İngiltere’nin yurt piyasasında Rus oligark şoku

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geçtiğimiz 20 yılda Londra’nın şiddetli taşınmazlar piyasası Rusya oligarklarının gözdesiydi. Rusya’nın ultra zenginlerinin efdal meblağlı emlak alımları, Londra’nın ‘Londongrad’ adına adlandırılmasına bozukluk oldu. İngiltere’üstelik krallık ailesinin üstelik yaşadığı Kensington Palace haklı aynı malikane, benzeri Moskof oligarkı eliyle 140 milyon dolara satın alındı. Kraliçe Victoria döneminde aristokrat ayrımsız karı marifetiyle mensur edilen malikaneler ise Rusya’nın yıpranmamış zenginlerine geçerek halk değiştirdi.

Deminden ise İngiltere hükümeti ensesi kalın Rusları bundan sonra istemediğini açıkladı. Wall Street Journal’ın haberine bakarak İngiltere’nin hamlesi Londra’nın yurt piyasası pastasının yeryüzü iri dilimini ortadan kaldırabilir. Şehrin gayrimenkul piyasası şimdiden Avrupa’birlikte cenk ve hisselerdeki mir dalgasıyla uçurumun kıyısında. İngiltere hükümeti Rusya’nın zenginlerini amaç kayran kâh yıpranmamış önlemler açıkladı. Hükümet şehirdeki malikaneleri satın almış kâh Moskof oligarklarıyla münasebetli kamu varlıkları dondurma kararı alırken, ara sıra hukukçular hükümete bu malikanelere umum konması ve satışlarının gerçekleştirilmesi üzerine çağrıda bulundu.

İngiltere varlıklı yabancılara bodur yoldan yurttaşlık imkanı tanıyan vize programını durdurdu ve gayrimenkul alıcılarının anonim kalmasını zorlaştıracak eskimemiş kavait getirdi. Henüz önceki bu kural, Londra gayrimenkul piyasasının çekiciliğini zait unsurlar arasındaydı.

Londra’nın aşırı emlak piyasası için haddinden fazla daha balaban aynı risk ise batının mal sektöründe dalgalar halinde yayılan Rusya kaynaklı paralarda iş yapmaktan kaçınılması. Enerjiden muhasebeye bir nice sektörde şirketler şimdiden hükümetin uyguladığı yaptırımların da ötesine geçerek, Rusya şirketleriyle ve Zalim müşterileriyle ilişkilerini kesti. Bankalar, yatırım şirketleri ve emlakçılar bile Acımasız müşterilerle ilişkilerini tamamen kestiği takdirde, gayrimenkul piyasası çokça elan büyük benzeri darbe alabilir.

Çılgın emlak şirketi Ashton Chase Kurucusu Mark Pollack şirketinin mail zamanda ayrımsız Rus alıcıyla yürüttüğü satışın nakız olduğunu ve Ukrayna krizi nedeniye genişlik bir iki iki alımın daha gerçekleşmediğini söyledi. 2022’nin başında alıcının, “az çok balaban ve anlaşmayı tamamlamaya hevesli” olduğunu belirten Pollack, alıcının ansız izansız çekildiğini açıkladı.

Pollack, “kavga zımnında piyasanın genelinde bir vakfe var. Hem alıcılar hem de satıcılar, geleceğe yönelik belirsizlik zarfında” dedi. Yaptırımlar bile etkilerini muhtelif şekillerde göstermeye başladı. Cuma günü benzeri mahkeme kararıyla, yurt yöneticisi Graham Bonham Carter’ın banka hesapları donduruldu. Bonham-Carter, Rus işadamı Oleg Deripaska’nın yaptırım ihlaline müzaheret etmekle suçlandı. ABD’nin yaptırım listesinde saha alana Deripaska, karara itiraz etti. Bonham-Carter ise dayanabilen tıpkısı süreçten geçtiğini söyleyerek izah yapmadı.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Londra’üstelik ölçüsüz gayrimenkul piyasası, tekmil dünyanın ultra zenginlerinin tartılı tıpkısı ülkede yatırım ika arayışına girmesiyle son 20 yılda yükselişe geçti. Ruslar bu piyasanın hiçbir zaman nazik bir bölümünü oluşturmasa üstelik, Çin, Ortadoğu ve Ukrayna gibi ülkelerden atak fail emlak yatırımcılarını desise eden bire bir sancak oldu. Taşkın yurt fiyatları sahne dahi edilemez seviyelere çıkarken, emlak şirketleri Rusça bilen danışmanlarla doldu.

Erke şirketi sahibi Anlatı Abramovich, 2011 yılında 140 milyon dolara İngiltere Kraliyet Ailesi’nden kiralanan bire bir yer üstünde bulunan 15 yatak odalı bir malikane satın aldı. Henüz geçmiş bir cebe üreticisine ilgilendiren olan malikane, henüz sonra Sovyetler Birliği Konsolosluğu’nun bir parçası oldu. Rusya’nın yeryüzü zengin isimlerinden, Alfa Group’un Kurucusu Mikhail Fridman, 2016 yılında harap haldeki benzeri malikaneye 100 milyon dolar ödedi. Fridman da andıran zamanda Avrupa Birliği’nin yaptırım listesinde meydan aldı.

Emlak şirketleri Güney Kıbrıs Anadolu Kesimi ve British Virgin Islands üzere bölgelerde mevcut paravan şirketler eliyle, multi milyon dolarlık malikanelerin akça anlaşmalarıyla satışına alışkan. Emlak yatırımı marifetiyle İngiltere’üstelik habitat izni imkanı tanıyan izlence, 2008 yılından bu yana ülkeye 2 bin ensesi kalın Rus’un gelmesine sebep oldu. İngiltere, Rusya’nın 2018 yılında İngiltere’da aktif çarkıt tıpkı ajanını zehirlediği iddiaları üzerine programın kurallarını daha allahsız ağıl getirdi.

Küçük Ay ayında ise izlence tamamen sona erdi. Rusya’evet müteveccih yaptırımlar bodur vadede seçkin satışın gerçekleşmesini neredeyse imkansız kıldı.

Eller 309 milyon dolarlık pay sattı

 

Citigroup’un Rusya’üstelik seçeneği kalmadı

 

Abramovich’in servet varlıkları donduruldu

 

Share: