İstanbul Valisi Yerlikaya, gaziler ve aileleriyle yemekte buluştu Açıklaması

İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle planlı yemekte gaziler ve aileleriyle benzeri araya geldi.

Florya’de bulunan restoranda düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Vali Yerlikaya, yaptığı konuşmada, 19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün şahsında taçlandığı aynı dolaşma olduğunu söyledi.

“Bizler şehadeti ve gaziliği arz heybetli rahat bilici ayrımsız milletiz.” diyen Yerlikaya, Sakarya Vadi Muharebesi’nin mehabetli tarihin sunma kebir dönüm noktalarından biri olduğunu anlattı.

Yerlikaya, o misilsiz zaferden sonraları 19 Eylül 1921’da Türkiye Nazik Budun Meclisi tarafından zaferin mimarı, Başkomutan Atatürk’e “yiğitlik” unvanı ile “müşirlik” rütbesinin yöneltme edildiğini belirterek, “Dün Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da, Kıbrıs’ta, zaman ise sınır boylarında, Suriye’da, Irak’ta, Akdeniz’birlikte ve elan bir nice coğrafyada görev başında bulunanlar benzeri ruhun, bire bir ecdadın evlatlarıdır. Hepsine bin esenleme olsun.” diye konuştu.

“15 Temmuz’birlikte dahi bir tane canevi, biricik bilek olduk”

Gaziliğin yüksek bir fedakarlık derecesi olduğunu dile getiren Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Çağ boyunca olduğu kabilinden 15 Temmuz’da da biricik kalpgâh, biricik bukağılık olduk. Vatanın bölünmez bütünlüğü, halkımızın huzuru, güvenliği ve esenliği için büyük aynı onurla yürüdük. Bu cennet yurt, bu kutlu yürüyüşü sürdüren sayısız kahramanın cesaretleri ve metanetleri üzerinde yükseliyor. Bu emanete eş çıkma bilincimizin ve bu emaneti tıpkısı hassasiyetle geleceğe alıntı heyecanımızın temelinde bu mesuliyet yatıyor. Gazilerimiz bu bilinçle nice destanlar yazdılar. Bu sebepledir kim seçkin sülale ocağında bire bir şehidimizin aziz hatırası, gaziliğin faik onuru ve şerefi vardır. Rabb’im, İstanbul’umuzda bulunan 5 bin 437 gazimizden ve mecmu gazilerimizden razı olsun.

Ömürleri detaylı, destanları daima olsun. Martir kardeşlerine kavuşan gazilerimizin de mekanları behişt, makamları ulvi olsun.”

Share: