Isparta haberi! Nem ile Moğolistan’ın Darkhan belediyeleri ahi site anlaşması imzaladı

Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin koordinasyonunda Moğolistan’ın Darkhan Belediyesi ile Balıkesir’in Gönen kaza Belediyesi arasında cömert kent protokolü imzalandı.

Rutubet Uray Başkanlığı Güruh Salonu’ndaki merasim öncesi Uray Başkanlığı makamında aynı araya mevrut heyetler, Rutubet Belediyesinin kentsel dönüşüm çalışmaları, kent bölgesindeki sanayi ve tarımsal istihsal faaliyetleri için vukuf alışverişinde bulundu.

İmza töreninde konuşan Nem Şehremini İbrahim Ördek, bu protokolle kültürel ve kazançlı ilişkileri güçlendirme fırsatlarını cömert kent projeleri kapsamında genişlettiklerini söyledi.

Ördek, “İki kent ortada kültürel, toplumsal ve kamusal girişimlerin gelişmesi amacıyla ülkelerimiz ortada köprüler kurulmasına katkıda bulunacağına inanıyorum. Belirlediğimiz garaz; arsıulusal ilişkileri yetiştirmek, kültürel ve içtimai alanda bağlar tasarlamak ve böylece iki şehremaneti arasındaki bağları güçlendirmektir.” dedi.

Darkhan-Uul Büyükşehir Belediye Reisi Azjargal Boldbaatar bile muhit beyninde atılan bu adımdan sonuç derece mutlu olduklarını dile getirerek, eğitim, kültür başta tutmak için düğme yatırımlar da dahil birçok alanda iş birliği yapmayı planladıklarını ifade etti.

Tören, Badik ve Boldbaatar vasıtasıyla protokolün imzalanmasıyla tamamlandı.

Tören sonrası Palaz yoluyla Boldbaatar, Darkhan Belediye Başkanı Tulgaa Togtsaıkhan ve murahhas yıldız bilimi yetkililerine Gönen iğne oyası, Gönen baldo pirinci, süt ürünleri, Gönenli hikayeci edip Ömer Seyfettin’in hikaye koleksiyonu ile türlü hediyeler ikram edildi.

Share: