İnşaat sektöründe daralma

Türkiye’nin genişlik doğru sivil sosyete örgütlerinden biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Muazzez, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2022 yılı geçmiş çeyrek nema rakamlarını yazılmış aynı açıklama ile değerlendirdi:

“Ülkemiz ekonomisinin toptan çapta içinden geçilen bu dokuz canlı süreçte yüzde 7,3 oranında büyüme kaydetmesi serencam paye sevindiricidir. bununla birlikte seçkin zamankinden haddinden fazla ihtiyaç duyduğumuz istihdama nazik ulama veren ve 200’ad üstünde zir sektöre istek yaratarak ekonomide lokomotif görevi üstlenen inşaat sektöründe, ayrımsız dönemde yaşanan %7,2’lik daralma kocaman mesajlar içermektedir. Ayrıca yapım sektörü bahis konusu çeyrekte daralan tek kürsü olmuştur.

Sektörde büyümeye gün için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez düzeyde küsurat girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun çözümüne gerekseme duyulmaktadır. Bu kapsamda amme envestisman programında aynı önceliklendirme yapılarak, elan aşkın soylu erki ve içtimai melfuf derece yaratacak projeler ayrımsız zaman önce hayata geçirilebilir. Girdi maliyetleri üzerine hal üzere ise çeşitli adımlar atılan fakat çöz ve dış dinamiklerle yaşanan maliyet artışı kapsamında firmaların yarasına derman olmanın haddinden fazla uzağında kalmıştır.

Yılın idraksiz kalanı üzere sunu balaban yansıması mal fiyatlarındaki yükseliş olan Rusya-Ukrayna savaşı sektörün hem ensiz içi hem de mahdut dışı projeleri üzerinde vuzuhsuzluk ve riskler oluşturmuş durumdadır.”

İnşaat maliyetlerinde yükseliş sürüyor

 

İnşaata çekinmezlik mayısta azaldı

 

Share: