirtildi. Buna göre bulunan kayıtlı ikameti olmayan mesken sayısının 1 milyon 800 bin skor olduğu
belirtildi. 2008 sonrası nesir edilmiş olan yapılar incelendiğinde ise toplamda 153 bin 240 adet yapının boş ev olduğu belirtildi. Ayrıca raporda, 2008 sonrası inşa edilen gereksiz konutların yarattığı kentsel dokunun İstanbul’un kuzeyindeki orman alanlarına akla yatkın ilerlediği ve rustik alanları tehdit ettiği ifade edildi.

KİRAYA YÜZDELIK 66 ZAM
İstanbul’daki kiralık basamak krizine dayalı sonuçlarsa raporun bildirme can alıcı bölümlerini oluşturdu.

Kirada oturmakta olan katılımcılara sorulduğunda aylık icar ücretinin 2021’dahi geçtiğimiz yıla göre yüzde 20 arttığı ortaya daha çok. Tıpkı istifham eş sahiplerine yöneltildiğinde ise yıllık kira gelirlerinin 14 arttığı hesaplandı.

Yapılan araştırmaya bakarak, serencam 1 yıl içerisinde evini değiştirenler dışarıda tutulduğunda İstanbul’dahi averaj kira 1541 TL iken akıbet ayrımsız yıl içerisinde kiralık karı tutan katılımcıların ortalama kirasının 2561 TL olduğu ortaya çıktı. Zımnında 2021 yılında eskimemiş kiraya çıkacakların 2020 ve öncesinde kiraya çıkanlara göre yüzdelik 66,2 oranında daha faziletkâr kira bedeliyle karşılaştığı gözlemlendi.

Sonuç kira artma döneminde kiracıların yüzdelik 71,7’si ev sahipleri ile, ocak sahiplerinin ise yüzdelik 81,3’ü kiracılarıyla sav yaşadığını belirtti.

Yükselen kiralarla ilgilendiren akla yatkın icar artışının oranı sorulduğunda İstanbullular bu oranın yüzdelik 12,2 olması gerektiğini belirtti. Müstecir olan katılımcılar bu oranı yüzde 11,6 adına düşünürken İstanbul’dahi evini kiraya veren katılımcılar yüzde 13,6 olması gerektiğini anlatım etti.

TOKİ SIKINTILI GELİRLİ İÇİN HANE ÜRETMİYOR
Rapordaki çarpıcı verilerden biri bile sosyal konutlarla ilişik. Sinirli gelirli sosyal gruplar üzere üretilmesi müstelzim toplumsal konutlar üzerine TOKİ’nin sınıfta kaldığı görülüyor.

TOKİ’nin İstanbul projelerine bakıldığında tamamlanan 50 bin 918 konuttan elden 678’inin alt dirimlik grubu için üretildiği görüldü. İnşaat aşamasında olan konutlar birlikte eklendiğinde bu suret 766’ya daha çok.

Katılımcıların yüzdelik 50,8’i İstanbul’daki icar artışının önüne geçilmek için devletin şehirde daha fazla toplumsal hane inşa etmesi gerektiğini belirtti.

‘Kiralara arka eksen getirilsin’ kampanyası

Ocak satılırsa müstecir çıkmak zorunda mı?

Aile sahipleri bunu zinhar yapmayın! 12 mahiye kirayı…

Share: