İSTANBUL-CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MÜZİSYEN ITIBAR ŞENER’İN ÖLDÜRÜLMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Suret ve Statü Müzesi Açılış Töreni’nde mütekellim Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Lüzum binasıyla icap koleksiyonuyla İstanbul Kılık ve Yontu Müzesi’nin önümüzdeki dönemde hoppadak İstanbulluların değil, ülkemizin genişlik koca sanat destinasyonlarından biri olacağına inanıyorum dedi. Ankara’da öldürülen müzisyen Değer Şener ile ilgilendiren Erdoğan, Hunharcasına katledilen müzisyen ayrımsız kardeşimizin acısını sömürmek, bunu siyasetin malzemesi haline tefhim etmek, hakeza dramatik benzeri olay üstünden değişik hesaplar kaplamak ne ahlakidir, hangi insanidir hangi de vicdanidir. Bu temas şeyden önceki babasını kaybeden kız çocuğumuza genç yaşta evladını veren ailesine, maltalık arkadaşına veda fail eşine yapılmış benzeri zulümdür. Hepimizin yüreğini dağlayan hadiseler karşısında tabii tepkimizi göstereceğiz. Faillerin adalet ettiği cezayı alması için meselenin takipçisi olacağız ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mimar Sinan Fena Hâlde Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Gösterici ve Yontu Müzesi Açım Töreni’ne katıldı. Törende Cumhur Reisi Erdoğan’ın yanında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Külfet, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya, YANLIŞSIZ Fırka İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Şen İnci de vadi aldı. MSGSÜ İstanbul Kılık ve Heykel Müzesi ‘Kalıcı Koleksiyon Sergisi’ ile sanatseverlere kapılarını açtı.

ŞEHRİMİZE YAKIŞAN KOCAMAN BİR KITAP OLDU

Burada konuşan Cumhur Reisi Erdoğan, Zaman bu güzel binada Türkiye’nin sunma gündeş müzakere birikimini baştan canlandırma etmenin gururunu yüreğimizde hissediyoruz. Bu mehabetli eseri İstanbul’umuza ve ülkemize kazandıran Mimar Sinan Pir Sanatlar Üniversitesi’nin altın yöneticilerini kutlama ediyorum. Binanın daraç şartlarından dünya müzede yer alan birbirinden nadir eserler da maatteessüf engel görüyordu. Müzemizin bu sorunu dikkatimize getirildiğinde tezce mukteza talimatları verip koleksiyonun Tophane’ye taşınmasını sağladık. Antrepo’nun çağcıl tıpkısı müze binasına dönüştürülmesi için çalışmaları başlattık. Cemi aşamalarını bizzat takip ettiğimiz, yakından ilgilendiğimiz İstanbul Foto ve Yontu Müzesi her açıdan şehrimize yakışan cesim benzeri yapit oldu ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZİN ARZ ÖNEMLİ MUSAHABE DESTİNASYONLARINDAN BİRİ OLACAĞINA İNANIYORUM

Cumhur Reisi Erdoğan, Buraya ülkemizin çağcıl nutuk hafızası desek yanlış tıpkısı tespitte bulunmuş olmayız. Diğer dayanıklı haddinden fazla vasfının beraberinde müzemiz gösterici, statü, seramik ve eşkâl örnekleriyle, Türkiye’nin genişlik şişman hanek koleksiyonuna sahiptir. 1937’deki evvel sergide hemen 320 kitap varken, bugün İstanbul Suret ve Heykel Müzesi’nin koleksiyonu 10 binin üzerine çıkmıştır. Müzemizde bütün 806 sanatçının 10 bin 666 eseri bulunuyor. Açılış koleksiyonunda ise 277 sanatçımızın 749 eserine vadi veriliyor. Icap binasıyla icap koleksiyonuyla İstanbul Kılık ve Yontu Müzesi’nin önümüzdeki dönemde çabucak İstanbulluların değil, ülkemizin bildirme heybetli hanek destinasyonlarından biri olacağına inanıyorum diye niteleyerek konuştu.

JAKOBEN ANLAYIŞI GÖREVE GELDİĞİMİZDE RAFA KALDIRDIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binlerce yıldır âdemiyet tarihinin arz köklü medeniyetlerine familya sahipliği yapmış tıpkı ülkede yaşıyoruz. İstanbul’un yanında Hatay’dan Kayseri’ye Ürgüp’ten Bursa’ya Efes’ten Hattuşaş’a büyüklüğünde ülkemizin ciharıyek tarafında farklı medeniyetlere beşiklik yapmış ören yerlerimiz şehirlerimiz var. Nereye gidersek gidelim, ülkemizin herhangi bir köşesinden adeta ruz fışkırıyor. 81 vilayetimizin bir anda tezce bütünü değişik bir kültürün eserleriyle dürtmek temas etmek dokunmuş birer Açıkhava müzesi kendisine ziyaretçilerini kendine vurulmuş bırakıyor. Pekâlâ, bu güzelliklere iyesi olmak büyüklüğünde onu can görüp kıymetini varsaymak, arkalamak, geleceğe en pir şekilde tasarruf etmek üstelik önem bildirme ediyor. Maalesef mutluluk olarak bire bir çağ bu noktada bol benzeri imtihan verdiğimizi söyleyemeyiz. Tarihiyle, medeniyetiyle, kültürüyle, kadim değerleriyle milletimizin bağını kaplamak isteyenler hangi yazık kim misilsiz hars varlığımızın kıymetini dahi bilemediler. ara sıra sadece ihmalkarlıkla, yemeden içmeden imkanların kısıtlanmış olmasıyla açıklanamayacak türde hüsumet dolu adımlar attılar. Heybet idaresinde makbul, makbul olmayan yurttaş ayrımına gidenler, eş ayrımsız tavrı konferans dallarına yönelik bile sergilediler. Örneğin ecdadın bize bıraktığı bırakıt milletimizin benzeri zenginliği olarak değil tasviye edilmesi müstelzim ayrımsız yük adına görüldü. Bu zihniyetin elinde Türkiye çağdaş musahabe dallarında adalet ettiği seviyelere gelemediği üzere, geleneksel konferans dallarında de çok yoğun yükselti kaybetti. Türkiye’nin firez ve hanek hayatını çoraklaştıran bu tepeden inmeci anlayışı 2002’bile göreve geldiğimizde ağız ağıza rafa kaldırdık ifadelerini kullandı.

GÜZELİ, KALİTEYİ, BAŞARIYI DESTEKLEMENİN ÇABASI İÇİNDE OLDUK

Cumhur Reisi Erdoğan, Nutuk dalları ve sanatçılarımız ortada alt bölüm yapmadan güzeli, kaliteyi ve başarıyı desteklemenin çabası içre olduk. Anadan Görme tekellüm dallarımızın üzerindeki ölmüş toprağını kaldırırken çağcıl konuşma dallarını de asla mankafa plana itmedik. Ülkemizin ekin ve görüşme hayatına zenginlik katacak, bu alanda çeşitliliği artıracak değme makule esere, rastgele çeşit proje kalifiye seçkin soy çalışmaya canıgönülden sahip çıktık. Akıbet 20 yılda toplam 164 müzenin tamirat, yenileme ve gösterme sıralama çalışmalarını yaparak ağız ağıza yeniledik. Ülkemiz genelinde 56 müzeyi ilk defa ziyarete açarken 18 müzemizi üstelik kullanılmamış mensur edilen binalarında milletimizle buluşturduk. Koleksiyonuyla dünyanın çevrilmiş örnekleri arasında meydan düz Rum Medeniyetleri Müzesi’ni restore ettik. Ülkemizin bildirme büyük kültür yatırımlarından olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasını 2 sene önceki baştan düz yazı edilen İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’ni ise sabık yıl 29 Ekim’da hizmete açtık. Göreve geldiğimizde desteklenen hususi oyun sayısı yalnız 59 iken zaman bu miktar 428’i buldu. Heybet Opera Balesi entrika sayısı 584’ten 707’ye imdi diyerek konuştu.

KONUŞMA ANLAYIŞIMIZ EVRENSELİ KUCAKLAMAK ÜZERİNE KURULU

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye’den mikro dışına kaçırılan eserlerin esasen vatanına dönmesi üzere mücad ele veriyoruz. Yaptığımız türel ve diplomatik icraat neticesinde şimdiye kadar 9 bin 34 eseri baştan ait oldukları topraklara kavuşturduk. Öte yandan cıvıl cıvıl etkinliklere müstevli şartlarının müsaade etmediği o print günlerde sanatçılarımızı özlük kaderlerine infirak etmedik. Sinemadan müziğe, tiyatrodan yayıncılarımıza büyüklüğünde dakikasında gelişigüzel sektöre sağladığımız destek ve teşviklerle konuşma camiamızın beraberinde olduk. Bizim nutuk anlayışımız ülkemizin evcil ve milli değerlerini göz ardı etmeden evrenseli kucaklamak üstüne kuruludur. Biz siyasette, diplomaside, eğitimde olduğu kadar, sanatta üstelik benzeri ayağımızı bu topraklara basıyor, diğeriyle dahi cümle dünyayı kuşatmaya çalışıyoruz. Hiçbir komplekse kapılmadan, insanlığın ortak birikiminden maksimum derecede istifadenin gayretindeyizö dedi.

SANATI TEKELLEŞTİREN ÇARPIK BAKIŞ AÇILARINI REDDEDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanatı tekelleştiren, sanatçıları toplumun karşısında konumlandıran şaz bakış açılarını reddediyoruz. Sanatçıyı bağrından çıktığı milletin aynı ferdi, sorumlu bire bir üyesi ahzetmek hesabına adeta onu mürebbiyesi gibi teşhir peşinde koşanlar, kesinlikle gür oruçlu değillerdir. Bu çeşit ötekileştirici, antrparantez düşmanlaştırıcı yaklaşımların kimseye faydası dokunmadığı kabil kaybedeni ise sanatçılarla alay malay topyekün milletimiz olmaktadır ifadelerini kullandı.

FAİLLERİN HAK ETTİĞİ CEZAYI ALMASI İÇİN MESELENİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’de heves şarkı yüzünden öldürülen müzisyen Değer Şener cinayetiyle ait, Hunharca katledilen müzikçi ayrımsız kardeşimizin acısını sömürmek, bunu siyasetin malzemesi haline değirmek, böyle koygun ayrımsız fenomen üstünden ayrımlı hesaplar yok etmek hangi ahlakidir, ne insanidir ne de vicdanidir. Bu temas şeyden önceki babasını kaybeden kız çocuğumuza güre yaşta evladını veren ailesine, hanay arkadaşına veda fail eşine yapılmış tıpkısı zulümdür. Hepimizin yüreğini dağlayan hadisat karşısında tabiatıyla tepkimizi göstereceğiz. Faillerin doğruluk ettiği cezayı alması için meselenin takipçisi olacağız. Bunu yaparken maktulün sevdiklerini yaralayan, acılarını daha üstelik derinleştiren fevriliklerden uzak duracağız. Bu konuda sanatçısından gazetecisine, siyasetçisinden sokaktaki vatandaşına kadar hepimize oylumlu sorumluluklar düşüyor diye konuştu.

2023’E DAYANIŞMA İÇİNDE GİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

Reisicumhur Erdoğan, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023 senesine sanatçısıyla, siyasetçisiyle, kadını erkeği, genci yaşlısıyla, 85 milyon adına umum aynı dayanışma ortamında girmeyi hedefliyoruz. Türkiye Yüzyılı diye niteleyerek sembolleştirdiğimiz bu yıpranmamış dönemin inşasında akademisyenlerimizle, bili adamlarımızla gelişigüzel, sanatçılarımızın de avangart afi oynamasını bekliyoruz dedi.

Share: