Iş ve Toplumsal Asayiş Bakanı Bilim Adamı, Afyonkarahisar’da STK ve aksiyon dünyası temsilcilerine seslenme etti Açıklaması

Emek ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci, “Biz emekçileri koruyacağız, esnafı koruyacağız, çalışanları koruyacağız. Ben şöyle tıpkısı cümleyi sık sık söylüyorum; ‘Tığ anamal düşmanı değiliz ama sermayenin emeğe antagonizm etmesine katiyen cevaz vermeyiz’. Türkiye Cumhuriyeti Büyük Kavim Meclisi düzentileme hayatıyla ait, aksiyon hukukuyla ilgili bilcümle yasalı mevzuatı bunun için çıkarmıştır.” dedi.

Bilim Adamı, Afyonkarahisar’dahi Tevhit Sanayi Bölgesi’ndeki nesiç, şekerleme fabrikası ile mermer tesisini gezip, yetkililerden hikmet aldı.

Ardından Afyonkarahisar Tecim ve Sanayi Odası (TSO) Güruh Salonunda sivil sosyete kuruluşları (STK) ve hisse senedi dünyası temsilcileriyle bir araya mevrut Bilimci, Türkiye’nin geçmişten bugüne 3 temel meselesinin olduğunu söyledi.

Bilimci, bunların kalkınma, demokratikleşme ve sosyal bütünleşmeyi eğin düzeyde realizasyon meseleleri olduğunu özellikle kalkınma konusunda büyümenin yolunu küşat yürüyüşlerinin bitmeme edeceğini bildirdi.

Etnik farklılıkların problem haline getirilmemesi gerektiğine değinen Bilim Adamı, “Ne budunsal kimlikten gelirsek gelelim, Türkmen, Zaza, Kürt, Kırgız, Tatar, Çerkes… Burada güçlü kimler varsa bunlar Türk milletini oluşturuyor. Kavim zaten budunsal kimliklere indirgenerek açıklanacak tıpkı molekül değil.” ifadesini kullandı.

Sosyal politikalara ehemmiyet verip toplumun gelişigüzel kesimini esirgeme gayretinde olduklarını dile getiren Bilim Adamı, şöyle devam etti:

“Nedeniyle tığ emekçileri koruyacağız, esnafı koruyacağız, çalışanları koruyacağız. Ego şöyle tıpkı cümleyi sıkça söylüyorum; ‘Biz sermaye düşmanı değiliz ama sermayenin emeğe antagonizm etmesini katiyen cevaz vermeyiz’. Türkiye Cumhuriyeti Iri Budun Meclisi çalışma hayatıyla ait, aksiyon hukukuyla ilgilendiren bütün kanuni mevzuatı bunun üzere çıkarmıştır.”

“Parafin Sembol Projesi”

Bilgin, işverenlerin birlikte olduklarını zamanlama üzerine sıkışıklık yaşasalar üstelik sorunları çözeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Az Buçuk ertelediğimiz projemiz var. Parafin Bayrak Projesi. Proje şu demek; benzeri işveren kamuya cebin sorumluluğunu namına getiriyor, vergisini veriyor, işçilerin primlerini yatırıyor, ayrımsız da sendikası varsa o hisse senedi namına ‘beyaz sancak’, aynı otellerdeki ‘mavi bayrak’ gibi tıpkısı ‘beyaz sembol’ takıyoruz. Kapısına dahi bir ‘beyaz öncü sertifikası’ veriyoruz. Ona antrparantez arttırma heveslendirme üstelik sağlıyoruz.”

Dünyada ortaya çıkan hazırlık zincirindeki kopuşlar, kargo taşımacılığı problemleri, para şişkinliği, erke problemlerinin Türkiye’yi de etkilediğini söyleyen Bilimci, Türkiye’nin bu problemleri ferah ferah aşacak tıpkı mevki olduğunun altını çizdi.

Share: