İnternette taşınmazlar ilanlarında yeni çevrim

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan yıpranmamış aranjman ile internette gayrimenkul ilanlarında kullanılmamış devir başladı. Vergi Asıllar Kanunu Umumi Tebliği ile sosyal iletişim araçları özellikle olmak üzere, web portalları üzerinden yapılacak söylenegelmiş, emlak ile dünyalık ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanması işlemleri artık Dirimlik İdaresi Başkanlığına mahiye olarak bildirilecek. Böylecene gayrimenkul piyasalarını manipüle ederek göz fiyatlarını yükselten fırsatçılara göz açtırılmayacak.

Söz Gelişi, ayrımsız gayrimenkulü 5 milyon liraya genel ağ üzerinden sattığınız, ancak algı ve harçların çok çıkması cihetiyle gayrimenkulün fiyatını 2 milyon teklik yerine gösterdiniz. İlana koyduğunuz şehir, satışın 5 milyondan olduğunu Sağlık İdaresine bildirecek. Ayrımsız şekilde tapu bile bu satışın 2 milyon teklik olarak tescil edildiğini Dirimlik İdaresine bildirecek. Sağlık İdaresi aradaki fark büyüklüğünde almaç ve satıcıya harç matrah farkı çıkaracak ve Alacak Ziyaı Cezası ile tahsilini yapacak. Vandöz açısından ise 5 yıllık süreyi doldurup doldurmadığına bakıp ona de ayrıyeten matrah farkı ve idrak kaybı cezası kesilecek. Bire Bir şekilde bu satışa tavassut eden emlakçı varsa ve faturasını da kesmediyse ona de para ukubet uygulanacak.

‘Mağduriyet sona eriyor’

Elfi Yurt Umumi Heyet Başkanı Özkan Aydemir, söz konusu düzenlemenin hele sahte ilanlar ile gerçek değerleri manipüle fail fırsatçılara argıt verilmeyeceğini ve bu sayede vatandaşların mağduriyetinin bildirme aza indirilebileceğini söyledi. Aydemir, “Emlak piyasaları sonuç birkaç yıldır hangi efsus ki gösterişli tıpkısı varagele ve fiyat dengesizliği ile mücadele içindeydi. Bu belirsizlik ve değer politikalarındaki insicamsızlık sebebiyle ilkin vatandaşlarımız oluşmak için tam kesimlerin mağduriyeti bayram konusuydu. Ancak yeni yapılan aranjman ile bu sorunların mufassal vadede önüne geçileceğini düşünüyoruz” dedi.

Mavera yandan aranjman ile konut fiyatlarında balaban bir oranda düşüş yaşanıyor. Düzenlenmenin yayınlamasından itibaren kısa ahit içerisinde emlak portallarında kayran düz ilanların bir çoğu dahi yayından kaldırıldı.

İnternetten günlük silinen hane ilanı sayısı ikiye katlandı

 

Hane zar sitelerine ahenkli vukuf ita zorunluluğu getiriliyor

 

Konutlarda Isı Canlılık Projesi başladı

 

Konutta üretim pekâlâ artar?

 

Mütebeddil konut itimat sisteminden kim zahir etkilenecek?

 

Share: