İnşaat sektörüne cüret arttı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), yapım ve bununla angajmanlı imalat ve hizmet sektörlerindeki kâin format ile muhtemel gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2022 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Geçen ay uygulamaya konulan göz bindi paketi sonrasında piyasa oyuncularının güveni yükselirken bunun henüz beklentiye ve faaliyete yansımadığı görüldüb

Türkiye Amade Beton Birliği (THBB) değme ay açıkladığı Amade Beton Endeksi ile Türkiye’üstelik yapım sektörü ve angajmanlı imalat ve hizmet sektörlerindeki bulunan durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün yer esas girdilerinden biri olan ve benzeri zamanda üretiminden sonradan güdük bir süre zarfında stoklanmadan inşaatlarda geçer not hazır betonla ilişkin bu Indeks, inşaat sektörünün nema hızını ortaya koyan bildirme muhteşem göstergelerden biri.

THBB, Amade Beton Endeksi’nin 2022 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora bakarak, Son 3 aydır eşik değerin üzerinde meydan alan Elektrik yeniden süfli taraflı debi etmiş ve mayıs ayında eşik değerin altına indi.

Açıklamada şöyle denildi;

“Sınırda akıntı fail Yürek Endeksi mayıs ayında yükseliş göstererek eşik değerin üstünde konumlanmıştır. Toparlanma gösteren Beklenti Endeksi ise henüz mergup düzeyden ırak görünmektedir. Bir Beton Endeksi, faaliyetteki daralmanın etkisiyle ilişkin dahi olsa adi cepheli debi göstermiştir.

Güzeşte yılın benzeri ayına göre mayıs ayında hamaset hariç gayrı endekslerde aynı kriz dikkati çekmektedir. Ruh nisan ayındaki yükselişini devam ettirememiş görünmektedir. Alelhusus faaliyetteki düşüşe kıyasla ümit düzeyindeki gerilemenin henüz efdal olması dikkat çekicidir. Geçen ay uygulamaya konulan göz bindi paketi sonrasında meydan oyuncularının güveni yükselirken bunun daha beklentiye ve faaliyete yansımadığı görülmektedir.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Umumi Heyet Başkanı Çetince Işık, “TÜİK vasıtasıyla serencam açıklayan Çatı Ruhsatı sayıları 2022 yılında inşaat sektörünün rotasının anlaşılması açısından önemlidir. Bina sayısı, ofis sayısı ve yüz ölçümü verilerine bakıldığında çatı ruhsatı sayısının 2022 yılının ilk çeyreğinde, esbak yılın benzeri dönemine kıyasla %20’nin üzerinde azaldığı görülmektedir. Geriye dönük 8 çeyrek yani akıbet 2 yılda, Bina Ruhsatı sayılarında bire bir tenakus görülmemişti.” dedi.

Mayıs ayında açıklayan Basamak Finansman Desteği’hangi değinerek sözlerine devam eden Müşkül Işık “2022 yılının geride bıraktığımız önceki çeyreğindeki veriler, Türkiye’nin pandeminin kazançlı etkilerinin ortadan kalkmaya başladığı 2020 yılının 3. çeyreğine izansız döndüğünü göstermektedir. Bu yönüyle mayıs ayında açıklayan Göz Finansman Desteği’nin ne kadar kebir olduğu bire bir defa elan anlaşılmaktadır. bahis konusu paketlerin, henüz piyasayı etkileyecek düzeye ulaşmadığı ancak yapım sektörünün 2022 yılındaki rotasının belirleyicisi olacağı anlayış edilmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Göz fiyatlarında rekor artım: Antalya önceki sırada

 

İnşaat malzemeleri ihracatındaki yükseliş sürüyor

 

İnşaat malzemeleri üretimi yüzdelik 4,7 arttı

 

Share: