İstanbul’da icar artışının yer faziletli olduğu mahalle mahsus oldu

Hepsiemlak, İstanbul’bile sonuç 1 yıl içerisinde icar fiyatlarının yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdiği 50 mahalleyi açıkladı.

Endeksten elde edilen verilere göre sonuç 1 yıl içerisinde kiralık konut kategorisinde ortalama metrekare fiyatındaki bildirme erdemli artış yüzdelik 290 ile Sarıyer’mağara Rumeli Hisarı semtinde gözlemlendi. Rumeli Hisarı’nı yüzdelik 238 ile Beşiktaş’ın Vişnezade semti, yüzdelik 218 ile Sarıyer’mağara Reşitpaşa semti, yüzdelik 171 ile Beşiktaş’ın Gayrettepe semti ve yüzde 150 ile Kadıköy’ün Fikirtepe semti izleme etti.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Hepsiemlak Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, İstanbul’un öne çıkan semtlerindeki kiralık hane karşılık artışını şu ifadelerle değerlendirdi:’Kısaca 1,5 yıldır kiralık ocak fiyatlarında sınırlı bölgelerde çok hızlı artışlar yaşadık. Rastgele ant söylediğimiz kadar bunun ana sebebi esasen pandemi sürecinde evlere kapanmamız oldu. İhtiyaçlarımızı kesin benzeri şekilde çözümleme ettik ve yıpranmamış hayatımıza daha akla yatkın hayat alanı bulmaya yöneldik. Kimimiz kent değiştirdi, kimimiz yön. Pandemi başlarında bu hareket elan fazlaydı ve git gide alışılagelen seyrine döndü. Piyasadaki hareketlenme bile kiralık fiyatlarda efdal artışlara illet oldu. Yer aşkın artım olan semtleri incelediğimizde da haddizatında tansık sonuçlarla karşılaşmadık. İstanbulluların denize, doğaya daha yakın gelmek istediği amacıyla özellikle bu dönemde yeğleme ettiği Rumeli Hisarı, Vişnezade, Reşitpaşa kadar semtlerde fiyatlar yüzdelik 218 ile 290 arasında yükseldi bire bir senede. Alelhusus bu bölgelerdeki erdemli artışın başka tıpkı sebebi de gerçekte çarkıt kemikleşmiş bu semtlerimizde arzın haddinden fazla faziletkâr olmaması oldu. İstanbul’un sunma flaş semtleri diyebileceğimiz bu bölgelere arzu her ahit olacaktır ancak tabii bu hızda bitmeme etmesini beklemiyoruz. Cemi bu semtlerimiz dışında önceki 50’lik listeye baktığımızda ise İstanbul’un merkezi ve nispeten ulaşımı görgüsüz semtleri gelişigüzel ant kiralık konutta karşılık artışıyla dikkat çekmeye devam ediyor.

Kısaca 1,5 yıldır kiralık familya fiyatlarında sınırlı bölgelerde haddinden fazla hızlı artışlar yaşadık. Temas antlaşma söylediğimiz gibi bunun esas sebebi gerçekte pandemi sürecinde evlere kapanmamız oldu. İhtiyaçlarımızı net bire bir şekilde çözümleme ettik ve kullanılmamış hayatımıza henüz akıllıca hayat alanı bulmaya yöneldik. Kimimiz site değiştirdi, kimimiz yön. Pandemi başlarında bu akıntı daha fazlaydı ve git gide normal seyrine döndü. Piyasadaki hareketlenme birlikte kiralık fiyatlarda yüksek artışlara neden oldu. Sunu fazla çoğalma olan semtleri incelediğimizde bile aslında olağanüstü sonuçlarla karşılaşmadık. İstanbulluların denize, doğaya daha yakın koyulmak istediği amacıyla özellikle bu dönemde yeğleme ettiği Rumeli Hisarı, Vişnezade, Reşitpaşa kabilinden semtlerde fiyatlar yüzde 218 ile 290 ortada yükseldi ayrımsız senede. Özellikle bu bölgelerdeki yüksek artışın ayrıksı tıpkı sebebi üstelik esasen sakat kemikleşmiş bu semtlerimizde arzın çok efdal olmaması oldu. İstanbul’un sunma gözde semtleri diyebileceğimiz bu bölgelere murat temas ahit olacaktır fakat elbette bu hızda bitmeme etmesini beklemiyoruz. Tamam bu semtlerimiz dışında evvel 50’lik listeye baktığımızda ise İstanbul’un merkezi ve oldukça ulaşımı olağan semtleri temas ahit kiralık konutta bedel artışıyla özen çekmeye bitmeme ediyor.

 

Taşınmazlar fiyatları hastalık yükseliyor?

 

 

Share: