İstanbul’da ev fiyatları üzere yepyeni anlayış: Genişlik bir iki aynı milyon teklik

Emlak Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Kurucu Umumi Heyet Üyesi ve Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Kağan Yer, 2 yıl zarfında İstanbul’üstelik 1 milyon TL’ye satılık basamak bulmanın fon olacağını söyledi.

Gayrimenkulde yaşanan akıbet gelişmeleri değerlendiren Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberinde değerlendiren Nahiye, “Sunma üretiminde sakil mesail yaşanıyor, maliyetlerde ağır sıklet artış var. Markalı tıpkısı projede maliyetin yüzde 70’i dövize endeksli, döviz artınca fiyatlar de artıyor. Antrparantez bir vakitler elinde parası olan biri emlak projesi geliştirebiliyordu. Deminden ancak müteahhitlik sertifikası alan biri proje geliştirebiliyor. Buda üretimi etkiledi. Dolayısıyla maliyetler arttığı sürece fiyatlar artmaya devam edecek” yorumunu yaptı.

“1 yılda 19 bin can yurttaşlık için karı aldı”

Türkiye’nin taşınmazlar alanında geleceğinin ak pak olduğunu söyleyen Bucak, “Yalnız bizim satışını yaptığımız 8 bölgedeki projelerimize 87 ülkeden yatırım geliyor. Afrika, Avrupa ve Şarki Asya’dan gelip konut alıyorlar. Dünyada rastgele yıl 2 milyon hayat farklı ülkelerde mütenevvi nedenlerle envestisman yapıyor.

Türkiye hele değer değer anlamında dünyada birinci. Bunu gören benzeri Amerikan, Avrupalı kişi ülkesindeki haşat cesaret ile Türkiye’üstelik yatırım yaparak yarar ediyor. Genel olarak alımların yüzde 70’i yurttaşlık konusunda. İranlılar pasaportları dünyada tanınmadığı amacıyla Türk vatandaşlığı ile bunu aşıyor, Çinliler Türk vatandaşlığı ile İngiltere borsasına açılıyor. Zımnında dünyada bire bir yurttaşlık pazarı oluşmuş durumda. Bizim yaptığımız yer çalışmasında 2021 yılında 17 bin ile 19 bin kişinin Türkiye’da yurttaşlık amaçlı emlak aldığını gösteriyor” açıklamasını yaptı.

“Bodrum eller üzere ofis alanı oldu”

Pandemide Türkiye’nin yaşam kalitesinin henüz iyi anlaşıldığını dile getiren Melik Bucak, “Aşındırmak ve servis kalitesi rastgele yerde ferah düzeyde. Bu servis kalitesi birçok ülkede bulunmayan. Fiyatlar bile yabancı için akıllıca. Bir Nice yabancı Bodrum’dahi ev almaya başladı. Özelikle Bodrum yabancılar üzere bildiğimiz ofise döndü. Fakat Bodrum’a çok evgin ast çatı yatırımlarının yapılması lazım” dedi.

Yabancıya satışta kota önerisi

Portekiz üzere ara sıra ülkelerin bazı şehirlerde yabancıyı satışı tevkif kararı aldığını nâkil Melik Yer, bu nedenle bu ülkede bölük ahzetmek isteyenlerin alımlarını öne çektiğini söyledi. Türkiye’da 250 bin dolara 10 bin kişiye vatandaşlık hakkı verildikten sonra, bu oranın 350 bin dolara çıkarılacağı burada de 20 bin kişiye bu hak sunulduktan bilahare miktarın 500 bin dolara çıkarılması önerisinde kâin Köşe, “Buda yatırımları öne alıyor. Evet dahi havza ve şehir bazlı bunama getirilebilir. Böylelikle talebin gayrı bölgelere dağılması sağlanabilir. Kota konursa 350 bin dolara 20 bin konutun satışından hızlıca 7 bilyon dolar elde edilebilir” diye konuştu.

Share: