Isparta’da Millî Meyvecilik Sempozyumu başladı

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde Ulusal Meyvecilik Sempozyumu düzenlendi.

Meyvecilik Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) tarafından “Azık Güvencesi Açısından Meyvecilik” temasıyla planlı Ulusal Meyvecilik Sempozyumu 3 periyot sürecek.

Sempozyumda, meyvecilik sektörünü etkileyen iklim sorunları, küresel pazarlar ve bitiren tercihlerindeki değişim sorunları ile azık güvenliği konusundaki endişeler değerlendirilecek.

Isparta Valisi Kültürlü Baruş, MAREM konferans salonunda yaptığı konuşmada, devlet genelinde yapılan meyveciliğin oylumlu noktada olduğunu söyledi.

Küresel akse ve salgının insanlara besin güvenliğinin önemini hatırlattığını tamlayan Baruş, “Gıdanın ulaşılabilirliği, sürdürülebilir azık yönetimi zaman dünyanın üstünde durduğu arz stratejik konulardan biri. Bu nedenledir kim böylesine önem taşıyan stratejik bir konuda ilimizde düzenlenen Ulusal Meyvecilik Sempozyumu hepimiz amacıyla ayrı tıpkı ehemmiyet taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’üstelik bazı meyvelerin üretiminde Isparta’nın reis konumda olduğunu tabir eden Baruş, şöyle konuştu:

“Bunların başında de zaman sempozyumun düzenlendiği Eğirdir ilçemizin da ürettiği elma geliyor. Ekincilik Müdürlüğünün 2021 rakamlarında bakarak Isparta’üstelik hep 1 milyon 130 bin 424 ton elma üretimi gerçekleşmiş. Bu alanda Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini gerçekleştirerek bir numara olmuş Isparta. Kirazda 50 bin tonun üstünde tıpkısı üretimle Türkiye beşincisi, kayısıda 22 bin tonun üstünde tıpkısı üretimde tekrar Türkiye’bile beşinci sırada, ekşi kiraz üretiminde birlikte gine 11 bin ton civarında aynı üretimle Türkiye’üstelik beşinci sırada.”

Konuşmaların ardından Vali Baruş ve protokol üyeleri sempozyuma destek veren hür teşebbüs temsilcilerine onurluk takdim etti.

Share: