İnşaatta bağırsak ve dış murat Ilkgüz ayında üstelik devam etti

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) marifetiyle hazırlanan ‘Son Teşrin 2021 Çağ Raporu’nda şu tespitler düzlük aldı: İnşaat malzemeleri sanayi üretimi eylül ayında güzeşte yılın eylül ayına göre yüzdelik 6,9 arttı. Ağustos ayında faziletkâr aynı mahiye nema gösteren inşaat malzemeleri endüstri üretiminde çoğalma eylül ayında yavaşladı. İnşaat malzemelerine yönelik iç ve aut arzu eylül ayında yavaşlamakla birlikte devam etti. Rica tarafında olumlu eğilimin sürdüğü eylül ayında, amade beton ve çimento üretimindeki küçülmeler ise dikkat çekti. 2021 yılının önceki 9 ayında geçen yılın ayrımsız dönemine göre istihsal artışı yüzdelik 23,9 kendisine gerçekleşti. İç talebin etkili kalması ve dış pazarlardaki şanlı rica artışı hareketli olmaya bitmeme ediyor.

Üretim koşa haneli ve efdal oranda arttı

2021 yılının evvel 9 ayında 22 zir sektörün tamamında üretim 2020 yılının tıpkısı dönemine göre arttı. Yılın önceki 9 ayında mecmu madun sektörlerin üretimi ayrımsız zamanda koşa haneli ve efdal oranlarda yükseldi. Sunu faziletli istihsal artışı yüzde 56,3 ile seramik esenlik gereçlerinde gerçekleşti. Tuğla ve kiremit üretimi yüzdelik 43,2, kilit ve donanım eşyası üretimi yüzdelik 37,7, yalıtımlı kablolar üretimi yüzde 35,3, çipo polat kalorifer üretimi yüzdelik 32,4 arttı. Isıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 34,4, seramik kaplama malzemeleri üretimi yüzdelik 33,7 ve plastik inşaat malzemeleri üretimi yüzde 32,4 büyüdü. Yılın ilk 9 ayında değişik alt sektörlere bakarak elan dokunaklı istihsal artışı gösteren mahsulat hazır beton, metalden kapı ve pencereler, eroin yapı ve yapı parçaları ile çimento oldu.    

İnşaat sektörü 2021 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 daraldı      

2021 yılının üçüncü çeyreğinde inşaat sektörü yeniden küçüldü. Güncellenen verilere bakarak inşaat sektörü 2021 yılının önce çeyreğinde yüzdelik 3,1, ikinci çeyreğinde ise yüzdelik 3,3 büyümüştü. Yılın üçüncü çeyreğinde ise yüzdelik 6,7 daraldı. Böylelikle yapım sektörü yılın evvel 9 ay toplamında yüzdelik 0,1 küçülme yaşamış oldu. İnşaat sektöründe küsurat maliyetler dolayısıyla yıpranmamış inşaat başlangıçlarının azalması ve kâin işlerin birlikte büyük ölçüde sona ermesi ile inşaat sektöründe faaliyetler üçüncü çeyrekte sabık yılın tıpkısı dönemine göre küçüldü.   

Genel iktisat ile yapım sektörü büyümelerinde inhilal devam etti     

İnşaat sektörü ile ekonominin genelinde yaşanan nema arasındaki zait iş benzeri süredir bozgun, ekonomideki büyümeye alın yapım sektöründe küçülme yaşanmıştı. 2020 yılının genelinde da aynı olumsuz ayrışma sürmüştü. 2021 yılının önce iki çeyrek altın döneminde yapım sektöründe büyüme olmasına karşın ayrışma bitmeme etti. Üçüncü çeyrekte ise tutum hızlı büyümesine bitmeme ederken, yapım sektörü baştan yüzdelik 6,7 küçüldü.           

Bulunan inşaat işleri seviyesi kasımda 0,1 benek yükseldi       

İnşaat sektöründe bulunan işlemler seviyesi orak ayı ayı başından itibaren umum açılmaya geçilmesiyle gelişigüzel koskocaman benzeri sıçrama göstermişti. Temmuz-ilkgüz döneminde mevcut işlemler kocaman ölçüde kalık, ilk teşrin ayında ise tutkun ölçüde gerilemişti. Teşrinisani ayında ise kâin amal seviyesi kapalı bir artış gösterdi. Kâin işlemler endeksi benzeri esbak ayak tabanı bakarak 0,1 benek yükseldi. İnşaat maliyetlerindeki artış mevcut işleri de sınırlamaya başladı. Mevsimsellik birlikte bazı bölgelerde etkisini gösterdi. İnşaat sektöründe kâin amal anadan görme durağan sürece girdi.

Kullanılmamış alınan inşaat işleri seviyesi son teşrin ayında 0,3 puan arttı                                       

Alınan yıpranmamış hareket siparişleri eylül ayındaki durağanlaşma ve ilk teşrin ayındaki düşüş sonrası son teşrin ayında ayrımsız önceki ayak tabanı bakarak 0,3 puan artım gösterdi. Yeni gelişim siparişleri hele erdemli yapım maliyetleri ve artan ev ve gayrı bina fiyatları dolayısıyla yavaşladı. Mevsimsellik kâh bölgelerde etkisini gösteriyor. Normalleşmenin ve bilcümle açılmanın bakir alınan gelişim siparişleri üzerindeki olumlu etkisi dahi her an ortadan kalkıyor.        

Alınan bina ruhsatları ve izinlerinde çoğalma bitmeme ediyor   

2021 yılı ilk 9 ayında alınan çatı ruhsatları ve çatı izinleri geçen yılın ve 2019 yılının üstünde gerçekleşmeye bitmeme ediyor. 2021 yılının ilk 9 ayında alınan bina ruhsatları yüzölçümü 2020 yılına göre yüzdelik 36,4 ve 2019 yılına göre ise yüzdelik 121,4 artarak 99,18 milyon metrekare oldu. Alınan yapı ruhsatları içre ofis sayıları ise 2019 yılına göre yüzde 171,1 ve 2020 yılına göre ise yüzde 33,4 artarak 480 bin 293 adet namına gerçekleşti. Alınan çatı ruhsatlarındaki artım, önümüzdeki dönemin bakir inşaat başlangıçları üzere müspet değerlendirildi

Share: